Риба

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Tikvi4ka, 5 февруари 2013.

 1. Tikvi4ka

  Tikvi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2012
  Пораки:
  939
  Допаѓања:
  447
  Колку често јадете риба? Како ја приготвувавте? Која ви е омилена риба за јадење? Споделете рецепти!
   
 2. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.074
  Допаѓања:
  932
  Доста често :)
  Во неделата мора еден ден да имаме за ручек риба.
  Обично зимаме ослич или тие од Дојранското езеро :)
   
 3. Ani.cka

  Ani.cka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2012
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  24
  јас ја обожувам рибата, често се приготвува дома кај нас и тоа разноврсна, ослич, скуша, харинга, крап или пастрмка, а секако и тие фишфингер и туна конзерва. Мене омилена ми е скушата печена, полнета со лукче магдонос, морков, лимон..мммм, исто и крап :lol: па ај нека бидат сите овие што сум ги набројала :lol:
  А ке ви кажам за еден интересен рецепт, го јадев во ресторан Фрателис или по познато како Визијана после Куманово е натаму и Ви го препорачувам да си го нарачате-цементиран крап. Буквално е цементиран кога ке го донесат во крупна сол значи така се пече, и ога ке се испече како во оклоп е целиот и се крши тоа солта и внатре крапот има неверојатен вкус.
   
 4. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.477
  Допаѓања:
  1.044
  Скуша на скара,ослиќ пржен....не многу често ама еднаш во две недели да
   
 5. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  3.571
  риба конзерва и тоа лосос.
   
 6. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  1.592
  Пол:
  Женски
  Обожувам риба!!!
  Морски плодови неможам и несакам, ми имаат специфичен мирис.
  Езерска, речна, скуша, ослич, лосос, крап, пастрмка- секоја,
  До скоро дома земавме панга, ама откако разбравме со какви ѓубриња се полни пангите и во какви услови и како воопшто се создадени и одгледувани, прекинавме.
  Најчесто приготвуваме скуша или ослич на филети чисти печени, на фолија, со лимон, зачини, магдонос, зеленчук.
  Лососот го јадеме пржен, и така ми е највкусен.
  Туна јадам барем 1 неделно, исцедена од маслото, и со многу лимон.
  Ја сакам и салатата со рендано јаболко, туна, лајт мајонез, бибер и сол.
   
 7. BubsiBlake

  BubsiBlake Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Харинга дефинитивно. Мајка ми приготвува рецепти не знам :D
   
 8. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  419
  Риба исклучиво свежа, најчесто панга, лосос, понекогаш јадам филети и туна. Обожавам риба и морски плодови воопшто.
  Инаку за риба на скара можам да кажам дека има фантастичен вкус. За приготовка на рибата не е потребно ништо специфично, зачини по желба и вкус, пржена во врело масло или печена во тавче со малку масло. Лесно и едноставно. Како зачин добро оди рузмаринот во комбинација. Исто така ако се пече рибата, може од страните да се засече и да се стават зачини за подобро да впие. Исто така сум видела рецепт каде се полева со бело вино, се покрива и така се пече. Има многу комбинации, по вкус и желба.
   
 9. homealone

  homealone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.288
  Допаѓања:
  351
  Пол:
  Женски
  обожавам риба и најчесто јадам филети, лосос (најомилен) , туна и ослич.
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  4.402
  Пол:
  Женски
  Не јадам риба. До сега не сум пробала. Не можам да ја помирисам, а камоли да ја јадам. Кога ќе ја помирисам одма ми се повраќа. Бљааааааааааак. :puke:
   
  На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
 11. girl.9

  girl.9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2012
  Пораки:
  1.690
  Допаѓања:
  475
  Едно од омилените јадења ми е рибата. Најмногу јадам крапче ^_^ ^_^
   
 12. buterfly.fly.away

  buterfly.fly.away Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  13
  Рибата најмногу ја сакам кога е со црвено вино потурена и со кромид од страна и се тоа во рерна . :) Ова ми е омилено јадење , а посебно баба ми кога ќе го направи 8) .
  Навистина рибата помага во концентрацијата ?
   
 13. Angel.girl

  Angel.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  398
  Офф кај ја видов темава, кај се запустив. :sweat: Сеа нема цела вечер да заспијам или ќе сонувам крапчиња и пастрмки.
  Риба ми е едно од омилените јадења, и обожавам бре рипче не било кој начин подготвено :)
   
 14. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  3.571
  сабајлето јадев ммм ептен ја сакам
   
 15. marta.99

  marta.99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  242
  Допаѓања:
  128
  уф особено морските риби лососс :D
   
 16. Dog-lover

  Dog-lover Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  3.713
  Пол:
  Женски
  мм и јас истоо и ослич понекогаш.. 8)
   
 17. Flower27

  Flower27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.437
  Допаѓања:
  2.096
  Пол:
  Женски
  Од риба јадам ослич, пастрмка, крап
   
 18. tofi

  tofi Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  12
  Сакам само пржена риба.Обожавам ослич...
   
 19. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.516
  Допаѓања:
  1.853
  Ги јадам сите видови на риби скоро...
  А најубави ми се ослич,лосос,крап,пастрамка,црвеноперка...
   
 20. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  970
  Допаѓања:
  674
  Пол:
  Женски
  Риба е многу здраво да се јаде и јас многу ја сакам :inlove: Многу ја сакам со моркови,ситно сечкан кромид и лук,магданос и бело вино во рерна! :* :inlove: Лососите се исто така многу вкусни! :inlove: И гириците! :inlove: Туна до сега не сум пробала,можеби ќе ми се допадне,а можеби и нема,но тоа не е ,многу битно,бидејќи постојат толку многу други вкусни риби! :^) :lol: И да не ја заборавам охридската пастрмка,многу е вкусна,навистина прекрасно нешто! :* :inlove:
   

Сподели ја оваа страница