1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за изработка на семинарска работа

Дискусија во 'Образование' започната од WhiteAngel, 8 февруари 2011.

  1. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Ми треба помош за изработка на семинарска! Може ли некој да ми помогне?
    Што да содржи, како да изгледа? Од какви се најчесто задоволни професорите??
     
  2. ma4o4female

    ma4o4female Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    352
    Семинарска работа!

    На кој универзитет си??? Пиши да знам да ти кажам оти мислам дека кај секој е различно. ;)
     
  3. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Семинарска работа!

    Сеуште не сум на универзитет. хих Средно сум! :)
     
  4. ma4o4female

    ma4o4female Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    352
    Семинарска работа!

    :lol: :lol: епа тогаш кога ќе отидеш на факултет ќе ти дадат правилник како се изработува семинарската работа и ќе се информираш за се. Сега за сега не се замарај со тоа, оти после ќе ја колнеш ;)
     
  5. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Семинарска работа!

    Ххах, па не дека сакам да се замарм со тоа, но и сега ни ги бараат. Не знам пред колку години си завршила средно, но сега семинарските се секојдневие! Бараат, ја правиш, ако не се задоволни ја враќаат и пак одново и пак одново правење исти глупости.
    Затоа сакам да слушнам (прочитам) мислење од некој поискусен за да знам. ( а професорите не секогаш даваат инструкции)
    Мразам да пишувам исти глупости по не знам колку пати!!!!!!!!!!!!!!
     
  6. ma4o4female

    ma4o4female Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    352
    Семинарска работа!

    Стварно?!?! :o Прв пат слушам. Сестра ми е средно, а ништо не кажала за семинарска работа во училиштето. Можно е! Но, јас не можам за тоа да ти помогнам, бидејќи 100% се разликуваат тие семинарски од нашите на факултет. Поздрав!!!
     
  7. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Семинарска работа!

    Хехеххе нема врска!! Се надевам дека некоја друга феминка ќе ми помогне!
    И да, имаме постојано семинарски кои многу влијаат на оценката. :))
     
  8. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Семинарска работа!

    На првата страна во средина треба да го напишеш насловот, по кој предмет ти е. Професорот што ти е ментор доле лево , а доле десно изработил: твоето име и презиме.
    Треба да има околу 15 страни, на втората страна мора да напишеш содржина, прва точка ти е содржината, па ќе си продолжиш со воведот, а претпоследна точка ти е заклучокот, а последна користената литература.
    Во воведот ќе напишеш нешто околу темата, зошто си ја избрала, што те поттикнало да пишуваш и конкретно ќе ја дефинираш темата.
    Јас ти препорачувам да ја укоричиш и на првата страна да вметнеш некоја слика во врска со темата, да делува педантно, сепак првиот впечлаток игра голема улога, не секогаш професорот детално ја чита семинарската, обично само ја разгледуваат.
    Ако користиш литература од интернет не и прави copy-paste туку прераскажи ја, се приметува кога е целосно преземена од нет. Ставај многу цитати, извадоци или пасоси со преземени истражувања , ама обавезно во наводници и ќе наведеш од каде ти се преземени.
    Заклучокот не треба да е поголем од една страна, кратко ќе резимираш што си истражувала, како си стигнала до крајот и во две-три реченици ќе го напишеш заклучокот.
    Ако има проблем пиши ни, или кажи ни ја темата , може ќе можеме повеќе да ти помогнеме. :)
     
    На ocila и PinaCapano им се допаѓа ова.
  9. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Семинарска работа!

    Фала irenna. Инаку за темата: оваа семинарска ми е по избор. значи треба да изберам дали ќе пишувам за некој спорт или пак за нешто слично на тоа, но треба да е нешто поврзано со физичко образование (по тој предмет ми е и семинарската :o ) Исто размислував да напишам за вежбањето и колку е тоа важно, блабла... но не знам.
    Сепак фала ти на помошта! :D
     
  10. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Семинарска работа!

    Јас би ти препорачала да пишуваш за еден спорт, пример кошарка или фудбал. Така ќе може да вметнеш општо за спортот, па историски осврт на тој спорт што ќе ти биде тема, па колку е застапен кај нас, кои се истакнати имиња во тој спорт, достигнувања во истиот и еден заклучок колку е добар, здрав, перспективен....така некако отприлика.
    Мислам дека вака е полесно да најдеш информации, освен тоа нема да треба ти да истражуваш , туку ќе се фокусираш на неколку точки и ќе си најдеш готови информации.
    :)
     
  11. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Па би можела. Малку ми е глупаво да пишувам семинарска по физичко, ама то а е тоа. Кога мора....
    И уште едно прашање: во користена литература како да наведам зивори? Пр. интерент страница како линк или името на стр??
    бтв. големо фала за помошта! :)
     
  12. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    пример

    Користена литература
    Форум Фемина, превземено на 7.02.2011
    posting.php?mode=quote&f=42&p=356643
    имаш за кошарка многу на википедија и баш ќе ти заврши работа
     
  13. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Значи и името на стрната, а и линк.
    Фала Заљубена! :)
     
  14. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Нема потреба да се пишува името на стрната. Доволен е само линк.
     
  15. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Барем кај нас на факс е така, а нема да се измори ако ја напиши и страната ;)
     
  16. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Јас би ја напишала и стр. Кај ќе пишувам толку страници текст, уште неколку реченици нема да се проблем. :)
     
  17. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Mи треба помош околу избор на семинарска работа околу предметот Девизно работење, тема за која ќе можам да најдам материјал :?: Ајде економисти истакнете се ;) , јас не сум на економски но во програмата имам 2 предмета од економијата
     
  18. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Ми треба семинарска на тема: Алпско скиење. Можи хелп во лп? :$
     
  19. bubuu

    bubuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    4
    Женски може ли малце хелп ... Ми треба семинарска на тема авторските и другите сродни права на интернетот :) Немам од кај да најдам.
    Ви благодарам однапред.
     
  20. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Имаш на википедија за алпското скијање барај на англиски, на српски ќе најдеш. Плус таму имаш и извори, користена литература, сигурно ќе ти послужи.

    Бубуу малку ако ја појасниш темата може некој ќе ти помогне! :)