1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабеење со помош на нутриционист

Дискусија во 'Диети' започната од majamaja, 2 август 2010.

  1. peregrina

    peregrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    ајде ако може и мене да ме известите околу тоа за плаќање
     
  2. Sonne

    Sonne Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    21
    Девојки сакам да ве прашам дали некоја од вас има посетувано нутриционист поради здраствени проблеми и секако дали имало резултати:| единствено од др.Зенделовска имам такви информации а итно ми е потребно па си мислев ке имате некое искуство:nod:
     
  3. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Вaкa нa некoлку местa пишaв пa и тукa...aјде пoмoш..лaни бев сaмo нa свежa исхрaнa јaбoлкo,пoмaрaнџи,зелкa и печенкa јaдев и oслaбнaв бев 50кг кoлку и сaкaaм..пoсле бев 3недели сaмo нa сoк и кaфе стигнaв 48...пaa летoскa се пoпрaвив ии пoјдoв нa фитнес и јaдaм пaк истo свежa исхрaнa плус сoјa и леблебијa пoвеќе иии имaм 55кг ...не ми е јaснo сегa кaкo сo плус вежбaње пoвеќе кг ? Фaлa Ви oднaпред, убaaв ден
     
  4. Avokado

    Avokado Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    363
    I jas sakam ova dá mi kaze nekojt
     
  5. hubabuba

    hubabuba Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo! Moze nekoj da mi pise koja cena e kaj Cece?
     
  6. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.170
    Пол:
    Женски
    Не е точно дека губењето на килограми во бременост е штетно. Напротив, на бебето му одвојуваш повеќе простор да си расте и му ги даваш само потребните и хранливи состојќи.
     
  7. copacabana

    copacabana Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2015
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Доколку сакате да слабеете јас ја препорачувам протеинската исхрана. Да се внесуваат повеќе протеини, а да се намалуваат јаглехидратите. Оваа исхрана се препорачува и за спортисти и за тие без никави активности. Не се гладува а се постигнуваат одлични резултати.
     
  8. Jovanovski94

    Jovanovski94 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Машки
    Мојата мајка оди кај нутриционист поради здравствени причини но и вели дај нешто да ослабам
    и има 48 години мислим а мој врснички другарки имаат 20 а мојата мајка е помлада на изглед пу пу машала а мојата баба не оди кај нутриционист изгледа како 40 годишна - 50 годишна незнам како така но вели поради маж што нема 20-30 години не ја јадел никој вели ахаха
     
    На lunchy и Спонџ Боб 98 им се допаѓа ова.
  9. Natalie Shine

    Natalie Shine Нов член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    За правилно функционирање - примарно за извршување на основните функции во нашиот организам потребна ни е енергија која што ја добиваме преку консумација на јаглехидратите ( основниот извор на енергија ). За разлика од јаглехидратите, тука се и протеините кои основна улога во нашиот организам имаат за градба на клетките, ткивата, органите ... Секоја хранлива состојка си има своја правобитна функција и сметам дека не смеете вашиот организам да го ограничувате на внес на една состојка. Во овој случај каде што Вие препорачувате протеинска храна, треба да знаете некои основни начела: СО ВНЕС САМО НА ПРОТЕИНИ, ДОАЃА ДО НАМАЛУВАЊЕ НА ТЕЛЕСНАТА ТЕЖИНА НО СО ТОА САМО ЈА НАМАЛУВАТЕ ВАШАТА МУСКУЛНА МАСА ( бидејќи тогаш протеините не се трошат наменски како што треба за изградба, туку се трошат како создаватели на енергија, бидејќи нема внес на ЈХ ) А НАТАЛОЖЕНИТЕ МАСТИ ВИ ОСТАНУВААТ АКУМУЛИРАНИ и многу побавно се отстрануваат. При овој начин на хранење доаѓа до состојба на КЕТОЗА, која има многу негативни ефекти: констипација, проблеми со одредени органи ( најмногу се оштетуваат бубрезите )...
     
    На ghost21, emmacool и macunka им се допаѓа ова.
  10. peregrina

    peregrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    Успеав за 4 недели да намалам 11 кг ... И мн сум задоволна :
     
  11. emmacool

    emmacool Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2015
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Го потвдувам мислењето на феминката со претпоследниот пост над мене, од лично искуство. Поради такви ограничувања за внесување на одредена храна , за малку не завршив во болница :D но добро е што прекинав на време па ситуацијата сама по себе ми се среди.
    Значи бев на една диета ( препорачана од нутриционист ) каде што исхраната ми беше богата со многу овошје и зеленчук, многу течности и сл. Но леб не јадев воопшто, млечни производи ептен ретко ( само еднаш месечно ) , и месо исто така.
    Секој организам е различен нели , но ете кај мене тоа имаше негативен ефект врз здравјето.
     
    На Natalie Shine му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Сподели како плиз
     
  13. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.170
    Пол:
    Женски
    Ова твоево да убаво е ама воопшто не е здраво!
     
    На zuzu82 и Natalie Shine им се допаѓа ова.
  14. peregrina

    peregrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    што не е здраво? Наутро едно овошје за ручек варена храна без запршка еден ден месо , повеке денови зрнеста храна? Што е здраво да се јаде по 10 милки на ден?
     
    На ♡BuBaLe♡ и peperutche21 им се допаѓа ова.
  15. peregrina

    peregrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    Наутро млака вода потоа овошје со грст бадеми, за ручек нешто варено без запршка и огромна салата. Не вечерав ако ти се вечера можеш салата.
     
    На ♡BuBaLe♡ и Neodlucna им се допаѓа ова.
  16. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Велат дека со лунарната диета, се губат килограмите неповратно. Па ако е така си велам сите ќе имавме атлетски градени тела :D Ја има и на страната на Фемина. :)
     
  17. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.170
    Пол:
    Женски
    Негде прочита дека го пишав дека е здраво чоколадо да се јаде?????????
    Телото мора постепено да ја губи тежината бидејќи му треба подолго време за да ја меморира!
    Капиш?
     
    На Natalie Shine и zuzu82 им се допаѓа ова.
  18. peregrina

    peregrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    не знам што да ти кажам, не се согласувам со тоа дека не е здраво, напротив. Потполно е океј да се јаде варена храна за ручек колку сакаш и слично наутро овошје исто така..
     
  19. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    претпоставувам дека си на режимот од нутриционистката од гевгелија. како се чуствуваш, дали си изнемоштена од диетата? дали пиеш кафе или нешто што е надвор од диетата ?
     
  20. peregrina

    peregrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    пијам кафе колку сакам и веке ослабав 20+ кг и не сум олку строго почнав со јадење али леб благо газирано никако повеќе овошје пак варено само некој интегрални колачи..