1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. simolicka

    simolicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    nenzma mozebi treba da go zemam pojma nemam sto da pravam , prvpat mie nesto vakvo , da ste na moe mest osto bi pravele ?
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.749
    Допаѓања:
    65.200
    Пол:
    Женски
    Оф леле... кога беше спорниов однос?
     
  3. simolicka

    simolicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.749
    Допаѓања:
    65.200
    Пол:
    Женски
    Во првите 24 часа апчињата се поефективни, а може да се земат и во рок од 72 часа. Ако можеш најубаво е да се консултираш со гинеколог. Не ти се плодни денови, а и не си сигурна дали сврсил внатре во тебе. Шансите се многу мали. Ама прави како мислиш дека треба.
     
  5. simolicka

    simolicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Neznam ke vidam da prespijam pa ke vidam sto ke pravam :( , inaku smao sto go izvadi od ma svrsi ( posle nekolku sekundi ) ama mi e strav mal del da ne ostanal vnatre , kako i da e fala mnogu za sovetite na site neznam sto ke pravam ke razmislam pak dobro fala uste ednas ...
     
  6. simolicka

    simolicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Колку таблети се зимаат 1 или 2 , зосто некои викаат дека после 12 саати се зима усте една ...
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.749
    Допаѓања:
    65.200
    Пол:
    Женски
    Па една, беше некаде околу 520 ден.
     
  8. Morkov4e

    Morkov4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    5
    ja uvek imam redovna menstruacija,ali ovoj pat pred da dobiev imav dva dena macnini koi me teraa na povrakanje,no posle dobiv i mi traese samo 3 dena...dali mozda e toa pokazatel na bremenost ili ne??
    ve molam za sovet ako sakate:)
    i ako nekoj znae da mi objasni kako se meri bazalnata temperatura,kade se stava toplomerot....i kolku cini da se kupi od apteka test za bremenost,t.e dali e skap??
    pozdrav4e
     
  9. AnaSk

    AnaSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    14
    Zdravo... jas sum nova i imam edno prashanje ...
    Poslednive denovi imam grcevi vo stomakot i nelagodnosti koi se isti kako i pred da dobivam menstruacija... se prasuvam dali sum bremena... :?: posleden odnos imav na 3ti fevruari a potoa dobiv redovno menzis na 22ri fevruari...i sea sum bas vo plodnite denovi... Dali e mozno ovie nelagodnosti da mi se od ovulacijata ili...? Posto i normalno vo ciklusot za vreme an ovolacijata imam nelagodnosti no ne traat poveke od 3 dena.. a sea gi imam veke edna nedela....
     
  10. Lexy90

    Lexy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    lele i jas imam golem problem...znachi mi kasni vekje 6 dena,napraviv test pred 4 dena i ispadna so edna bleda linija a drugata beshe crvena,gi imam simptomite za menstruacija,so de4ko mi minatiot mesec sme imale 3-4 pati odnosi i niednas ne svrsil vo mene...leviot jajnik me boli isto mnogu,gradite mi se zgolemeni i mocam mnogu a pijam i apcinja za tiroidna zlezda...procitav deka namalenata aktivnost na tiroideata go narusuva ciklusot...mozno li e i od stresovi da mi se poremeti ciklusot???prvpat vaka mi se slucuva...pomognete mi ve molam:(
     
  11. Tweety-Girl

    Tweety-Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    2
    Lexy90 nema mesto za panika.Ne samo od stresovi tuku i od promena na klimata.Za da si bides pospokojna te sovetuvam da siodis na genekolog i da si napravis kompleten pregled.Pozz i backi do tebe
     
  12. urnebes

    urnebes Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    sakam da ve prasam dali nekoj ja gledal emisijana: i didnt know i was pregnant ja davaat na kabelska, mene nesto ne mi e jasno pa neka mi objasni nekoj ako ja gledal kako moze da neznaat deka se trudni i nemaat stomak a vadat dete od niv :worried:
    aj ke si pomislis deka toa e retkost edna na milion ama tuka prikazuvaat sekoja vtora vadi dete bez stomak be!!!!!
    koj im gi nosi??? strkot???? :P i posle vakvi nekojsi emisii i gluposti so gi kazuvaat segde kako saka covek da ne te fati panika i od najglupa stvar.
     
  13. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Тоа најчесто се случува кај дебели жени, примети и во емисијата сите случаи на таква бременост се приметени кај жени со голема телесна тежина. Тие жени поради дебелината имаат нередовен месечен циклус, незнаат кога им се плодни денови и немаат навика или здравствено осигурување за да одат на лекар. Кога ќе се здебелат мислат дека тоа е поради нивниот начин на исхрана.
    Симптомите на бременост кај нив се дел од секојдневието, зголемен апетит, мачнини, повраќање, општа изнемоштеност...
    Една пријателка на мајка ми, исто така крупна и дебела жена на околу 45 години остана трудна и до крај незнаеше, мислела дека е во менопауза, немала редовна менструација а имала секс со сопругот, останала трудна без да знае, сите симптоми личеле како да е во менопауза, потеченост , неколку кила се здебелила, повраќала и на крај памет не помислила дека е трудна се до седми месец кога решила да ги направи сите можни тестови за да види што не е во ред со неа, а мислела дека е до хормоните . И така жената на 45 години си роди 3то дете. :D
     
  14. happy-girl

    happy-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ме интересира дали може да сум бремена и покрај редовна менструација?
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.749
    Допаѓања:
    65.200
    Пол:
    Женски
    Па мислам дека не може. Ако си бремена и да имаш меструација, би била на пола од тоа што го имаш редовно. Ама ако се мислиш направи си тест и мирна глава.
     
  16. urnebes

    urnebes Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    мене колку што ми кажаа дека може да имаш менструација ама тоа се отприлика 5 6 до 10 капки крв и не се толку црвени, и тоа трае еден ден или почесто така се појавува во текот на месецот. мислам дека неможе да имаш добиено и да си бремена без разлика колку дена ти трае од 3- 5 мислам дека тоа не е добро за бебето прво, второ ако треба да се секираме на секоја менструација иако сме сигурни дека не сме погрешиле кај ни е крајот :)
    Оди во темата "бременост и плодни денови " Нина има ставено еден пост многу убаво е објаснет целиот процес.
     
  17. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    194
    Ми доцни веќе 4 дена денес правев тест и се покажа негативен,до сега никогаш не ми е доцнело толку многу можно ли е да сум бремена
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски

    Може, може, тоа не е исклучено, лично познавам неколку девојки (сега веќе жени, со дечиња) кои до 4-5 месец бременост имале менструација. Ама не е обилна, туку се работи за слаб млаз или неколку капки крв.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски

    Ако ти доцни повеќе од 10 дена, тогаш би требало да се замислиш. А нормално е да доцни од 2-10 дена, ама може и повеќе. Веројатно си имала некој стрес, промена на клима или слично. Тоа може да влијае на циклусот.
     
  20. bibushka

    bibushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Постои ли можност за бременост доколку имам менструација? Стомакот ми е прилично поголем од претходно , последниве две недели многу често имам болки во стомакот? Не ја знам процедурата за кај гинеколог а и не знам колку се точни резултатите од тестовите за бременост! плс одговор јас немам поим за ова -затоа ве прашувам!! позз! :^)