1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сендвичи

Дискусија во 'Рецепти' започната од OrdinaryGirl, 14 февруари 2011.

  1. Pufkaa236

    Pufkaa236 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    јас многу сакам сендвичи хаха. Често си вечерам сендвич.. :) И не ги преферирам оние купечки сендвичи. најубаво ми е домашен сендвич..има и разни комбинации! :inlove:
    Најчесто вака си правам:
    сечам крајче од лебот и вадам средината и ја јадам онака со мајонез за да не ја фрлам..Во празното крајче ставам мајонез, сечкани кругови патлиџан, пилешка шунка од бело месо, малку вегета ..прсти да си изедешш.. :*
    исто друга комбинација..мајонез , краставичка, кулен ама не многу лут..исто така и вегета.
    извинете ако можеби ни се совпаѓаат ова со крајчето од лебот со Марама..но навистина така правам хаха.. :sweat: :doh:
     
    На curious-doll му/ѝ се допаѓа ова.
  2. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    ufff pred malcee samo sto jadev.. Zimi se, cel den da ne sum jadena, me zasituva :D
    Go napraiv so pogolemo krajce od leb. Staviv majonez, pileska salama, tenki krugovi domat i sirencee :D prsti da izedess :D
    [mod-kirilica:10l591w0][/mod-kirilica:10l591w0]
     
  3. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    626
    Допаѓања:
    598
    У последно време кркам туна сендвичи! Ама како со мерак си ги правам,па си ги сечам како клуб на триаголничиња...сеа лигите ќе почнат!!!
     

    Прикачени фајлови:

    • tuna.png
      tuna.png
      Големина на фајлот:
      243,7 KB
      Прегледи:
      587
  4. dejana2

    dejana2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    38
    Често ги јадам, ама оние ладни домашни сама што ќе си ги направам. Оние по сендвичари ги избегнувам.
    Домашниве си ги сакам обилни и правам разни комбинации во зависност што има во фрижидер. Лепчињата ги мачкам со маргарин, намаз, (мајонез избегнувам), а внатре ги полнам со сувомесно (омилени ми се со чајна или кулен, во последно време избегнувам и врат, некако не ми се допаѓа), обавезно краставичка и домат освен ако не е зима, кашкавал или сирење и може да се јаде :)
     
  5. dejana2

    dejana2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    38
    Не можам да реадактирам, ама само што изедов еден :mm:
    Лепчето го намачкав со зденка, а внатре ставив чајна, домат, краставица и кашкавал. :)
     
  6. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Јас денес си направив еден сендвич на кришките намачкав маргарин ставив кашкавал па стекче па оригано, го подгрејав во микро кашкавалот се растопи и ставив кечап и мајонес мх мх .
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Мене во последно време хит ми се пикантните сендвичи.
    Обожавам луто и затоа што ми здосадија лутите сендвичиња со кулен, почнав да си експериментирам со секаков вид сувомеснато и плус додавам едно луто пиперче насечкано на кругчиња и не можете да замислите колку го менува целокупниот шмек. :mm:
    Па овие тост лепчињата на Жито-Лукс - идеални се за вакви експерименти.
    Јас ги сечам парчињата на триаголници, ги редам едно врз друго и добивам клуб-сендвичиња со мнооогу катови. Поинтересна ми е целата таа галама околу спремањето него ли самото јадење, ама тоа е веќе друг муабет. :wasntme:

    П.С. На страната на Жито-Лукс открив преубави рецепти за сендвичи, а оној со пилешко филе ми е ол тајм фејврит дефинитивно.
    Линк од рецептите во споилер.
     
  8. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.028
    Пол:
    Женски
    Јас го обожавам туна сендвичот, и тоа најпростата варијанта, ама ептен ми е вкусен.
    Го правам со: мајонез, домат, туна и краставица, ама нелупена, тоа е штосот, инаку не е тоа тоа.

    И, уште еден кој го правев летово, исто е многу вкусен:
    - зденка, биено сирење, домат, пршута и малце сенф.
    Многу е солен, поради биеното сирење и самата пршута, ама има многу убав шмек...
     
  9. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Ги обожавам.
    Често експирементирам со состојките.Правам со тост лебот од Жито Лукс,ги сечам на триаголници,како клуб сендвичи.
    Најчесто ги правам со кулен,кашкавал и маслинки,а исто така омилен ми е туна сендвичот.
     
  10. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Не сум љубител на сендвичи.Понекогаш заради заситеност од друга храна,правам промени во менито.
    Тогаш купувам сендвич,најчесто француски, а во домашни услови правам само ладен сендвич во летниот период.
     
  11. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    ммм јас многу го сакам во лето сендвичот со намачкана зденка и тенки кругови домат и солче :)

    после сендвич со јајце пржено (ставено на око и одма измешано) и младо кромитче исецкано ситно.
     
    На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Decapitated.Hanna

    Decapitated.Hanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    576
    Моментално јадам. :lol:

    Иначе да не ми спомни некој за сендвичи или тостови, прва сум! :D Многу сакам да експериментирам со тоа што имам во фрижидер. :)

    Моментално јадам ваков тост:
    На лепчето мачкам мајонез, па ставам кашкавал, краставички на кругови, мачкам малку млечен намаз, пипер, парче шунка/врат. Превкусно е иако некои би се зачудиле за свежи краставици во тост, комбинирано со намазот и пиперот се врв. :inlove:

    А една од поомилените комбинации за сендвич ми е:
    На лепчето мачкам мајонез, шунка/или нешто друго сувомеснато, домат на кругови исечен, сирење. Може и оригано по желба. :)

    Bon appetite!
     
    На Skyfall му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Овој ми е хит во последно време си правам сендвичи за на работа со маргарин и мед,паштета,павлака,сирење,ајвар :)
     

    Прикачени фајлови:

    • download.jpg
      download.jpg
      Големина на фајлот:
      9,7 KB
      Прегледи:
      208
  14. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    images (1).jpg images.jpg americas-favorite-grilled-52507-580x250.jpg download.jpg images (1).jpg images.jpg
     
    На Summerlover и joy1 им се допаѓа ова.
  15. Morenaa

    Morenaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Eve da go pisam mojov izum.. koga si gladen se I sesto bi jadel :lol:
    Kresnik go zasekov I go namackav so pasteta jetrena, a posle: zelka salata, sirenje,krastavica. I kako I obicno dijagonalno go sekov na kraj kresnikot :P
     
  16. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас порано како помал многу сакав да си правам домашни седнвичи.

    Еве како ги правев, поготово во крајшник:

    -аргета, домати и кечап.
    -маргарин, сирење, кечап.
    -мајонез, кечап, сирење.
    -маргарин, виршла, сирење, вегета.

    Но веќе се откажав од оваа мрсна и нездрава храна. :lol::lol:
     
  17. Caci55

    Caci55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Најубави ми се сендвичите од сендвичара 7ца. Сама не ги погодувам ни сендвичите ниту ниедно друго јадење.
     
  18. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.355
    Пол:
    Машки
    да не е сосот тој , ич не се убави:puke: