1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сенки за очи

Дискусија во 'Лице' започната од TheSecret, 23 јануари 2011.

  1. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Не бев сигурна во која тема точно да се обратам и решив тука :emo: Незнам како да ја задржам шминката на очните капаци.. или мене ми се многу мрсни или има некоја финта што не ја знам или е нешто друго :D Ставам пудра, коректор, камена... па сенки, молив и по саат до два некаде, мене веќе шминката на очите ми е измешана и не личи на тоа што била во првичната состојба |(
     
  2. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Тоа е затоа што не користиш база за сенка,па ти се слева. Купи си база и редовно користи ја под сенка, башка поинтензивни се боите и секако повеќе стојат. Феминките ја фалеа на Art deco, но јас на неколку пати во подолг временски период ја барав, и не ја најдов. Се откажав и земав друга. Моментално на Manhattan ја користам, убава ми е. Можеш да ја пробаш .
     
    На Jordanovska-K и sagittarius57 им се допаѓа ова.
  3. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    ^ Користи база за сенка. Така ќе ти стои долго и нема да ти се собира сенката на капаците.

    Моја препорака ти е базата на Артдеко, околу 400 денари би требало да е. Вреди за секој денар. Одамна не сум ја земала , али таа би требало да и е цената. Базата е совршена, сенката нема да ти мрдне се додека не ја извадиш шминката. Јас имаш оваа база во Космо, и мислам дека би требало во Шатци.. Еве ја на слика :

    [​IMG]
     
    На simoncelicius и sagittarius57 им се допаѓа ова.
  4. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Не треба да ставаш толку работи, нема потреба, а и се губи ефектот на сенките. Доволно е само течна пудра, па база, имаш доста избор, од 200 ден. па нагоре. Камената пудра е тешка, најди некоја неутрална сенка, имаш на голден роуз мат сенки за стотина ден, солидни се. :)
     
  5. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Е фала шо ми кажа, да проверам и јас во Космо.
    Јас само во Шатци ја барав и ја немаше дури ми потенцираа дека слабо имаат производи веќе и ко, така и ќе остане. Исто и за Misslyn .Штета.
     
    На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mila1111

    mila1111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Vo kosmo ja ima
     
  7. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Вчера во Космо прашав,она во центар што е,но пак ја немаше. Ај Manhattan пак земав.
     
  8. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Како ја нема? :( Леле, таман се решив да ја купам периодов. Не е фер, се надевам не ја укинале :/

    Таа на менхетен каква е? @Ginger^ ако си ја испробала кажи. Или некој кој ја користел. Слаба сум со таа козметика.
     
  9. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    WP_20151125_12_50_22_Pro.jpg @Beauchamp еве ти слика од артдеко сенка со база (на менхетен) и без. Јас друга немам користено,ова ми е второ кутивче. 315ден ја земам.

    За оваа другата не знам,може во друго космо или шатци да иима. Сит ги немам проверено,али и оваа е добра. Другарка моја ја шминкав,се бендиса и неќеше да се мие,само пудрата ја извади ,шминката не. Синооќа во 22h ja шминкав,дури сегс изгуби малце од сјајот и светките. Сеуштее стоеше на очите. Јас толку долго ја немам носено,ама истестиравме. Пробај ја.
     
    Последна измена: 26 ноември 2015
    На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
  10. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Девојки, прилично овие нијанси на сенки некој да ми каже, само да не се светкави некои.. ?:):clap:
     

    Прикачени фајлови:

    • maxresdefault.jpg
      maxresdefault.jpg
      Големина на фајлот:
      197,3 KB
      Прегледи:
      59
  11. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    [​IMG] [​IMG]
     
    На blady и rainbowec им се допаѓа ова.
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    @Ginger^ артдеко знае кај некои да се собере на очи. Многу е тешка базата за секој ден користење.
    Јас ќе ти препорачам од авон базата за сенка - нешто неверојатно за мала сума повеќе од 200денари не е. Количински долго ќе ја користш,артдеко го имам но имам приметено дека е доста сув и леплив,тежок е некако и специфичен во текстура,затоа со базата од авон е многу полесна и трајна.
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Me интересира за оваа што имате да кажете?
    [​IMG]

    Нормално интензивни се боите или треба да се утепаш од нанесување за да се познава?
    Никогаш ги немам користено производите на catrice, па секое мислење би било добредојдено :)
    @Elence93 , гледам и ти си ја предложила. Ја имаш користено?
     
    На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски

    Ајде нека биде втора опција таа од Авoн:) и да оваа од менхетен не се собира на капаците барем не за 10 саати носење. Тоа е и доволно. Артдеко само ја симпатизирав али ја неам користено
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски
    Женски да ви кажам една финта во врска со база за сенки , јас наместо база како што редовно ставам вчера гледав едно видео на јутјуб и една девојка рече дека може место база да се оцрта убаво цел капак на очите со бело моливче за очи.
    Вчера кога се нашминкав така и направив не ставив воопшто база луѓе останав изненадена како воопшто сенката не се собра , бојата е `пожива`.. :mm:
    Јас ја користам базата за сенки на Estee Lauder Double wear ама не е нешто посебно по 3-4 часа се прави линија на капакот. А со моливот воопшто не ми се случи тоа сенката си беше на место како што ја нанесов а шминката ја носев 6 часа. Инаку го користев моливчето на Есенс :)
     
    На simoncelicius, SV1911, LaraSolare и 7 други им се допаѓа ова.
  16. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    ја немам користрно, но читав назад добри коментари, дека биле солидни. :)
     
    На Madam-A му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Јас имам еден метод кој можеби и ќе ви биде смешен ама за мене супер функционира. Најнапред ставам од сенката со четкичка на целото око едн слој, потоа ја навлажнувам малку со вода четкичката и со навлажнета четкичка земам од сенката и нанесувам уште еден слој на окото. Сенката ми стои цел ден без да се прават линии. Друг метод кој често го практикувам е доколку купам сенка која не е многу пигментирана и која не се познава многу како сенка во прав, ја претворам во кремаста сенка на многу природен начин. Баш за викендов баш мислев да направам една кремаста сенка па ќе ви постирам слики да видите како ја правам. Ептен е лесно а сенката трае цел ден без да се направат линии.
     
    На simoncelicius, SV1911, marama и 8 други им се допаѓа ова.
  18. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Ги има ли во парфимериите и по која цена се?
     
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Еве девојки како што ветив слики и објаснување чекор по чекор како да направите кремаста сенка за очи. Резултатите се фантастични. Поздрав

    Направи сам: кремаста сенка за очи

    [​IMG]

    Мене многу често ми се случува да купам некоја палета на сенки и да не бидам задоволна од некоја нијанса (во смисла на трајност и интензитет на бојата), и тогаш што правам....ја претворам во кремаста сенка која доста трае на окото има прекрасен интензитет и што е најважно не се прават линии кои на никој од нас не му се допаѓаат. Доколку и вие дома имате некои сенки од кои не сте баш најзадоволни, во тој случај следете ги советите од оваа статија и претворете ги вашите “досадни“ сенки во нешто навистина многу интересно. Ајде да започнеме.

    За оваа кремаста сенка потребни ви се:

    [​IMG]

    - една лажичка пчелин восок
    - една ипол лажичка масло (одберете помеѓу арганово, сончогледово, јојоба, оризово)
    - сенка во прав или доколку сенката е компактна во тој случај изгребете ја

    Во една чашка најнапред ставете го восокот и маслото и стопете ги на пареа.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Откако ќе се стопат тргнете ги од топлото.

    [​IMG]

    Во оваа смеса додадете ја сенката. Убаво промешајте и смесата префрлете ја веднаш во финалното празно купивче каде ќе ја чувате. Работете бргу затоа што восокот веднаш ќе се стврдне.

    [​IMG]

    Ете, вашата сенка е готова. На следниве слики сакам да ви ја покажам разликата во интензитетот кога сенката е во прав и кога е во кремаста состојба.

    Сенката пред

    [​IMG]

    Сенката потоа

    [​IMG]

    Се надевам дека и оваа статија ви се допадна и дека, одсега, сите сенки од кои не сте задоволни, едноставно ќе ги претворите во интересна кремаста сенка.

    Совет плус: ако го направите рецептот со количините кои ви ги предложив сенката ќе биде кремаста но не премногу затоа што доминира восокот и треба повеќе да притиснете кога земате од производот. Доколку сакате покремаста и помека сенка која полесно ќе се нанесува на окото во тој случај намалете го пчелиниот восок, а зголемете ја количината на маслото.

    Се читаме наскоро
    Вики
     
    На buttercup5, Madam-A, crimson и 22 други им се допаѓа ова.
  20. Brojce

    Brojce Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    19
    Девојки, кој знае дали во новото Alexandar Cosmetics има голем рафт од производите на Nyx, сите ли се пристигнати?
    Поточно ме интересира за Nyx Prismatic Eyeshadows што се ,знам дека многу ги фалат , и по која цена се?
    http://www.collectivebeautyblog.com/wp-content/uploads/2015/03/IMG_2120.jpg

    Исто така , кој бил знае ли да каже дали се пристигнати Nyx Jumbo Pencils ? file_4_37.jpg