1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Романтична вечера

Дискусија во 'Рецепти' започната од bluberry, 25 ноември 2009.

  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Искерено, многу некреативно ми делуваат тестенините. :|
    Како демек, еве вода, бап внатре шпагети или макарони, ај со здравје.
    Треба да се види труд вложен :D барем така мислам јас.
    Пицата е добра замисла, со саламчињата :lol: и пилешкото секако е одлично. Меѓутоа јас вечерата ја носам на друго ниво, со кинеска храна! Малку од оризот со зеленчук, малку салата и пилешки парчиња во соја сос. Прсти да излижеш е. Ама за да се спреми малку треба пракса, од прва потешко излегува. А и доста време си бара, иако резултатот е фантастичен. Плус интересно е со стапчиња да се јаде, и смешно , ако сте почетници :rofl:

    Десерт е убава работа, ама ако со време сте слаби...десертот е најсладок во спалната ]:) :$

    И морам само да додадам...
    Мене ми е посекси романтичен доручек! по можност сервиран во кревет.
     
  2. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Јас мислам дека секоја вечера, во која е вложен труд и надополнета со свеќички, претставува романтична вечера. Е сега колачињата или саламчиња во форма на срце или слични такви работи само се вклопуваат во прекрасаната вечера и го надополнуваат романтичниот амбиент :inlove:
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    643
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Што да се зготви за романтична вечера?

    За мене романтична вечера значи да спремам нешто што го јадеме и двајцата ако планирате романтична вечера мислам дека не треба да се експериментира многу и да не се готви нешто што не е испробано.Најчесто спремам некои тестенини,пица,лазањи,некое месо може а може и пилешки прсти некое убаво вино свекќи убава музика на пр love songs-antenna 5 и на крај некој убав десерт интересно спремен.
     
  4. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.562
    Пол:
    Женски
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Дечко ми би бил најсреќен да му испржам шарска плескавица и компири или пилешки прсти пак со компири. Тоа за него е романтика :D
     
    На budala.sum-pa.sto му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Нашата романтична вечера од синока.После работното време на двајцата се договараме како да си го поминеме остатокот од денот и вечерта.Негов предлог;kе одиме на пица,винце,а за да се изнапушиме ке одиме кај него дома на кафе,гушкање,секс,туш....Предлогот го прифатив.Влегуваме во пицеријата додека чекаме за пиците пиевме по една ракија-се предомислува и предлага да ги јадеме дома да ни ги спакуват-добро важи од моја страна.Влегуваме дома тој растрачан поставува маса,чаши вино,пали 4свеки музика романтика супер.Наздравуваме и одеднаш почнавме силно да кашламе и двајцата.Златниот тој на шпорето,ринглата ставил лута везена пиперка и ја заборавил.Два саата кашлафме,шмркавме солзи и кивање до немај каде.... пицата во грбот ми влезе,ама ни беше убаво многу се смеевме и ке ја памтам неговата романтична вечера. :) :) :) :)
     
    На kikikikirika и delvi им се допаѓа ова.
  6. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Крокетки со винце :) не знам зашто вкусно ми е многу а и не е тешко за правење.
     
  7. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Јас сум за пилешко во сос со павлака..лесно се прави а изгледа убаво ако го декорираш со некое доматче,магданозче и сл. Пилешкото го сецкаш на коцкички и пропржуваш, додаваш чаша бело винце да крчка и од кога ќе издинста ставаш една павлака и лажичка сенф. Палиш свекички, купуваш сладолед за десерт и готова си за долгааааа ноќ ;)
     
  8. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Што да се зготви за романтична вечера?

    шпагети :)
     
  9. Night.Star

    Night.Star Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    117
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Шпагети со сос.
     
  10. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.942
  11. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
  12. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.942
    Што да се зготви за романтична вечера?

    8-мо мартовска салата
    Потребно е (2 лица):

    * 1, 5 краставица, сечкана на коцки како за шопска
    * 1/ 4 рендана зелка
    * 1 рендан морков
    * 200 гр.свежи шампињони, сечкани на листови и 3 мин. пропржени
    * 1/ 2 страк магдонос
    * Сол, маслиново масло,
    * Неколку капки балсамиран оцет

    Опција: наместо масло и оцет, додајте лимонов сок.
    рецептов му го пратив и на татко ми и решивме да ја изнанадиме мајка ми :D
     
    На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Men like meat!
    Затоа јас сум за пилешко, брзо, едноставно и превкусно. Нема утка. :shake:

    Зборувам за пилешкото со кари.Веќе има поставено рецепти, па нема да се повторувам, туку ќе ви препорачам.
    Како плус на ова, може и крокети од компир. Одлично одат едно со друго, проверено е!
     
  14. Antonij

    Antonij Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    28
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Од машка гледна точка?

    Ништо не гответе. Гасете светло и со вас една тегла еурокрем или нутела што и да е :)

    За останатото, нема да ви кажувам - си знаете хихи
     
    На bona и maca99 им се допаѓа ова.
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Лазања со мелено месо и бешамел сос,топло ви препорачувам :P плус црвено винце,мх мх мх.......
    [​IMG]
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.754
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам...?

    Викендов ќе бидеме сами во станот на дечко ми. Па би сакала да го изненадам со некое јадење проготвено од мене. Не мора да е многу скапо, или пак тешко за приготвување(не сум многу по тоа), само да биде еден убав гест од моја страна. Предлози? :)
     
  17. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Уф темава ме инспирира .Се сложувам со тоа дека вечерата треба да биде лесна и да се обрне внимамие на декорацијата. Еве ги моите идеи (веке испробани)

    Со калапите во форма на срце можеш да наприваш чуда. Со нив можеш да исечеш на пример овошје и да декорираш.
    Пицата нуди огромни можности за декорација и многу веќе се кажани. Мој предлог е со покрупно сецкани парчиња од маслинки пиперка или друго ( зависи што јаде вашиот сакан) да напишеш ‘‘ ТЕ САКАМ‘‘ или нешто поедноставно.
    И тоа што мене најмногу ми се допаѓа кај романтичната вечера е ‘‘СМЕТКАТА‘‘ која мора да ја плати за трудот. Дадете му сметка од типот
    Предјадење = 20 бакнежи :* :*
    4 дл вино = масажа од 15 минути
    Парче пица = секс од 30 минути во вашата омилена поза
    И одоздола наместо потпис печат од вашата уста со кармин :* :*
    Има 1000 различни видови на цени кои можете да ги напишеш. А вистински џентлмен никогаш не дозволува да остане должен зар не ? ;) ;) ;)
     
    На Lovely93, Umbrella22, Elena69221 и 5 други им се допаѓа ова.
  18. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Сакам да му спремам романтична вечера на дечко ми за викендов,но немам да имам многу време да направам некое јадење,и не знам сега што да направма така полесно,и поевтино бидејќи не сум при пари многу неделава
     
  19. girlinlove

    girlinlove Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    10
    пааа... хмм... романтицна вецера зависи од вкусот на твоето момче дали тоа кжсо ке го напраис ке му се допадне најпрвин осигурај се дека тоа е неговото најомилено јаденје и тоа зготви го
    бтв мозес и мн добри предлози да најдес во "храна и вино" ;)
    ноо.. и ја да не останам покусо да казам еден мој пример
    сестра ми имасе иста дилема и на крај од толку мн совети го избра мојот ја и предлозив бидејки бесе мнооогу зесто август месец..... и рекоф да направи несто со би било лесна храна и да обрне повекје внимание на десертот бидејки тој е главниот дел!!! и така таа се сети тестенини кои изгледаа пеубаво со преубави зацини и мн вкусно изледаа :D а за десерт одбра голема порција банана сплит
    верувај децко и бесе воодусевен :)
     
  20. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Епа девојки ке ви раскажам детали за мојата вчерашна рмантична вечера.Имав на располагање два сати да спремам нешто.Испржив фишфингери,и направави салата павлаката,салама,краставички,магдонос,и некој зачини што ги најдов.Дојде превкусно.За десерт купив тортини од винчина бидејќи немав време да направам ништо.На масиче кај мене всоба поставив чаршав,наредив свеќите,од трендафилите на мајками скинав неколку ливчина ги распостелив на масата,На средина вино со две чаши и тоа.Кога дојде дечко ми не очекуваше нешто слично,и се изненади многу.Но првин ние преминавме на главното :D па потоа седнавме да јадиме,го испивме цело вино,и така фино лепо потпијанети излеговме вчаршија :D
     
    На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.