1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скапоцени камења, нивното значење

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Gordana10, 27 јануари 2010.

  1. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Горскиот кристал е камен со проѕирна боја.И тој е еден вид на полускапоцен камен.Ако немаш таков ,тогаш стави го во било каква саксија со цвеќе.
     
  2. ketisk

    ketisk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    148
    Има грешка во темата, камењата за кои зборите се полускапоцени или полублагородни камења. Има еден дечко што ги обработува и може да нарачате накит од него.Еве линк https://www.facebook.com/karasarlidis.minerals?fref=ts
     
    На awl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kolumnistot

    kolumnistot Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    1.984
    Допаѓања:
    14.170
    Пол:
    Женски
    Девојки во ГТЦ во индиската продавничка може да се најдат сите овие камчиња и точно според хиросокопскиот знак и каде и како да се употребат :) и се по многу простапна цена од 39 денари..за толку вреди да им ја испробаме мооќта нели? има и многу интересни мали буда фигури за среќа, јас би ризикувала и со нив :) сепак малку верба, позитивизам и надеж на никој лошо нема да ни дојде :)
     
  4. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Ај ако можете пишете нешто повеќе околу аквамаринот, начинот на одржување и сл. Скорпија сум во хороскоп и денес се подновив со аквамарин :)
     
  5. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Како се вика оваа индиската продавничка во ГТЦ?
    Имаат нивен сајт, страна на facebook нешто..? :?:
     
  6. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Повели нивниот сајт ;)
    http://www.facebook.com/elena.dimitrova.585559?ref=ts&fref=ts

    А К В А М А Р И Н

    Обоеност: Светло сина, како морска вода
    Основни карактеристики: Заштитник на патниците и камен на храброста.

    Ги прочистува старите самоуништувачки матрици вкоренети во биополето на луѓето. Ги смирува стравовите и го прочистува петтиот енергетски центар. На духовно поле ја изострува интуицијата и помага да се поврземе со повисоките нивоа на свеста.
    Аквамаринот ги штити аурата и чакрите и ја ослободува блокираната енергија.

    Терапевтски ефекти: Најкорисен е при болки во грлото и воспаленија во усната шуплина и непцата. За таа цел се изработуваат различни лосиони и тинктури со кои се испираат грлото и устата.
    Се среќаваат записи дека овој минерал успешно се користел за превенција од пролетни алергии.
    Познат како камен на храброста и одважноста. Поттикнува брзи интелектуални реакции. Дава мир, смирувачка комуникација и штити аура. Ги чува артериите, ја јакне самосвеста, во брак ги продлабочува љубовта и верноста.
    Одржување- секој месец на полна месечина се мие две три минути во млака вода и се остава надвор да се наполни од полната месечина цела ноќ,а утрото се внесува внатре.
     
    На Sarasweet и Cence им се допаѓа ова.
  7. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Јас имам јаспис или карнеол (мислам дека е исто). Го добив за поклон според хороскопскиот знак, овен. Го носеле храбрите жени и верниците хихи многу работи ми прочитаа за каменот, многу и заборавив.

    Сега кога ќе размислам, од кога го имам навистина многу нешта во животот ми се на вистински пат и сега не се разболувам толку често пу пу, ама јас си верувам дека тоа е поради мене или промената на клима, ама не се знае. Обично секогаш се сомневам, немам конкретен одговор.

    А дека изгледат убаво, изгледат :)
    Се може да биде пласибо ефект, пааа... верувајте :D
     
  8. deedee0

    deedee0 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    364
    Некој погоре има спомнато дека ги има во индиската продавница во гтц за само 39 ден.
    Сакам да прашам дали тие камења што се продаваат таму се вистински или некоја евтина копија на полускапоцените?
    Бидејќи не ми е логично во другите продавници да бидат по 300 денари, а тука само 40
     
  9. deedee0

    deedee0 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    364
    Општи прашања

    Каде може да се купат полускапоцени камења и по која цена? И ако знае некој да пише кај има најевтини?
     
  10. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Општи прашања

    Спроти седмица сендвичарата има Деко. Еве го нивниот сајт http://www.mkrubin.com/
     
  11. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.678
    Допаѓања:
    1.976
    Девојки, да не знаете каде можам да нарачам од овие драгите камења.. ми требаат малахит и авентурин,лапис лазули и горски кристал. Ако знае некој нека ми помогне ми треба итно. :)
     
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Вага: опал, лапис лазули;
    Октомври: опал, розов турмалин;

    кој знае можеби има нешто вистина, за влијание на нашите скапоценети камења според месецот на раѓање и хороскопскиот знак
     
  13. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Ова видео ке ви помогне да сватите некои работи за скапоцените камења.
    Ова е видео од научен аспект и научно истражување на National Geographic Channal.
    Од видеото може да се заклучи дека скапоцените камења тешко може некој да си ги дозволи, зборувам за вистинските скапоцени камења.
    http://channel.nationalgeographic.com/c ... formation/
     
    На Jordanovska-K му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Daniella

    Daniella Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    43
    Здраво цурици! И јас сум до негде заљубеник во овие полудраги каменчиња...до скоро не бев. Но, некакко почнав да си верувам дека влијаат. Најдов неколку линкови на нет од луѓе што обработуваат вакви камења. Цените, се праспрашав, им варираат но во главно 500 ден. за привезок со средна големина.
    Еве неколку линкови.
    https://www.facebook.com/profile.php?id=1431925660&fref=ts

    https://www.facebook.com/pages/Poludragocen-NakitПолудрагоцен-Накит/157913384368369
     
  15. 123.Maki-first

    123.Maki-first Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Имам јас хематити, магнетити, бисери, пустински песок, фуксит, розев кварц, ануолит (рубин во зоисит), корал ми дадоа за роденден затоа и многу ми значи уште сега, поголема моќ имаат ако се подарени. Горскиот кристал пукна од премногу негативна енергија, читав дека тоа се случува пред некоја личност со која не треба да контактираш и стварно ми пукна на пола пред едно девојче од коешто добро е што се тргнав. Но, не знам зошто ги купувате по толкави цени, авентуринот како прстенче го земав за 30 денари, и тоа ептен зелен авентурин, не како оние побледите. Читав на нет дека тие позелените поскапо се продаваат поради нивната поголема моќ. Индиго кијанитот го земав од нет за 70ден. на аукција беше... Значи може да начекате луѓе кои не се разбираат во нивните вредности или пак да купите од оние први производители што ги ископуваат камењата, кај тие е ефтино. Има по интернет најефтини, ќе треба да почекаш 3 месеца, ама па и помалку плаќаш. Цената мене ми е повеќе важна пошто сакам сите да ги имам, па да почнам со изработка на накит така што морам да ги барам за поефтино :rofl:
    А за тие како мене што земаат од некаде од кадешто не се сигурни дали се навистина камења, можете да си ги проверите на оган - ако се лажни, ќе почнат да се топат... Тоа не важи за амберот/ќилибарот, се исто, тоа е всушност смола така што на оган можно е да почне да се топи, затоа со нешто остро забодете во него, малку ќе се продупчи, но потоа пак ќе се врати како што си било.
     
    На makedonkamak, Jordanovska-K и joy1 им се допаѓа ова.
  16. Jordanovska-K

    Jordanovska-K Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    6.138
    Пол:
    Женски
    Гледано од тој аспект, кристалите не може да се исфарбаат за да личат на други, но затоа постојат бизниси кои се бават со т.н. Вештачко растење на кристали.

    Во моментов можеби не си запознаена, но ова и те како е распространето што воедно е застрашувачки бидејќи кристалите се идентични со вистинските (откопани), а сепак ја немаат исцелувачката моќ бидејќи се вештачки создадени.
     
    На 123.Maki-first и makedonkamak им се допаѓа ова.
  17. martovsko cveke

    martovsko cveke Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Ги има на алиекспрес по доста ниски цени, јас на пример порачав алка од тигрово око која кошташе негде 3 долари. А овде само едно каменче е можеби и повеке.слична алка овде од тиркиз е околу 400 ден,а тигровото око е секако поскапо.Ке почекате малку подолго но за истите пари можете да си купите повеке.Истиот накит со палускапоцени камчиња што го нудат овде ,истите ги има на алиекспрес и алибаба и најверојатно и тие од таму ги набавуваат.
     
  18. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Не сум сретнала поголем манијак за кристали од мене. Купив толку многу што сега не знам што да им правам и решив да ги продавам. Кој е заинтересиран, нека ме контактира преку пп(бесплатна достава до вашата адреса). Имам различни видови на кристали во различни големини. Дел од нив ги користам за правење накит, страната ја имам споделена на друга тема, ќе ја споделам и овде, кој е заинтересиран нека види.
    https://www.etsy.com/se-en/shop/ProductsOfGaia?ref=profile_shopicon
     
  19. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    https://www.etsy.com/se-en/listing/...from-polymer-clay-and?ref=shop_home_active_10
    https://www.etsy.com/se-en/listing/...necklace-from-polymer?ref=shop_home_active_24
    колку коштаат овие два?
     
  20. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Опал од каде да најдам?
    Карактеристики какви има?
    Гледам според месецот и хороскопот тој ми е заеднички знак :)