1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сипаници кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од blond, 19 декември 2011.

  1. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Aman be? Golemava sega fati varicela, eve pominaa recisi 2 nedeli, imase premnogu, krastite recisi site ispadnaa, vaka generalno ok e, nema dupcinja, ama liceto i e lom, celo so fleki... nema li da se iscistat samite???? Ili koristite nesto, ve molam spodelete iskustva. A pa tek malovo ako fati....
     
  2. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Значи баш сега пред да одам на тродневна екскурзија сипаници фатив на 14 год. Сега и тие едни зрнца "крмац" ги викаат ке ставам 2-3 во ладна вода и ги пиам и сега сакав да прашам за колку време ке исчезнат сипенициве? Дали до 29 мај ке ги снема?;( инаку е овча сипаница

    Девојки ве молм помагајте, на лицето имам малку по крупни и незнам дали до наредниот викенд ке ми поминат инаку во понеделникот ми излегоа. Ве молам помогнете со што да ги мачкам или само со течна пудра и се плашам дека до 29 нема да ми поминат ;(:(
     
    Последна измена од модератор: 21 мај 2017
  3. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Na moite deca im pomagase Dzindzira alba sprej za cesanjeto, ama ne pravi cuda ni toj. Vidov denovive reklama.za nekoj sprejpox clean ili nekako slicno se.vikase za sipanici. Ne sum.go koristela. Inaku, da ne te plasam, ke isceznat i meurite i flekite, ama mnogu tesko deka za 5-6 dena kolku sto ima.do 29 maj se ke.iacezne. moite deca bea ekstremno mnogu isfrlani, prelezaa sipanici pocetok na mart,.duri sega moze da kazam deka se iscisteni vo najgolem del.od flekite sto ostanuvaat.
     
  4. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    ti blagodaram, inaku od ponedelnikot imam sipanici. E sega tie meurite za kolku dena od prilika pagjaat? dali treba pocesto da gi mackam so pudra za da se susat, i dali posle toa koga ke padnat moze da se tusiram? Mnogu se plasam da ne ne mi gi snema do togas :(
     
  5. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Da da, cesto mackanje so tecna pudra ili jas so.dzindzira gi mackav za da.se.susat pobrzo meurcinjata. Ke padnat brzo, ama posle na toa mesto ostanuva kako crvena fleka i tuka veke treba malku poveke vreme da se smiri crveniloto. Kaj mene decata bea tolku mnogu isipani sto se prasuvav dali nekogas ke im ja.vidam nivnata koza. Ama pominuva veruvaj... inaku malata imase rodendnen tocno desettiot.den otkako i.pocnaa sipanicite i.veke nemase nitu edna krasta, ama imase mnogu crveni fleki. Sega e ko nova. Nemoj da gi cesas, oti ako iskornes.nekoe ostanuva luzna, sami neka pagaat koga ke.se isusat. So lesno, pozz
     
  6. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    @stefanija70 Ти благодарам многу, еве веќе почнаа да ми паѓаат на лицето и остануваат такви црвени флеки. Е сега бидејќи одам во Охрид дали може тогаш на лицето да ставам пудра за лице, за да не се познаваат флеките или ќе се инфицира од пудрата?
     
  7. bella.

    bella. Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    дали лесно се пренесуваат сипаниците? Член од моето семејство има и не би сакала сеа да се исфрлам
     
  8. larrachi

    larrachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Зависи од имунитетот.
     
    На bella. му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Chocolate.bar

    Chocolate.bar Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Ај некоја што знае да ме просветли имам ситни црвени брумчиња на нозите некои се и како пликчиња полни со вода но не ме чешаат за сега,од сабајле ми се појавија, дали мислите дека се работи за сипаници? :worried:
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Cela kje bese vekje ako bese sipanica :D baska prvo iskaca sipanicata na nezni mesta, pod pazuvi i na stomak, tamu imas? Jas mislam alergija ti e :)
     
  11. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Никакви немам прележано.. Пролетта пола генерација фатија и никој не ме префати.. Сега брзо пак блиска другарка фати и пак не ме префати, чудно хах.. :D
     
  12. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.248
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    A koga se prenesuva sipanicata, koga e vo inkubacija ili koga veke se izlezeni tockite, koga si vo kontakt so zarazeno lice?
     
  13. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Во инкубацијата е пренослива сипаницата. Ама тогаш неможеш да знаеш дали некое дете ке исфрли или не. Инкубацијата траеше мислам 14 дена.
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bicc

    Bicc Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Луѓее помагајте... Пред две недели бев во контакт со дете што има сипаници (се исфрли 3-4 дена после тоа). Јас немам прележано а сум 13та недела во бременост. 2 недели поминаа (на детето скоро му загинаа меурчињата) а сеуште немам симптоми никакви ама неможам да престанам да мислам. После колку дена се јавуваат симптоми? И какви се првите симптоми? Докторката ми вели нема правило кај сите различно ама моли се да не си се заразила. Утешно! :(
     
  15. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.639
    Допаѓања:
    152.381
    ти имаш прележано сипаница?
    да не си ја мачиш душата оди провери преку крв дали имаш прележано сипаници
    за жал во прво тромесечие не смееш да фатиш сипаници
     
    На Bicc му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bicc

    Bicc Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски

    Немам прележано сипаница. Ама ме буни затоа што веќе две недели поминаа а немам никакви симптоми. Затоа ме интересира после колку денови се појавуваат симптоми ако сум ја префатила. На девојчево веќе и загореа меурчињата.
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.587
    Пол:
    Женски
    Па не мора да значи дека фатиш

    Од 10 до 21 ден може да поминат до првите симптоми кај тебе
     
  18. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    7+ meseci sme i bevme vo kontakt so dete sto imala sipanici ama seuste ne i bea izlezeni, mozno e da sme fatile i nie i dali e opasno bebe da fati sipanici,sto da ocekuvam,mn se plasam
     
  19. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Можно е.
    Зошто периодот пред да излезат е најзаразен. За одприлика две недели очекувај дека ќе се појават.
    Пак ќе кажам можно е.
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.587
    Пол:
    Женски
    нема од што да се плашиш.Сите ама баш сите прележуваат кад тад.

    ке се нафрли ке ја мачкаш соодветно и можно е блага Т да качи.Тоа е варичела и не е опасна