1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сендвичи

Дискусија во 'Рецепти' започната од OrdinaryGirl, 14 февруари 2011.

  1. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Во Англија викендов се одбелжува 250-годишнината откако е измислен сендвичот, едно од најраспрстранетите јадења денешницата.
    Заслугата што сендвичи сега се прават и се јадат на сите континенти, му се припишува на Џон Монтегју, четвртиот ерл од Сендвич. Овој морнарички командант, припадник на угледно англиско семејство од областа Кент, прв побарал да му се приготви јадење, на тој начин што парчето говедско месо наместо во чинија, ќе се стави меѓу две парчиња леб. За неговото потекло, таквото барање било необично и мошне храбро во тоа време, но се објаснува со неговата голема страст кон играњето карти. Само ставајќи го месото во сендвич, Монтегју можел во истовреме да јаде и да игра карти со пријателите. Првите податоци за новото јадење или за новиот начин на јадење, датират од 1762 година, а името го добило по човекот што прв нарачал „сендвич“.

    Историчарите забележале дека кога на Монтегју му било понудено одликување и титулата пер, како на човек од морнарицата, му било предложено да избере меѓу титулата ерл од Сендвич или ерл од Портсмут. Тој се одлуцил на титултата ерл од Сендвич, затоа што во тоа време овој град бил главното англиско пристаниште. Носејќи ја таа титула тој го смислил новото јадење не ни сонувајќи дека неговата практичност ќе стане рецепт за едно јадење што ќе остане популарно до денешен ден. Англиските кулинари шеговито забележуваат дека доколку се определел за титулата ерл од Портсмут, можеби денеска сите ке јадеа „портсмути“, а не „сендвичи“.

    Во градот Сендвич во англиската област Кент денеска и утре се одржува специјален фестивал посветен на сендвичите, при што домаќините и гостите од разни страни во светот ќе се натпреваруваат во приготвување сендвичи. Покрај Англичани, на фестивалот учествуваат и готвачи од САД, Канада, Германија, Швајцарија, Франција и Русија. Само во Велика Британија, индустријата на сендвичи вработува 300.000 луѓе и прави годишен промет од преку шест милијарди фунти. Џон Монтегју, сегашниот 11-ти ерл од Сендвич, кој е директен потомок на човекот што ги измислил сендвичите, ќе приреди ручек во градот Сендвич, за да ја одбележи 250-годишнината на ова јадење.

    http://sitel.com.mk/dnevnik/zivot/angli ... sendvichot
     
    На Ane.a и mims-89 им се допаѓа ова.
  2. mariebardot

    mariebardot Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    ОООФФ еден многу добар сендвич што го пробав денес! мх ммх мх .. а немав што да правам и ми се допадна идеава... од еден сајт

    http://hajdpark.mk/francuski-topli-sendvichi/
     
    На ana.8 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ana.8

    ana.8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    51
    Баш сега го јадев мојот омилем сендвиц едностано лепче го намацкав со зденка па потоа шунка домати и краставици прсти да излижеш :rofl: :rofl:
     
  4. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Интегрален леб, премачкан со мајонез, парче димен лосос, марама, краставичка и копар :smirk:
     
  5. Ladybug26

    Ladybug26 Активен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    девојки да не знае некој рецепт за sloppy joe сендвич. барам рецепт ама секаде кај што отворив различно го прават а досега не сум праваела. па да не има некој што правел па да ми каже конкретно како го прави :)
     
  6. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Како студент - сендвичите ми се скоро секојдневие. :D

    Си експериментирам што најмногу ми се допаѓа и дојдов до заклучок оти комбинацијата кулен-павлака-домат е страшно вкусна.
    Мојот омилен сендвич е ваков - Две лепчиња, едното го мачкам со павлака, така повеќе да има, а другото со мајонез, што и не мора, али мене ми е и тоа убаво. Потоа ставам кулен, неколку парчиња сечени, па врз тоа ставам домат исечен по тркалца. Ако ми текне некад и варено јајце си ставам, исто на тркалца пресечено, а и лист марулка. Некогаш ставам и веѓета, оти јадам солено. Тоа го јадам со 4-5 маслинки и после тоа ми доаѓа душата на место. :D
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
  7. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    2 лебчиња, неколку парченца кулен и кашкавал и на крај мајонез :inlove:
     
  8. Witchy-style

    Witchy-style Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    3.788
    Пол:
    Женски
    Сендвичи си правам со врат или шунка, кашкавал, лепчиња од Жито Лукс, домати, краставици или зелка..А да, и понекогаш ставам кечап и мајонез..:D
     
    На london-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    Интегрален леб Нитри од Жито Лукс со пилешко димено, зденка или кашкавал ајдамер, парчиња краставица и домат.
     
  10. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Обожавам сендвичи во разни варијанти и со разни состојки.
    Највкусен ми е со кулен,кашкавал,домат и зелена салата.
     
    На london-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.360
    Полноќен снек.
     

    Прикачени фајлови:

    На Annath, lunicka, elisabeta и 3 други им се допаѓа ова.
  12. pametna555

    pametna555 Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    1
    Оваа тема мн ми се допадна :) зошто јадам по 2 до 3 пати во неделата и тоа домашен. :).
    Обично користам жито лукс леб на рибанки во нив ставам печеница кашкавал павлака и габички.
    сето тоа го стиснувам на тостер 3 минути и што уште да кажам за мерак кој ке проба нема да се покае :) :D :hai: :rofl: поздравцееееее
     
  13. EleonoraLovato

    EleonoraLovato Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    676
    јас дома стално си правам обичен со краставици, домати и сирење :inlove:
     
  14. Decapitated.Hanna

    Decapitated.Hanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    576
    Обожавам сендвичи! :inlove:
    Никогаш доста од нив.. во последно си јадам вака:
    Меѓу две парчиња исклучиво интегрално лебче
    џоа внимавам на линија :D
    мачкам мајонез, парче шунка, кашкавал, кисели краставички и оригано му ставам.
    Друг вид на сендвич што си правам е:
    Исто меѓу две парчиња лебче си мачкам пак мајонез, парче шунка, домат исецкан на кругови и сиренце искршено. мх мх Кој ке проба нема да зажали. :inlove:

    Не е тоа тоа без мајонез. :D
     
    На luvS2 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. PinkiePeperutka

    PinkiePeperutka Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    сендвич со ослич:

    филетите ги валкате во брашно па во јајца и ги пржите во маслинов зејтин
    земате пупале( округло лепче) го сечете на пола го премачкувате со путер и го потпекувате во рерна
    додавате рендана зелка со сол и лимон
     
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.228
    Јас обожавам сендвичи.
    Обично ми ги прави Тој.
    Едната варијанта со шунка, кашкавал, кечап и мајонез.
    И втората послатка ајвар и сирење меѓу две парчиња леб , стиснато на тостер..ммм
     
  17. leighton23

    leighton23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    1.681
    Сендвичи мм обожавам. :D Сакам сама да си ги направам по мој вкус. Правам повеќе видови сендвичи зависи од расположението каков сендвич ми се јаде во моментот.
    Прв вид:
    Земам две парчиња лебче на едното мачкам мајонез и ставам шунка врз него, врз шунката кашкавал па кечап и го ставам другото лебче и толку. Овој го правам набрзина кога сум многу гладна или немам многу време најлесен ми е. :)
    Втор вид:
    На едното лебче мачкам павлака, врз павлаката ставам кечап, врч кечапот габички па вратче, на другото лебче мачкам мајонез и го ставам другото лебче.
    Трет вид:
    На едното лебче ставам растопена зденка, врз зденката шунка, врз шунката кечап и кисели краставички, го ставам другото парче леб и готово.
    Четврти вид:
    Го земам едното лебче си ставам кругчиња домат, врз доматот рендено сирење, другото парче леб и готово. :D
     
    На luvS2 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Сендвич ми е наједноставното и највкусното нешто кое што редовно си го приготвувам. Омилениот ми е со павлака, растителен кашкавал, пропржени печурки и мали парчиња маслинка. Превкусно е.
    Инаку обично ги правам со зеленчук и комбинирам во секакви варијанти. Ги сакам со парче зелена салата или краставица, тоа ми е задолжително.
    Месо не јадам а и порано кога го конзумирав не бев некој обожавател на сендвичи со шунка, кулен или такви некои сувомеснати производи. Се држам до тоа дека сепак сендвичот треба да биде еден здрав оброк полн со протеини а не комбинација на најнездравите состојки.
     
    На hermosa и luvS2 им се допаѓа ова.
  19. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    Сендвичи - ги обожавам. Повеќе сакам да јадам сендвич од тост, ги сакам оние ладни седндвичи од специјал и сакам да јадам француско лепче со путер, сланина, кашкавал, домат и салата. Омилено :)
     
  20. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Не преферирам сендвичи,но најубави ми се оние што сама си ги правам.Леб,по можност домашен интегрален+намаз зденка+домат....мх,мх,мх... :inlove: