1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сенки за очи

Дискусија во 'Лице' започната од TheSecret, 23 јануари 2011.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Може да ми предложите моно сенка за очи во интензивно црна боја?
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Artdeco единечните види ги, нивната моно црна сенка е врв. Во Космо ги има, не се сеќавам на цената ама не им се нешто скапи единечните сенки.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Девојка999

    Девојка999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2018
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    439
    Пол:
    Женски
    Дали некој ги има сенкиве, поточно дали имате ваков апликатор со сенки? Ме интересира дали вреди за парите, дали навистина со еден "печат" ќе се добие посакуваното.
    Screenshot_20231110-155227.png
     
  4. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.859
    Пол:
    Женски
    Барам сенка nude нијанса, со ептен нежни светки, не она како шлокици што трешти, ова суптилно.
    Пред некој ден ми се промакна слика на интернет и за кратко ја загубив. Не знам дали убаво објаснив нијанса што барам, ако некој знае, да знам каква да барам марка.
     
  5. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.379
    Допаѓања:
    5.044
    Пол:
    Женски
    Провери во палетите на МУР. Бидејќи имаат доста убави нијанси. Освен црната другите се многу суптилни и преубаво се блендаат на око. И евентуално види од поединечните сенки на кетрис, Голден Роус. Не сум ги видела тие на кико милано колку се мат или светкави. А ако сакаш по мат nude нијанси, има повеќе избор
    Ова е палетата од МУР IMG_20231122_165438.jpg
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    51Lala9aQaL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg
    Да провериш во Кико дали уште ја имаат палетава, баш е таква како што опиша. Ја купив пред неколку месеци и ептен ми е погодена, многу се убави нијансите
     
  7. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.717
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Барам моно сенка неутрална за секој ден, мат или со малку забележителни светки. Имам неутрални палети и секогаш таа сенка ја трошам прва, затоа барам само една.
    Screenshot_20240114_212908_Chrome.jpg
     
  8. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.244
    Пол:
    Женски
    Омилени моно сенки ми се на Кико. Доста се пигментирани и трајни. Има голем избор на бои, верувам ќе најдеш соодветна нијанса.
     
    На krofnicka27 и Elence93 им се допаѓа ова.
  9. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.293
    Допаѓања:
    6.942
    Пол:
    Женски
    Мои омилени се овие од Лавера
    [​IMG]
    [​IMG]
    овие иако се 4 во пакување, три од нив се неутрални и може секојдневно да ги користи. Две се со светкав финиш а третата мат. Лично ги имам користено и предобри се. Ги имам и оние сините од истата марка.

    Исто така и оваа од Колер карамел
    [​IMG]
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. honesty

    honesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    296
    Да ве прашам, купив палета сенки за очи од Revolution и позади на лепенката 3 сенки се означени со ѕвездичка и пишува дека се pressed pigments и да не се нанесува на очи. Какви се овие сенки што не се препорачува да се нанесуваат на очи и за каде поточно се наменети?
    Најголем страв ми е што нон стоп заборавам кои се овие 3 и ми е страв од некоја иритација.
     
  11. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.439
    Допаѓања:
    1.451
    Компаниите на овој начин се оградуваат од евентуални проблеми. Pressed pigment значи дека може да предизвика привремена дамка (staining). Ако има и светки во него, тие можат да предизвикаат иритации или да ја изгребат површината на окото долку дојде до контакт и не е многу пожелно да се нанесуваат во близина на окото.