Сам свој мајстор

Дискусија во 'Дом' започната од Octopus, 22 декември 2009.

 1. Man.eater

  Man.eater Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  8
  сјајчето е многу убаво, не дека јас го направив но мислам дека поубаво не сум имала. :D Треба да ме вработат во Авон или Орифлејм хахаха :D
   
 2. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.647
  Допаѓања:
  9.633
  Пол:
  Женски
  Охо, јас сум “do it yourself„ манијак!!! Ма што све не правам сама.
  Почнувајќи од накит: обетки ми се пасија, ланчиња поретко и прстени од некои стари брошеви :)
  Во последно време правам цветови, они што може да се носат во коса, закачени на палто, како украс итн... знам да правам повеќе видови, и да се пофалам дека ептен се убави :$
  Понатаму... сакам да шијам гардероба. Не сум толку извежбана на машина ама сама си стеснувам панталони, правам топови и некои полесни фуснтачиња. Се е до материјалот па така некои едноставни може да изгледаат многу убави.
  Низ дома не сум менувала на своја рака нешто. Претежно во својата соба си менувам работи. Распоредот на елементите(тие што не се статични), додавам слики, завеси кои сама ги украсувам, правам некои слатки мали вазнички(рачно цртани)....
  Ептен сум ангажирана за такви мали ситници и најголем дел од ремето ми поминува во правење нешто ново, креативно....кога ќе имам можнос ќе ви прикачам слики за да видите и вие дел од тоа што го имам направено :)
   
  На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.806
  Сама знам да си сошијам летни ташни, а ги украсувам со монистри, школки, камчиња во бои... исто од стар накит некои стари ѓердани што не ги носам, комбинирам и правам алки.
  Кога бев средно се носеа еден перод ѓердани, шарени во многу бои и си ги правев со глина и преубави испаѓаа. Ја декорирав и рамката на огледалото во соба со пердуфчиња бели и црни камчиња исто и марама си направив со парички и монистри.
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 4. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.049
  Допаѓања:
  986
  Направи сам

  Дали правите самостојни декорации за домот и што најчесто? Сакате ли сами да ги уредувате собите притоа смислувајки некои интересни детали?
  Еве нешто:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На SunnyGirl2, Shoe-Gal, la-chicka и 4 други им се допаѓа ова.
 5. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.049
  Допаѓања:
  986
  Како да направите јајце-срце
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На anste, Sunshine88 и Hipica им се допаѓа ова.
 6. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  1.216
  Допаѓања:
  1.765
  Пол:
  Женски
  Сеуште не можете да ја најдете вашата омилена нараквица бидејќи е заплеткана со останатиот накит на дното од вреќичката со накит... За да ја избегнете оваа и слични ситуации може да направите рамка-излог за накит кој ќе овозможи накитот секогаш да ви биде на око и при рака.
  [​IMG]
  Материјал и прибор:

  • дрвена кутија за чување прибор за јадење
  • хартија за брусење со фина гранулација 200
  • бела акрилна боја
  • остатоци од тапети за ѕид (неколку мотиви)
  • лепило за дрво
  • четкичка за нанесување на лепилото
  • декоративни кружни рачки за мебел
  [​IMG]
  Постапка на изработка:

  1. Добро избрусете ја кутијата со фина хартија за брусење и во горниот дел на секој нејзин оддел издупчете отвор за рачките.

  2. За секој оддел искроите различен тапет и залепете го со лепило за дрво. Тапетот е мек, што ќе овозможи лесно да утврдите каде е отворот за рачките. Кога сè ќе се исуши (за околу 1 час) прицврстете ги рачките. Не заборавајте на опачината да ставите кукичка за закачување на ѕид.
  [​IMG]
  Мали совети:

  • Во подолгите оддели редете ги ланчињата, а во покусите нараквиците.

  • На ист начин може да уредите и стара, дрвена фиока на тој начин што во внатрешноста ќе залепите искроена плоча од плута.

  • Излогот закачете го на ѕидот во бањата или во спалната соба покрај огледалото; искористете ги и неговите бочни страни каде може да ги закачите најдолгите парчиња на накит.

  • Под долната страна на излогот може да се закачат неколку “L” клинчиња и на тој начин да се добие дополнителен простор за закачување.

  • Внатрешноста може да ја обоите во неколку бои, а за оваа намена може да послужат и обични темперни бои, но не заборавајте после сушењето да ги прелакирате со обичен проѕирен лак во спреј.
  превземено од sezadomot.com.mk
   
 7. Podarok

  Podarok Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  74
  Браво за вас девојки супер ви се работите,преубави идеа,би сакала да ве прашам дали некој знае некој линк или некоја продавница каде може да се симнат или купат шаблони за цртање на ѕид?
  Поздрав4е
   
 8. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.968
  Допаѓања:
  2.273
  :?: Се надевам дека не сум ООФффТопик со неколкуте линкови ако сум сакам да ме инфоо 8) :x
  сепак ми даде мнн мнн инспирација видеово:
  http://www.youtube.com/watch?v=nHwHIoN2 ... re=related

   
 9. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.966
  Допаѓања:
  1.685
  и јас сум до некаде сам свој мајстор за некои работи
  (изработка на обетки, алки, герданчиња) ама на пазар за откупување и продажба малку потешко оди, оти има силна конкуренција
  а инаку си ја декорирам собата со панделки, и некои други мои изработки(постојано нешто ново и креативно) само што незнам да шијам-немам од кого да научам

  (инаку знам да заковам шајки, да заштрафам страфчиња, и некои такви работи-од гледање се научив)
  па така да кога имам време, вршам и мали поправки по дома :lol:
   
 10. accipiter82

  accipiter82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  4
  Еве за секоидневно ефтино туширање како да си направите соларен панел за топла вода :)
  http://energetskaefikasnost.info/?p=105
   
 11. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  3.744
  Пол:
  Женски
  бравос девојки секоја чест јас гледам на ТВ Германците чуда прават од неколку штички што се вели прават цели мебели имам гледано како прават полици регалчиња маса баш убаво изгледаат
   
 12. lovelife

  lovelife Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.704
  Значи прочитав милион вакви слични теми ама во ниту една не најдов тоа што ме интересираше...или сите сме премалку запознаени со тие работи или...незнам искрено.
  Значи во слободно време многу често размислувам како од најобични работи што ги имам дома да направам нешто што ќе ми користи.Како од мали работи да направам нешто преубаво.Епа ајде девојки :) Eве од мене нешто :
  http://www.youtube.com/watch?v=qha2dOt1s_8

  Исто така и ова е интересно :)
  http://littlebirdiesecrets.blogspot.com ... lates.html
   
  На d.Darla му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Elenuskaa

  Elenuskaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.873
  Допаѓања:
  2.003
  Ова го направив сама јас го смислив :!: не е кој знае што мене ми е добро мислам малку сакав собата да ми пошаренка а не само кремаста па земав постави и лепак и имам ново шкафче... :D
   
 14. Elenuskaa

  Elenuskaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.873
  Допаѓања:
  2.003
  и ова го правев денеска :D
   
 15. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.968
  Допаѓања:
  2.273
  Кога некогаш ке си имам своја куќа дефинитивно овие 3 несхта има да ги направам
  мислам цел мој досегашен живот сум сакала да имам место за седење на прозор...како по некои филмови///обожавам такво нешто ....... Ајде слики да ставам убиваат милијарда зборови :rofl: :rofl:
   

  Прикачени фајлови:

 16. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.968
  Допаѓања:
  2.273
  На oneday му/ѝ се допаѓа ова.
 17. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.968
  Допаѓања:
  2.273
  неможам да редактирам па ке се ставам во нов пост
  http://www.glamglassgifts.com/
  доста убави работи изнагледав тука , како работи за инспирација
  да не кажам крадење/позајмување на идеа
   
 18. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  466
  Допаѓања:
  1.566
  Пол:
  Женски
  3 проекта за дома со штампи:
  Јабалкови принтове
  Измијте и подсушете една јаболка. Разрежете ја на 2 во средина. Со четка нанесете бојата - боја за ткани (плат), латекс или маслена боја. Ако нанесужате пожеке штампи, правете ги една по една и почекајте бојата да се исуши. Ако неќаш да е многу наситена бојата, предварително нанеси ја на парче хартија и така на јаболката. Може да се нанесува на плат, стени, мебели...
  [​IMG]

  Лисја врз завесите

  Нај добро е да се користат готови штампи, кои можат да се најдат во специализирани магазини, но може да се користи парче дарво на кое да се стави гума, стеропор (она морска пена дето се вика уште, дето кога отвориш кутијата со примерно машинка за шишање, внатре има стеропор. Незнам како се вика на македонски, сори.) може и парче дунапрен (foam). Потребни се готови изработени рачно штампи во форма во која сакате, хартија, ножици, памучни или ленени завеси и боја за ткани (плат)
  Користете исушени лисја или изрежани форми, и ставете ја на основата. Со четка нанесете тонак пласт боја и штамповајте на хартија. Изберете си тоа, кое ви се допаѓа најмногу врз хартијата. Ставете хартијата под завесата за да се ориентирате како да ги поставите за да изгледат поубаво. И така ставајте штампата со бојата врз завесата на местото кајто се формите од хартиената матрица. оставете да се исуши.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Штамповане на скали
  Користете готова гумена штампа или направете си сами мотиви од стереопор, гума или дунапрен. Залепени врз дрвена основа. Со четка нанесете боја на штампата и штамповајте по скалите..Оставете да се исуши и накрај нанесете безбоен лак за дрво.
  [​IMG]
   
  На butterfly33, angelce1 и figgiMK им се допаѓа ова.
 19. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.968
  Допаѓања:
  2.273
  http://kakonapraviti.net/Hobiji-Igre-Igračke/Pletenje-rogoza.html
  Некоја плус идеа... може кога ке имам слободно време да го пробам ова со парче облека
  и да си направам некоја подлошка за седенје или нешто како перничка полнета ... но да имам малку повеке слободно време и секако помош
   
 20. black-angel

  black-angel Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  1.944
  Допаѓања:
  1.388
  Пол:
  Женски
  Ова го направив вчера со помош на дечко ми

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Сподели ја оваа страница