1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за похувана храна

Дискусија во 'Рецепти' започната од feemina, 9 ноември 2011.

  1. karamela24

    karamela24 Активен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Devojki dali mozi nekoja od vas da mi kaze recept za pohovani zdenki :D
     
  2. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Не постои посебен рецепт. Зденките се похуваат на ист начин како и месото. Значи, спреми си сад со матени јајца, сад со брашно, сад со презла и сад со сусам. Зденката првин ја валкаш во брашно и јајца и постапката ја повторуваш уште еднаш, а потоа во презла и сусам. Значи, два пати во брашно и јајца, еднаш во презла и сусам. И ставаш да се пржи во врел зејтин и пржењето трае доста кратко, а притоа ќе внимаваш зденката да не почне да се растекува. Тоа е се. А како прилог со зденките, извонредно оди и тартар сос.
     
    На joy1, elena.mak и fallenangel им се допаѓа ова.
  3. I.vana

    I.vana Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    40
    дома неодамна имавме семејна прослава и една пријателка на мајка ми се понуди да ни помогне за поховани работи. Полни чинии со похована зденка, кашкавал, сирење, јајца, тиквички, маслинки и кромид. Повкусни не сум пробала. Жената ги прави така што најпрво ги валка во јајце, брашно и презла...ги пропржува 2 мин и потоа во замрзнувач да се оладат. По некое време се враќаат во зејтин и се пржат уште онолку колку што е потребно. Не се распаѓаат, не се топан и имаат прекрасен крцкав вкус
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски
    Јас често правам поховани пиперки
    Прво ги печам во рерна , кога ке се испечат се ставаат во најлонска кеса да се оладат. Потоа се лупат , се отвараат како шницла да дојде , и се ставаат во брашно , матено јајце и презла. И се пржат. Тоа е, едноставно и вкусно. Македонско месо :)
     
    На elena.mak му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Многу се нервиам кога не успевам да направам поховано сирење |(, значи го правам според стандардниот рецепт, сечам подебело парче го валкам во брашно, па во јајце и на крај во презла (сусам не ставам затоа што не го сакам во ваквите работи, многу ретко ставам и на кифлички).. и никогаш, ама никогаш не ми успеало.. секогаш на крај сирењето се разлева :|

    кое сирење е нај убаво за поховање, какво користите вие?

    Инаку не сум правела зденки или кашкавал затоа што не ги јадам :tmi: сакам да ги пробам рецептите со карфиол и со печурки
     
  6. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Чадорче мила, секогаш барај поцврсто сирење. Нешто како биеното или слично на него, да биде премногу цврсто.
    Важно е маслото да ти биде убаво загреано, па кога ќе го ставиш веднаш да ја добие коричката, за потоа да не ти се разлее внатрешноста.
    Се надевам дека помогнав некако :) .
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Јас похувам исклучиво жолто сирење.
    Го сечам на парчиња-дебелина одприлика 1,5 см и ги ставам во вода 15 мин.(да се одсоли малку)потоа го цедам на цедалка(вишокот вода)валкам во брашно,па јајца и на крај презла.
    Фантастично е....
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Дали има некоја што знае рецепт за похован кромид? :D
     
  9. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    го имаш на предходната страна читни малку :D а мене лиги ми потекоа кај ми требаше да читам во никое време
     
  10. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Се сеќаваш на една реклама што беше пред некое време од млекарата Маестро, како се прави поховано топено сирење? Е па мислам дека тој готвачот најпрво ги валкаше парчињата во јајце, па во брашно, пак во јајце и на крај во презла, не сум сигурна за редоследот, ја барав рекламата ама не можам да ја најдам, а на тв не сум ја видела одамна... има некој штос со тоа два пати во јајце, најверојатнол за да не се разлева, барем така си мислам, ама не сум пробала да правам :)
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Да, во тоа е тајната, штом мене зденката не ми се разлева што е многу по мека од сирењето значи во тоа е штосот. Прво во брашно, па во јајце, па во презла па пак јајце и пак презла. :) Пробај така.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Јас кога правам зденка и кашкавал ги ставам само по еднаш во веќе познатиот редослед- брашно, јајце и на крај презла, и не ми се разлеваат бидејќи ги пржам во загреана, поголема количина масло.
    Само што ќе ги ставам во маслото фаќаат кафеава убава боја и одма ги вадам.
    Такада, загреаното масло е решение, според моето искуство.
     
  13. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.353
    Допаѓања:
    83.761
    Пол:
    Женски
    Како успешно да направам поховано сирење ? Да не ми се растури парчето додека го пржам и да не ми се разлее ?
    Чекор по чекор сакам да ми кажете (ваш пробан рецепт) :D
    И какво сирење да купам,мешано,кравјо,овчо ...
     
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    За поховано сирење ќе си купиш кравјо, што потврдо тоа подобро. Ќе похуваш стандард, брашно, јајце, презла, ама дупло, значи брашно, јајце, презла, пак јајце и пак презла и така ќе пржиш, таа е постапката за топливите храни, како сирење, зденка, кашкавал...
     
    На SV1911 и Viktorijaaa5 им се допаѓа ова.
  15. day.dreamer

    day.dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    900

    За поховано сирење најдобро ти е да си земаш козјо, зошто е најсуво и најтврдо. Постапката за поховање сите ја знаеме, брашно, јајце, презла и во тавче. :)
     
  16. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Да не има некој а продавање или подарување фритеза?