Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

 1. BellaS

  BellaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  693
  Допаѓања:
  402
  A ако се плашиш вака секој месец зошто не користите заштита?[/quote]
  Izvinete za latinicava od mob. pisuvam. Ne koristime zastita bidejki toj ne saka da slusne za toa.[/quote]
  о драга моја па за то бебе и двајцата треба да бидите спремни :|[/quote]
  така е срцка, во право со 100% :wasntme:
   
 2. slimy

  slimy Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  948
  Допаѓања:
  661
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки,

  Сакам да прашам некоја од вас да ме посоветува што да направам.Последната менструација ми беше во 7 септември.Од тогаш сеуште не сум добил.Знае да ми касни ама не повеќе од 10 дена никогаш досега.
  Во 17 после 7 дена покасно направив тест излезе негативен.Сега не знам што да помислам.Му се јавив на мојот гинеколог надвор од државата е идната недела треба да дојде.
  Имам понекогаш менструални болки и јаки и мислам готово добив кога одам во вц ништо.
  Исто така настината сум имам и температура и цело тело ме боли веќе 3 дена ама не сум употребил антибиотици само парацетамол пиев.можно ли е да покаже негативен тестот после 7 дена покасно а да сум случајно бремена?
  Не знам што да помислам веќе градите ме болат кичмата само што сакам да го пофторам тестот почнува да ме боли стомакот и мислам дека секој момент ќе добијам.Не сакам лажно да се надевам ама што да направам надежта последна умира :( :(

  поздрав до сите вас и честитки за новите бременки ;)
   
 3. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  6.994
  Допаѓања:
  10.110
  Пол:
  Женски
  па ми изгледа како јас кога дознав за бременоста :!: ама не екај секој исто и што се мачиш направи си тест може овој пат е позитиен и ке се израдуваш :geek: ајде ајде направи,па додека дојде гинекологот има време до тогаш ли да чекаш :^)
  ајде купи си тест и направиго,држам среќа :)
   
  На slimy и zalosna им се допаѓа ова.
 4. mdb

  mdb Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2010
  Пораки:
  259
  Допаѓања:
  264
  Slimi, јас последен пат добив на 8ми септември. Правев тест и после недела дена доцнење и после две недњли доцнење. И двата беа негативни. Денес бев на гинеколог. На ехо ништо не виде. Утре треба да одам да вадам бета од крв. Само што бев во веце, на тоалтов видов розевко. Најверојаттно добив. Ми рече и да прокравам до вечеробавезно да правам сабајле тест. Рече дека може сум имала касна овулација па сум забременила покасно. За да се види бременост на ехо потребни се минимум 4 недели бременост.
  Со среќа и дај Боже да си бремена :*
  Пиши што и да се случи, ок?
   
  На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Oki777

  Oki777 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2013
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  4
  Здраво феминки да си прашам и јас нешто. Имав незаштитен секс, сврши надвор од мене малку, но се мислам дека пред тоа и во мене има свршено, уште го немам прашано, затоа што по два дена имав исцедок од вагината кој го имаше истиот мирис како спермата, а и после сексот некако цело време чувствував мирис на сперма, симптоми имам многу јадам, ми се спие по цел ден, по малку и ми се гади ама ете сепак не мора да значи дека сум бремена. Ваше мислење...
   
 6. Nita

  Nita Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2009
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  19
  здраво дечки очекувам мислење од вас последниве месеци имам неррдовна мензис последна менструација ми беше на 09.09 а ми касни веќе 16 дена направив тест пред еднанедела ми при тоа што другата цртичка не се обои но можеше да се примети дека постои денеска бев нс гине ми рече има нешто утре треба да вадам бета но и ми рече ти остануваш трудна но не може ембрионот да се вгнезди кај што треба и паѓа што јас добивам има некоја од вас вакво искуство и дали јас можам да сторам нешто фалаа
   
 7. slimy

  slimy Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  948
  Допаѓања:
  661
  Пол:
  Женски
  Се надевам дека ќе излезе позитиво крвниот резултат кај тебе.
  Јас вчера немав време да свратам до аптека сеуште не сум направил тест, не знам ни јас веќе што да направам ќе почекам во понеделник доаѓа мојот гинеколог ако не добијам дотогаш ќе одам да гледам што ќе ми каже.
  Мене повеќе ме збуни оваа што имам менструални болки веќе една недела а сеуште не сум добил и мислам секој момент ќе добијам.Не знам дали се нормални ако случајно постоји бременост овие менструални болки.

  поздрав и многу ви благодарам за советите и подршаката феминки ;)
   
 8. Nita

  Nita Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2009
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  19

  дечки денеска бев да вадам бета што ми излезе негативна и докторката ми кажа да пијам примолут или пак да чекам една недела ..но и ми кажа дека сум останала трудна но не се вгнездил ембрионот кај што треба затоа не се покачил хцг ...ова веќе два пати ми се случува не знам што да правам а се друго ми е во ред не знам и да ги пијам апчињата да немам некој несакан ефект ако некој имал вакво искуствоо
   
 9. mdb

  mdb Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2010
  Пораки:
  259
  Допаѓања:
  264
  Јас вадев вчера бета, излезе негативна 2,9
  Добив истото сабајле. Ништо не ми рече гинелогот. Најверојатно ми доцнело од патувањето на кое бевме со маж ми на Закинтос. Демек многу било далеку, магнетни полиња, ова она...
  И сега?
  Што да мислам?
  Штом ми помине менструацијата идам одма на микро брисеви ипоново Пап. Ке види :yawn: ме ... :/
   
 10. Makedonka84

  Makedonka84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  44
  Девојки потребна ми е мала помош...
  После колку дена можам да направам тест за бременост од денот на зачнување...
  Пошто големи се шансите да сум бремена.... :) имам некои чудни нагони на гадење, повраќање, и подуеност во делот на матката.... дали е можно тоа да биде и во првата недела од бременоста...?!?!?!
   
 11. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  6.994
  Допаѓања:
  10.110
  Пол:
  Женски
  јас имав еден тест за бременост кој пишуваше дека дава дочен резултат по 7дена,значи направиси Tест ако веке поминале 7дена.поз
   
  На Makedonka84 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. anaa666

  anaa666 Активен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Секс без кондом

  Кои се првите симптоми на бременост и за колку време од прилика се појавуваат? :sweat:
   
 13. Audrey16

  Audrey16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2013
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  45
  Секс без кондом

  http://www.femina.mk/%D1%81%D0%B5%D0%BC ... 1%81%D1%82 повели
   
 14. eci85

  eci85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2012
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  95
  Истото го имам и јас...во голема дилема сум...но како и да е или ке земам тест или птавец гинеколог-но таму мислам дека неможе да види ништо толку рано :( Дај Боже да се израдуваме :inlove:
   
 15. eci85

  eci85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2012
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  95
  girl-miri може да ми кажеш кој е тестот?
   
 16. Makedonka84

  Makedonka84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  44
  Денеска сабајле направив тест за бременост иако мислев и мислам дека е прерано, но ме фаќа некоја бубачка и не можам мирна да седам.... :)
  Тестот ве вика Sure check и е некаде околу 120 ден... на него пишува дека е 99% по првиот ден од задоцнување на мензисот.... (а јас имам уште една недела до мензисот... :lol: ) и не очекував во целост да искочпозитивен (мада потајно си се надевав...) бидејќи би требало да бидам точно во истекот на 7-иот ден или една недела од денот на зачнување.... денеска отидов во аптека кај една пријателка и она ми рече, ако сакаш рана бременост да откриеш има еден тест Self Clear и некаде е околу 200-250 денари и открива рана бременостпосле петтиот ден од зачнување.... го купив тестот без размислување..... но ми напомена дако успеам да почекам до 14-тиот ден ке биде многу поверодостоен.... самата пријателка пред 6 месеци ја има откриено нејзината рана бременост на 12-тиот ден по зачнувањето..... така да утре правам повторно тест од овој што ми го препорачаа без разлика на деновите.... и секако се надевам на позитивни резултати.... :lol:
  Доколку и утре ми искочи негативен одма се јавувам на гинеколог (да не се залажуваме и во едниот и во другиот случај ке морам да се јавам)... бидејки во повеке наврати гинекологот ми има речено дека бременост со вагинално ехо може да се открие по истекот на 10-14 дена.... што на крај на неделава би била 10-11 ден .... мада сеуште не ми е јасно зашто уште третиот ден од зачнувањето имам симптоми на гадење (мучнина осекам) и некако имам некоја безвезна вртоглавица, ај подуеноста во матката може да ја осекам од користењето на фолна киселина но другиве симптоми не ми се јасни.... што никогаш до сега не сум се чуствувала вака... а имам коплетно редовен мензис...
  па си викам да не се случајно близначиња.... :rofl: (ова последново беше мала шала :) )
  Па живи здрави утре попладне ке ви пишам што како ми искочило со тестот... ;) па може ке помогнам на било која друга идна мајка .... :*
   
  На eci85, Sweetheart87 и buci1234567 им се допаѓа ова.
 17. fifi16

  fifi16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2013
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  161
  Пол:
  Женски
  Секс без кондом

  мене ми се спиење претерано многу, тоа беше првиот симптом ми се појави во 3 недела од бременоста, кога уште не знаев, ама не ни очекував дека тоа може да биде бременост тоа, е после 4 недела имаше повраќање, гадење ама тогаш веќе знаев :D
   
 18. Vodolija1

  Vodolija1 Активен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2013
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  Хелпп !
  Ми треба една информација..Имав незаштитен однос со парнерот,тој сврши надвор,но осетив некоја блага топлина пред да го извади...по некои пресметки за плодни денови ми пишуваше дека шансите се големи ...дали е можно да се остане бремена?Ви благодарам
  ако може побрз одговор загрижена сум ,не знам дали да се напијам од апчињата против бременост !
   
 19. zalosna

  zalosna Популарен член

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  2.629
  Допаѓања:
  19.160
  Пол:
  Женски
  хеј бре користете заштита ако не сакате бебе :fubar: несе тије таблети бомбончина па кога че ти прдни на таквото да си се напијаш цццц.и прашајсиго дечкоти дали свршил во тебе или тебе ти се бендисало па си осетила некаква топлина
   
 20. Vodolija1

  Vodolija1 Активен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2013
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  nadvor svrsi i jas vidov ,samo se plasam i ne znam kakvo e custvoto i dali se oseka taka koga ke svrsi vnatre ? sleden pat bez rizik,pamet za dr. pat
   

Сподели ја оваа страница