1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сендвичи

Дискусија во 'Рецепти' започната од OrdinaryGirl, 14 февруари 2011.

  1. Tanny

    Tanny Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    401
    Јас многу ги сакам сендвичите, многу ги јадам :)
    Си ги правам леб кашкавал,шунка,кечап и мајонес :mm:
     
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Еве одлична идеја за благ тост-сендвич, пред некој ден ги направивме и преубава е комбинацијата, вечерва се пак во план. Ако не сакате на тост, може да ги направите во сендвич варијанта, со тоа што наместо рендано чоколадо едното лепче ќе го намачкате со еурокрем - и така се убави.
    Обично сендвичот со путер од кикиритки го правев: едно лепче со путер од кикиритки, другото лепче со еурокрем или мармелад па едноставно слепени, ама ова со бананиве и чоколадо на тостер го однесе на понапредно ниво. :)

    http://www.kafepauza.mk/zivot/chokolade ... -kikiriki/

    [​IMG]
     
    На perlaa, Theodora и ludoto19 им се допаѓа ова.
  3. rozy

    rozy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    121
    баш сега јадам сендвич со салама кисели краставички кашкавал зденка врат домати мајонез и кечап... ммм
     
  4. Argasi

    Argasi Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    278
    ладен или пица сендвич ааааауууу

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  5. Justice

    Justice Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2011
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    90
    Многу ги сакам сендвичите можат да ми заменат ручек.Најчесто си ги правам со краставица,кулен,варено јајце,маргарин... :P
     
  6. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Сп пршута,марула,мајонес,тенки парчиња домати и прсти да си излижаш :D
     
  7. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Ммммммммм.. Обожавам сендвичи.. Кога ја видов темава одма ми се пријаде :lol:
    Многу сакам да ги јадам.. Најчесто со кашкавал, салама, кечап, мајонез и краставичка...
    Штета на диета се ставив од денеска..малце да симнам тоа од нова година што качив.. :@
     
  8. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Мојот омилен сендвич е: лепче, мајонез, патлиџан, кашкавал или биено сирење и кулен. Особено кога ке се измеша мајонезот и патлиџанот ммммммм :inlove:
     
  9. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Ја секогаш и правам сендвич составен од лепче, печеница (ако има дома во моментот, ако не пилешка салама), кашкавал, марулка (еден лист) и краставички. Мх Мх. :P
     
  10. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Сендвичи јадам најчесто кога дома нема нешто зготвено.
    Од еден леб, сечам две кришки и меѓу нив ги ставам потребните состојки.
    Најчесто го правам со салама, во комбинација со кашкавал или пак сирење.
    А понекогаш правам со марула, краставица, домати и сирење.
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    лелеееееее кај ја видов темава :P ми се пријаде сендвич ааааа ќе одам да си направам :D
     
    На linija и perlaa им се допаѓа ова.
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Ги сакам, кој не ги сака, затоа и се поправив последните месеци од нив :tmi: .....си правам најчесто тост со шунка, кашкавал, домати, марула, тирокафтери и што имам во моментов
     
  13. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    1-2 неделно а некогаш и повеке некогаш и помалку
    СОСТОЈКИ (за 2 лица)
    • 4 јајца
    • 50 мл млеко
    • 2 лажици масло
    • 8 тенки парчиња леб
    • 50 гр рендан кашкавал
    • 50 гр шунка
    • 50 гр врат
    • 60 гр горгонзола
    за бешамел сос
    • 10 гр путер
    • 10 гр брашно
    • 200 мл млеко
    • сол и бибер
    • малку изрендано мускатно оревче
    ПОДГОТОВКА
    Во мал сад, растопете го путерот. Додадете брашно и постојано мешајте околу 2 минути, додека малку не потемни брашното. Налејте 200 мл ладно млеко и добро измешајте со жица за да се иситнат сите топчиња брашно. Додадете малку сол, бибер и мускатно оревче и полека мешајте додека бешамелот не згусне. Потоа, тргнете го од оган.
    Во пластичен сад, ставете 2 јајца и добро изматете ги. Додадете сол, 50 мл млеко и добро измешајте. Загрејете масло во тефлонски сад и малку пропржете ги лепчињата кои претходно сте ги навлажниле во смесата од јајца и млеко. Лебот пржете го додека не добие златно-жолта боја и потоа ставете го на хартиени салфетки за да се впие вишокот маснотии.
    Намачкајте 4 парчиња леб со бешамел сос, ставете половина од ренданиот кашаквал и прекријте со тенки прачиња шунка и врат, на кои ќе ставите малку бешамел и преклопете со по уште едно парче леб. Потоа, премачкајте од горната страна со бешамел и рендан кашаквал. Наредете во сад за печење и печете на температура од 210℃, 10 минути.
    Додека сендвичите се печат, испржете две јајца, а горгонзолата разделете ја на помали парченца.
    Два од сендвичите посипете ги со горгонзола, додека другите два со јајце на око. Вратете во рерна и печете уште 2 минути. Се сервираат со шери домати.
    еве овој ми е мегу омилените
    јадм и со
    кашкавал
    врат ,шунка филе пилешко (едно од овие )
    павлака
    бувавец ако е со брат или пилешко филе
    мајонез и кечап ако е со шунка
    и други комбинации
     
    На K.Mari4ka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Bо последно време ваков сендвич правам и преубав ми е,еве сега само што јадев :D
    Kе препечите две парчиња леб уште поубаво ако имате црн леб,онај со семки вантре,ке ги намачкате со путер,ке ставите едно парче кашкавал и една шунка,и ке исечкате неколку тенки краставички и тоа е се.
    Mногу е вкусно,не знам само колку имам изедено неделава :o :tmi:
     
  15. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Не ми проаѓа денот без сендвич, било да е за доручек, ручек или вечера битно го јадам секој ден. Го парвам во зависнот од тоа што имам во фрижидерот и го сакам обилен и разновиден.
    Еве неколку комбинации:
    1. Интегрално лебче, марула, туна, маслинки и измеѓу прелиено со домашен кечап, наросено со босилек.
    2. Интегрално лебче, путер, марула, пршута.
    3. Интегрално лебче, мајонез, краставички, кашкавал и шунка, наросено со копар.
    4. Интегрално лебче, намаз од маслинки, домат, чадено пилешко филе.
    5. Интегрално лебче, намаз од краставички, марула, кулен.
    6. Интегрално лебче, фета сирење, краставичка, домат, чајна.
    Многу ги сакам и оние мини сендвичиња од француско лебче, и нив ги правам разновидни, малечки и набоцкани со чечкалици се лапни голтни. Да споделам неколку идеи за нив:
    1. Лебче премачкано со путер, кашкавал, чајна, краставичка.
    2. Лебче премачкано со мајонез, шунка, кашкавал, краставичка и кечап.
    3. Лебче премачкано со намаз од паштета и павлака, домат.
    4. Лебче премачкано со фета сирење, свински врат, кисела краставичка.
    5. Лебче премачкано со путер, пршута, маслинка.
    Hope you like it. :)
     
    На linija, ludoto19, thatsmysecret и 2 други им се допаѓа ова.
  16. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Jас сакам клуб сендвич. ладен сендвич со многу марула домати сиренцеее врат кашкавал. :) :)

    и си правам со крем сир, марула, врат и краставици, многу ме освежува
     
  17. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.111
    Клуб сендвич - врв, особено ако има наместо намаз, еден преубав дресинг, нешто како крем сир со луто пиперче или што и да е, го јадам во Солун секогаш.

    Домашни сендвичи правам во секакви комбинации. Омилен ми оној со путер, саламка, кашкавалче, малку мајонез, маслинка и толчена (црна) сол. Во летен период менувам, зависно што има во фрижидер, ставам марулка, домат, краставица.
    Си го подготвувам за на работа и туна сендвичот. Две парчиња црн леб, премачкани со мајонез, кисела краставичка, јајце на тенки ленти и малку туна. Наросете бибер и вуала! Имате прекрасен хранлив и свеж ручек за на работа.
     
  18. JustBeYou

    JustBeYou Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    Дечко ми има сендвичара, така да многу ретко си правам самата ... Претежноо ми прави тој ама ми го прави феноменален ... Обожавам печурки зато печурки свежи шампињони стоплени во микровална ги редам во лепче со свински врат, пилешка кашкавал и зелка ... секогаш редам и малку буковка а наместо зелка некогаш ми реди и руска салата :)
     
  19. IviA

    IviA Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    24
    Ретко јадам сендвич а кога јадам , сендвичот го правам со коцкасто лепче од Жито Лукс , ги мачкам и двете страни мајонез , ставам ред шунка , кашкавал, лист од марула, сирење и домат .... м м м . превкусно е , бидејќи јадам многу луто си зачинувам со чили или понекогаш си нарежувам свежа лута пипетка внатре :P :P
     
  20. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Обожавам сендвичи и последниов период многу почесто ги јадам нив отколку ручекот на мајка ми.Обожавам да си земам крајче,да си го намачкам со павлака,ставам кулен,кашкавал и патлиџанче.За 5 мин превкусен оброк.А кога имам повеќе време си потпржувам во тавче пиперчиња,малку кромид и колбаси исечкани на ситни парчиња и сето тоа го ставам во лепче намачкано со павлака.Ова ми е :inlove: