1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Рецепти за торти

Дискусија во 'Рецепти' започната од white-chocolate, 25 март 2010.

  1. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.120
    Пол:
    Женски
    Зошто пецивото ми се осеќа на јазик?
    Денеска правев пандишпан, и ме штипе на јазик дури и други работи кога правам.
     
  2. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Од децата има еден куп благи работи од пакетчињата, а треба да правам слатки за името на мм па сакам да ги искористам. Дали може нешто да се направе со ресани, бананки, медењаци, орео? Ако може некој рецепт? Исто имам и многу солени крекери, дали може за нешто да ги искористам? Салата или бомбици некои. Идеи?
     
  3. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.323
    Допаѓања:
    3.178
    Пол:
    Женски
    Ме интересира рецепт за торта со искршен пандишпан? Најдов готов купечки таков па ми гледа интересно ...
     
  4. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Не барам рецепт само сакам да прашам како можам да добијам ваква боја. Неможам да најдам кафеава боја се некој други
    Сакам да направам нешто слично ваква торта па секој совет е добредојден како би можела да направам вака
    Screenshot_20240125-174712_Facebook.jpg
     
  5. Зак од Андромеда

    Зак од Андромеда Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Шлаг кремата од чоколадо ми се чини дека е ваква боја, можеш да ја употребиш
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Сакам да го оравам пандишпанот со потпечени ореви, прво се печат оревите и после врз нив се става смесата јајца, брашно, пециво (не знам точно како идеше). Е сега проблемот е што рецептот е за правоаголем плех, како точно да измерам за да направам 2 во кружен калап 22-24?

    @Annath
    @Anika55
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.026
    Допаѓања:
    199.008
    Пол:
    Женски
    Ако е рецептот за плех од рерна, претпоставувам идат доста јајца. За тркалезен калап треба да го намалиш, ако ти треба само една кора, направи третина од рецептот, ама може да излезе дебела, може ќе треба двапати да печеш од таа количина.
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    46.315
    Пол:
    Женски
    Пробај да најдеш ист/сличен рецепт подготвен во округол калап за да видиш колку јајца и брашно одат и можеш според тоа да пресметаш приближно.
    Доколку рецептот е за во голем правоаголен плех и се сече на пола, веројатно може со истите мерки да направиш две кори во кружен калап (22-24цм), со тоа што може да ти излезат малку потенки корите. Имај предвид дека кружната форма зафаќа малку повеќе површина од четвртастата.
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  9. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Најдов рецепт за торта, сега дилема ми е украсувањето.
    Сакам да ја прекријам со фондант, е сега јас имам 3 теста 24 плус филување, нели. На фондантот од долчела пишува дека е за 24цм торти, тоа е 1 тесто и филување или како?
    450 грама е фонданот се раставара со 4л вода. Ќе ми стаса, или малце ќе дојде?
     
  10. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    За нареден пат, стави какао во шлагот или хоплата.

    Малку е. Или направи го потенок.
     
    Последна измена од модератор: 25 март 2024
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.