1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс за време на менструација

Дискусија во 'Секс' започната од vrgo87, 30 ноември 2009.

  1. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    isti slucaj sme jas i ti :lol:
     
  2. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    До сега не сум имала ама имам желба да пробам да видам какво е чуството, нели хормони летат на сите страни :lol:
    Само не сакам на кревет, мислам дека под туш е идеално за тие услови, надевам се ќе пробам наскоро :)
     
  3. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    8.092
    Пол:
    Женски
    Никогаш сум немала и мислам дека нема никогаш да пробам,нехигиенски ми е,неудобно и би ми било премногу непријатно.
     
  4. ivance5

    ivance5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    196
    Не сум имала секс за време на менструација....ама во тој период имам ОГРОМНА желба за секс. Во тие денови само се галиме, а кога менструацијата ќе ми заврши надокнадувам за изгубените денови :D
     
  5. Echo

    Echo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    114
    Хаха, да дааа, највише ми се сака кога имам добиено зашто баш тогаш не е погодно време за тоа-крвишта, едно-друго. Тоа потсвесно си го иам на памет, па збеснувам поише. :twisted: Инаку-да, повеќе пати сум имала секс за време на добиено, дури и прв ден кога ми било, ама мене не ми тече премногу. Најобилното ми е првите два дена. Некогаш малку ме боли затоа што све е подмачкано, ама не како што треба, како под туш кога имате секс,па од водата зарибува. Сексот пред да добиете и кога имате добиено-ги намалува болките, тоа е сосем точно.Иначе се десило у кревет под пешкирче :D , под ќеса :lol: , а најчесто у када, па после злосторството-одма да се измијат трагите.Ама никако свршување ни за време на добиено, ризикот секогаш постои, колку и да е мал. ;)
     
  6. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    Ne sum imala seks bas za vreme na menstruacija koga tece obilno....sum imala samo posledniot den koga veke recisi voopsto nema nisto. Inaku bas poslednive meseci neznam sto mi e primetuvam deka koga ke imam dobieno imam posebna ogromna zelba za sex neznam sto mi e epten mi rabotat hormonite togas,samo na toa mislam :D
     
  7. Echo

    Echo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    114
    :) Значи, имам читано статии на оваа тема и без исклучок, сите зборуваа за промената на хормоните во текот на месецот кај женските, па оттука следеше дека после завршувањето на циклусот почнуваат да се зголемуваат оние хормони кои тераат на секс, за да го достигнат максимумот во текот на плодните денови-што е логично од биолошки аспект, со цел да се осигура оплодување. Како одминуваат тие денови, така тие дотични хормони се намалуваат, за да бидат на најниско ниво кога имаме добиено-зашто тогаш се најмали шансите за оплодување. Сето тоа е пропратено и со промена на конзистенцијата на исцедокот во текот на месецот. А тоа што нас ни се сака коа имаме добиено, е мислам зашто го сметаме за "забрането" по некои правила. :lol:
     
  8. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    :lol: :lol: :lol: Toa ke da e koga znaes deka nemozes togas najveke ti se saka :lol:
     
  9. Gonzales

    Gonzales Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Ne e li toa kao epten odvratno? Mislammmm kaj krvaris od bolka, pa uste nekoj da ti go buta... Ijuuuuuuuuu
    Plus od higienski aspekt e totalno out of hygene, ja sum bakteriofob i bi mi se slosilo najverojatno....
     
  10. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Јас баш кога имам менструација сум како напалена мајмунка, само на секс мислам :$
    Инаку сум имала, ако се рачуна последниот ден од менструацијата и нормално дечко ми мораше кондом да стави. Се истуширав и таман мислев дека нема повеќе да тече... и да ви кажам протече. Не баш кога имавме секс ама кога лежев во кревет да.
    Инаку не би ви препорачала само од хигиенски причини и затоа што за време на менструација матката е малку згрчена па не и се потребни разни дрмања :lol:
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Сум имала секс за време на менструација, во деновите кога ми тече само еднаш. Не ми беше гадно.
     
  12. decko

    decko Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    59
    Мене баш вчера ми се случи ова. Вчера и заврши менструацијата, двата напалени ко млади мајмуни.
    Имавме секс со кондом, па после го извадив и продолживме без кондом. Свршив јас кај неа на стомак, и ко гледам нешто темно, кафеаво. И ја прашувам:
    Јас: - Сонце, абе уште имаш менструација ти?
    Таа: - Па изгледа ми продолжила. Чоколадо сигурно не ми течи. :D

    Иначе не би имал секс за време на менструација, дури ни со 3 кондоми. Не е хигиенски, дури и грозно ми е на самата помисла.
     
  13. wild-rose

    wild-rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    5
    Тогаш јајце клетката се исфрла, ама се останува бремена, затоа што спермата во вагината може да издржи и до 2 недели, што е доволно да созрее друга јајце клетка и баш во тие денови да се оплоди, кај многу девојки се случило тоа, знам зошто одев на пракса и убаво ни ги објаснија тие работи...а и што е гадно, гадно е....секој може да се стрпи 3-4 дена...
     
  14. swarovski

    swarovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Не знам дали сте одговориле на ова, ме мрзи да читам 5 страни уназад.

    Мене ме интересира дали можеш да забремениш при крај на менструација, да речеме 5ти или 6ти ден?
    Имајќи предвид дека спермата може да опстои 24-72h и овулација може да биде порано, ако циклусот е пократок?
    Што мислите?
    И дали во оној календар на плодни денови ( линкот даден во темата Бременост и плодни денови)
    http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80 ... 0%B2%D0%B8
    , дали е пресметано времето на опстојување на спермата или сам треба да си додаваш + 2 дена ризик?
    Мислам на оние квадратчињата каде што пишува голем, мал и сл (ризик) ?!
     
  15. swarovski

    swarovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Тогаш јајце клетката се исфрла, ама се останува бремена, затоа што спермата во вагината може да издржи и до 2 недели, што е доволно да созрее друга јајце клетка и баш во тие денови да се оплоди, кај многу девојки се случило тоа, знам зошто одев на пракса и убаво ни ги објаснија тие работи...а и што е гадно, гадно е....секој може да се стрпи 3-4 дена...[/quote]


    Koj ти кажал дека спермата во вагината останува 2 недели? :lol: :lol: :lol: СОСЕМА НЕТОЧНО. НЕ знам кај си одела на пракса и кој воопшто ве лажел, ама спермата не останува повеќе од 24-72h, т.е. не повеќе од 3 дена ...
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Сум имала на 3 и на 4ти ден. Ништо страшно, ништо грозно ако му оставиш малку крв :D
     
  17. decko

    decko Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    59
    Мене прво ми се зеде свеста, си реков од мене е крвта. :D
     
  18. swarovski

    swarovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4

    A си останала трудна?! :) 6 пати прашав погоре и никој не му текнува да каже
    дали може 5ти и 6ти ден од менструација да останеш труден ?!?!
    Според тој календарот на плодни денови што го дадов погоре линкот
     
  19. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    2.745
    Ништо страшно,па и не е толку гадно ако е последниот ден,кога не тече многу...незнам зошто ама мене тогаш сексот ми е најдобар,ко нешто кога ти е забрането...неможам да се воздржам,нема шанси :D сега за сега сме немале проблеми,инфекции,се е ок :)
     
  20. katka-slatka

    katka-slatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    46
    Самата си прашуваш и самата си одговараш со информации кои ни гинеколог не може точно да утврди дали тогаш има плодна или неплодна клетка кај тебе. Секако е ризично од страна на бременост.

    Инаку да се навратам на темата. Да, сум имала секс за време на менструација,ништо страшно,само валкано е.