1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сингл, како да се промени непријатниот статус?

Дискусија во 'Сингл' започната од Strajder, 30 јуни 2015.

?

Зошто сте сингл ?

  1. Карактерни особини

    70 глас(а)
    35,0%
  2. Културни разлики

    5 глас(а)
    2,5%
  3. Без другари и другарки

    41 глас(а)
    20,5%
  4. Физички непривлечен/а

    28 глас(а)
    14,0%
  5. Финансии

    10 глас(а)
    5,0%
  6. Хомосексуална ориентација

    2 глас(а)
    1,0%
  7. Физички недостаток

    7 глас(а)
    3,5%
  8. Дебелина/екстремна слабост

    20 глас(а)
    10,0%
  9. Етничка припадност

    3 глас(а)
    1,5%
  10. Сингл сум бидејќи ми е најубаво

    49 глас(а)
    24,5%
  11. Социјално потекло

    2 глас(а)
    1,0%
  12. Останато ...

    51 глас(а)
    25,5%
  13. Непреболена љубов

    37 глас(а)
    18,5%
Дозволен е избор на повеќе опции
  1. Strajder

    Strajder Нов член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Машки сингл членови , шу праиме ?
    Сите сме ги чуле и прочитале клише приказните „да идеме на курсеви по јазик, да се запишеме на јога ... “ , никој не е среќен кога е сингл и никој кој се жали дека е сингл тоа не го доживува како нешто кое е минливо и лесно да се реши и клише советите и храбрење не се доволни.

    Да се самоорганизираме, да пуштаме огласи по весници , да платиме билборди, предложете ?

    П.С. Идејата за барање девојка на форумов сигурно не доаѓа предвид, тоа како прво не е дозволено а и прочитано е ... и премногу лесно за да биде реално,
     
  2. Sweety55

    Sweety55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    А каде е изборот: Сингл сум бидејќи ми е најубаво, или Сингл сум зашто така сакам да биде?
     
    На browneyes_, Maša8, piksooki и 13 други им се допаѓа ова.
  3. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    некој е сингл зш не може да си фати некој/а , некој сеуште не може да преболи некоја љубов , некој сеуште не е сериозен/а за посериозна љубов , некој не сака , некој е комплициран и тако даље :) секој со своите маки :P
     
    На Barron му/ѝ се допаѓа ова.
  4. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Непријатен статус? Зошто непријатен? Што има непријатно?
    Некој од ќеф си е сингл чисто информативно, а колку повеќе се замараш толку подолго време ќе бидиш сингл...
     
    На browneyes_, piksooki, sugarlips и 9 други им се допаѓа ова.
  5. Barron

    Barron Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    Насловот треба да се смени во „сингл, како да се промени овој статус за тие за коишто е непријатен?“
     
    На browneyes_ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Strajder

    Strajder Нов член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Лично не верувам во „од ќеф“ или „подобро ми е така“ , порано или подоцна никој не го сака тоа ... а на тие што им е пријатно да се сингл најверојатно и нема да ги гледаат овие теми :)

     
    На Водолија му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Barron

    Barron Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    Јас, еве, сум комплициран. Кои се твоите маки, anakonda88? :P
     
  8. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    2.828
    Пол:
    Женски
    Статусот сингл не е непријатен, за некои е баш релаксација по долга врска или општо врска која ги измачувала али @Strajder директно кажа дека сака да најде љубов и да ужива во неа.Тотално се согласувам со неговиот пост над мојот дека порано или подоцна сите ќе посакаат да бидат сакани и да споделуват безулувна љубов, има моменти во кои на сите им е потребно едно ''со тебе сум'' . На јога часови се вежба јога, на часови по јазици се учи , лично мене не би сакала некој да дојде и да ме замара дури се релаксирам во моето хоби. Никогаш незнаеш каде и кога можеш да ја сретнеш својата љубов и во какви околности едноставно треба да се препушти на животот да си го направи своето доколку се трудиш и почнеш да идеализираш особи со цел да се ослободиш од стасусот сингл ќе се зафркнеш.
     
    На Mollami, Tanjamm, blond.bunny и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Ги гледаат и овие теми за да докажат дека сеедно им е. Јас познавам многу луѓе што им е сеедно, барем дур се помлади...а за на постарите како им е не знам, не сум зборувала со толку постари.
     
  10. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Ќе го повторам прашањето, зошто непријатен?

    Како што тебе ти е приоритет у животот да најдеш партнер, на некого рецимо му е да му се падне седмица на лото. Ете, и сам си навел у анкетата финансиско стање, иако си забораил да ја наведеш седмицата како опција. Да си ја стаел рачунај дека сите пола и више гласови ќе беа усмерени натака.
     
    Последна измена: 30 јуни 2015
    На Nausicaa и Someonespecial им се допаѓа ова.
  11. Strajder

    Strajder Нов член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Ми се чини дека не е важно зошто и дали Јас го доживувам статусот како непријатен, важно е дека оваа тема е за тие кои го доживуваат како непријатен. Како што даде пример со релативизација и мојот одговор би бил дека можностите за непријатостта во тоа да се биде сингл се потребата да се има некого кој ќе те сака , осаменоста , потребата да имаш најдобар пријател, секс, може и банална и неразбирлива за повеќето да биде ... и со седмица на лото повторно сечија крајна цел е да биде сакан и да ја има покрај себе својата изгубена половинка , тоа дава смисол и се спротивно од тоа е непријатност (најверојатно тоа не се однесува само на малолетниците и оние кои паузираат од прекината врска).

    Исто тука и не сум важен само јас а исто така доколку сметав дека е лесно да се промени тој статус немаше да го дадам тој вовед, ... можев и да почнам со „јас пребирливиот и супериорниот.... помагајте “ , можеби и толку ми е тешко но не го направив тоа , барањето нечија помош не е достоинтствено и не е нешто со кое се вреднувам а тоа што отворам ваква тема очигледно е дека сум немоќен.

    Анкетата е мој осврт на проблемот (за кој очигледно некој посветува време во форма на креиран форум и посети на форумот) за сите да разберат дека проблемот има различни лица и ја креирав како моментална инспирација околу можните причини, финансиите се можна причина а на пример пребирливостта ја пропуштив ...


     
  12. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.921
    Допаѓања:
    31.187
    Зошто непријатен? Јас не гледам тука ништо непријатно.
    Подобро да бидеш сингл отколку во неквалитетна, измачувачка врска која повеќе ти штети од колку што ти годи, или пак да бидеш во врска колку да се пофалиш пред другите дека имаш дечко, женска, само за да те гледаат наоколу.
     
    На Nausicaa, crazylady, eliesaab и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Strajder

    Strajder Нов член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    ... освен за малолетните и за тие кои сакаат да бидат сингл ! :)
     
  14. omg92

    omg92 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Темава (facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)
     
  15. Strajder

    Strajder Нов член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    најголемиот дел - свесни дека имаат карактерни фалинки а тоа не се менува + бидејќи сакаат да да бидат сингл + поради непреболена љубов, испаѓа дека тоа е избор на повеќето и очигледно не е непријатно да се биде сингл

    Оние кои остануваат и сакаат да се промени тоа се 30% а и ги нема да реагираат , ова ме потсетува на ситуацијата во МК, милиот лидер го нападнале странски служби и мнозинството си седи дома.
    Никој не реагира , никој не си ја кажува болката, никој не предлага решение , никој не крититикува што недостига ... и се јавуваат „итреци“ да ја коментираат темата и анкетата, нешто како контрапротестанти :)
     
    На Читател му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Момци и девојки (деца), ќе жалите некогаш по тоа сингл (не е македонски збор), ама доцна ќе биде.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Прочитав неколку коментари ... абе луге, темава не е за да искажувате ваши гледишта што вие мислите во врска со самиот поим СИНГЛ или да теоретизирате за лугето што мислат околу сингл состојвата.


    Ако знаете да дадете совет кој не е клише а може да помогне пукајте.

    Јас што мислам за ова е следно.

    1. Безразлика дали си машко или женско. Да во Македонија живееме каде што лугето се со заостанат менталитет. Но ако веќе и да немате со кого да искочите ( или имате блиски пријатели кои имаат партнери и не се одлепуваат со нив ) искочете сами. Дали во парк, на некоја забава. Запознавајте луге.
    (нема одма да најдете дечко/девојка) али бар депресијата од осаменост и недостаток на пријател ќе исчезне. Ако си женско е полесно да пријдеш на машко и да разговараш. Само женските се малце постегнати. Ама па и тие weird моменти се ептен смешни кога ќе ги анализираш одпосле.

    Да не го верглам у детали колку е кул да се искочи сам/а ( пошо и јас го практикувам тоа пошо не ебам жива сила што ќе каже за тоа) ама прејако е !
     
    На Natalyy123 и Valerin им се допаѓа ова.
  18. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Koga ste mladi ajde se zurkate,uzivate vo zivotot (sum bila tamu :)) i opravduvam togas da sakas da bides single.Za onie koi se povozrasni sigurno vazi nekoe od pogore napisanite,a poveketo sto gi znam i sto se single se zasto premnogu pribiraat...PREMNOGU. I onoj sto nema mana ke gledaat da mu najdat...
     
  19. Strajder

    Strajder Нов член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    го поздравувам мислењето на Читател и имам прашање , како поминуваш на тие самостојни излегувања, кои се твоите искуства ? На какви места искачаш и во зависно од околностите кои се твоите искуства ?

    MilaP исто така даде хируршки прецизна констатација ( јас се наоѓам тука) и животното искутство ја наметнува пребирливоста и според мене е оправдана доколку се има објективен поглед на себеси и околината ...

    Мој осврт е скорешното лошо искуство со сајтот datenose.com , многу ветувачки со маркетингот кој е ангажиран од креаторите , многу ветувачки според она што го нуди со содржина , дефинитивно не е замислен како сајт за запознавање на секс мераклии какви се без изклучок сите сајтови за запознавање на македонското небо , помислив конечно нешто за пристојни и нормални луѓе со едноставна опција за запознавање на луѓето ... изнанадувањето и разочарувањето дојде од самите членови , се што е женско нема фотографија или имаат фотографии од холивудски актерки , цвеќиња и дрва . Дефинитивно тоа ми донесе само најлоши претпоставки дека нема доволно храбри луѓе искрено да кажат дека се сингл и да се претстават такви какви се ... најверојатно од мажени домаќинки кои бараат швалери до балканки кои кријат непознати мотиви и очекувања, изгледа мислат дека радио-милева од маало или комшијата ќе раскажат дека на сајтот признала дека е сингл и дека бара дечко за врска. Одлично замислен сајт , на погрешни луѓе понуден истиот и само уште ќе додадам дека ниту болката ниту осаменоста ниту потребата за пристоен живот не се посилни од пусто-турско менталитетот.



     
  20. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Срц бе како тоа сама, некако глупо е. Ја уште не можаааам така сама да излезам да завршам некоја обрвска не знам пошто е мало градчето и глупоооо ми ее, како тоааа бе дај објасни, некако немам мн самодовербаааа, плус срамежлива сум и најголемаа тремаџикааааа мислам дека е тоа проблемот... поздравче <3