1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Кога да го направам тестот за рана бременост self clear за поточни резултати? Од денот на инекцијата се поминати точно 10 дена...Твое мислење? @kristina.k
     
  2. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Кога треба да (не) добиеш? Најсигурно е тогаш или ден два ако ти доцни, а ако не ти се чека толку направи го утре или задутре за да си сигурна дека поминало дејството.
     
    На Anetaoh му/ѝ се допаѓа ова.
  3. zajka1

    zajka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Повторно јас :) ве молам за мислење. Дали горчина во устата и од храна е симптом на бременост :) Треба да не добијам за една недела имам подуеност во стомакот и осетливост на градите од денес почна и ова со горчењето. Дај боже да има нешто
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Znaci site simptomi od iscekuvanje mozat da mavaat i na psiha. Docnenje na menstruacija e najgolem znak za bremenost, ne frlajte pari na testovi, sekogas istovo go pisuvam :D kupete si samo ako vi docni, ne tuku si barate simptomi, kje dobiete i kje se razocarate i sekoj mesec ista prikazna :) Vi posakuvam site sto sakate dve crtki da si gi vidite, samo mirna glava i opusteno. Pozz
     
    На ivi1987, Maceto123, Bond Girl и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    Да и јас се согласувам со @mariz .Но еве да ви го кажам мојот проблем. Прво да знаете дека не сум неинформирана девојка како што ги има по форумот во врска со забременувањето. Ви пишам бидејќи прв пат ми се случува такво нешто.Малце ќе биде подолг постот, но се надевам нема да сметам,и ако ја утнав темата. Значи мојата менструација варира од 29-34 ден( ако може да се каже за редовна). Пред да почнеме со обидите за бебе правев пап тест и колпоскопија во април(се беше во ред).Последна менструација имав на 27мај.Вчера на тоалетот кога се бришав имав малку крв, потоа на вториот пат имав само кафеаво. Си реков ќе добијам, иако има поминато само 22дена од посл.менс.и ми р многу рано за добивање(никогаш не сум добила една недела порано) Си чекам вчера да ми пробие, ама ништо. Симптоми за добивање никакви.Си викам можеби се фатило овој пат, па да не имам имплантациско крварење и си земав тест shure, направив сабајле но излезе негативен. Еве денес се вратив од работа и на гаќите имав кафеаво само. Незнам сега дали е менструација,дали беше прерано за тест, дали е можно да се плодни денови, или е најстрашното???
    Докторката ми е на одмор, незнам дали да отидам кај друг или да почекам да видам дали ќе ми дојди? Ваше мислење
    Благодарам
     
  6. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    ние одиме на среќа,ако се фати,одма одкако ке сврши во мене идам на мочање :D
     
  7. sever123

    sever123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    98
    До денес 30 дена откако ми помина последната менструација. Недела дена веќе имам многу болки во половината и во долниот дел на стомакот исто и многу имам бело прање. Дали тоа се некои симптоми?
     
  8. deckoto

    deckoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2012
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    138
    направи си тест најубаво ке си видиш
     
  9. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Jas koristev i uste koristam l-tiroksin(za hipotiroidizam) i ostanav bremena.Pred da pocnam da gi koristam tiroidnite hormoni nemav ovulacija.Od koga pocnav sum imala ovulacija i vednas sum zabremenila.Se nadevam deka pobrzo ke gi vidis dvete crticki:sun:
     
  10. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека е најдобро да си почекаш малку, барем да ти задоцни некој ден па да си направиш тест. Инаку јас кога сум останала бремена правев тест и тоа најскапиот од аптека, 3 дена пред добивање и испадна негативен. После еден ден пред добивање добив јаки менструални болки и мислев дека сум добила, но ете откако ми задоцни 5 дена, направив тест Sure Chaek и испадна позитивен и фала му на бога до сега се се одвива како што треба. А за симптоми ги имав истите како за добивање, малку болни гради и болки во јајниците, ја сите останати симптоми е многу рано како гадење и вртоглавица и слични. Тие се јавуваат дури после 6-7 недела. Така да верувај постои лажен негативен тест и то како. А инаку тоа ми беше прв пат секс без заштита со мм, но ете кога бог сака, само опуштено и смирено :*
     
    На Love86 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    Од црвено-кафеавиот исцедок којнго имав точно на 21-от ден од менструацијата има поминато точно една недела и никако да ми дојде. До душа немам никакви симптоми за доаѓање. Ниту гради ме болат, ниту подуваност.. Ама баш ништо. Само цревата ми бучат како за јадење:lol:
    Само да не ме мачи веќе:@
     
  12. Midnight rose

    Midnight rose Нов член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ми касни неколку дена. Според овулацијата која во минатото ја пратев постои можност да сум останала бремена пред десетина дена,односно една недела пред денот во кој требаше да добијам. Со дечкото не внимававме бидејќи до пред да ми касни човекот беше друг. Веќе неколку дена имам остри бодежи во јајниците кои се секундарни а од денес и во матката,како чудни пецкања. Денес бев кај матичниот гинеколог на вагинално ехо. Иако е прерано за било што да ми каже, се сетив како друг пат кога сум била на тој преглед можел да види и да ми каже дека за неколку дена ќе добијам. И сега се виде таа сенка, но откако му раскажав зашто сакам да видам ми рече дека или ќе добијам во рок од неколку дена или дека тоа ќе ми остане ако има бременост. Ми рече дека заради доцната овулација не треба да правам тестови деновиве, да почекам и ако не добијам за една недела да дојдам повторно на преглед и тогаш ќе може да види. Бидејќи дечко ми се измени многу последниве денови, предолги ми се и се обидувам да најдам некое добро објаснување за ситуацијава. Зар може исто да изгледа и грутка крв што треба да е мензис и бременост?
     
  13. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    За да се види бременост на ехо е многу рано, барем јас така мислам, а најбрзо да дознаеш дали си бремена или не е преку испитување на крв, ама треба и за тоа да помине одреден период од несигурниот однос. Со среќа што и да очекуваш
     
    На galapce и Midnight rose им се допаѓа ова.
  14. Lena19

    Lena19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Вака,

    Имав односи, и партнерот вели дека не свршил во мене. Добив 1 ден пред терминот, значи ме болеа градите 7 дена пред да добијам, добив нормално со болки во јајниците само што наместо 6 дена како што ми трае секогаш, сега беше 4 до 5 , но 3 дена со јак интензитет. Градите престанаа да ме болат денот кога добив и сега ми се нормални. Не знам зошто се плашам , но сакав да знам дали може да си бремена , иако градите престануваат да болат на денот на добивање (нели некогаш и бремени жени имаат циклус) а градите одпосле пак да почнат да болат (не дека сега имам болка напротив се е нормално) Тоа ми е прашањето.

    Фала ,
     
  15. nevenask

    nevenask Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    нема шанса да си бремена, си имала добиено, не свршил во тебе. не се плаши, само понатаму користете си сепак и кондом, да си бидете мирни
     
    На galapce и Lena19 им се допаѓа ова.
  16. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Ne.nema sansi
     
  17. asdasadas

    asdasadas Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Здраво треба да добијам за неколку дена но еве два три дена имам кафеав исцедок.. имав заштитен однос цело време.. а исто ги имам и симптомите како пред менструација. .ме буни ова со исцедокот.. се плашам да не сум бремена пошто прв пат ми се случува вака.. ве молам за мислење
     
  18. zajka1

    zajka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Zdravo, kafeaviot iscedok ne mora da znaci bremenost ti kazuvam od licno iskustvo. Stom postojano imas zastiten odnos nema mesto za panika. Kafeaviot iscedok moze da bide od cista, promena na klima, hormoni... Pozdrav :)
     
    На asdasadas му/ѝ се допаѓа ова.
  19. asdasadas

    asdasadas Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Исто имав земено норлево пред три месеци..дали е можно дури сега да ми е исцедокот ради пореметување на хормони.а во меѓувреме имав нормална менструација.
     
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Mozno e.. :) Pazi se malku povekje ako ne sakas bebe, ne tuku se lupajte so tie hormonski apcinja.
     
    На kukla21 и Love86 им се допаѓа ова.