1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сладолед

Дискусија во 'Рецепти' започната од Viiiiip, 18 април 2010.

  1. RIRIFENTY

    RIRIFENTY Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    јас си направив сладолед денес сама :) 3 чаши млеко и 2 пакетчиња сладолед од јагода го ставив во фрижидер ммм :P
     
  2. girl.9

    girl.9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    478
    Јас си направив вчера и денес го изедов :$ :)
     
  3. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Обожавам сладолед .. најмногу го сакам од чоколада и кокос .. понекогаш правам дома , ама најчесто си земам од тие кутииве што се , ефтин и слаток :D
     

    Прикачени фајлови:

  4. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    од боровница :P
     
  5. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Дајте некој рецепт за домашен сладолед, ама да биде вкусен, значи буквално да се топи во уста (а не како овие прашациве дома што се прават, смрзнуваат на ништо вкус нема!)

    Најмногу сакам боровница, лешник, чоколадо
     
  6. Smurfette.M

    Smurfette.M Популарен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    1.072
    Допаѓања:
    621
    што ме натера да ја отворам темава :wasntme:

    во последно време многу ми е убав сладоледот од McDonalds ;) [​IMG]
     
  7. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    обожаваме сладолед :inlove: ...правиме дома од 1л млеко и го нема за ден два :lol:
    маж ми преферира повеќе чоколадо и ванила а јас сакам и овошни сладоледи...
    најомилен ми е чоколадо со кајсија :inlove: ммммммммммм
     
  8. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Ај стварно, дајте рецепт за добар сладолед, за малата ми треба...со што помалце глупости внатре плиз, ко за мало дете :)
     
  9. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Еве два рецепти за сладолед не прочитав наназад може и да се повторам
    Јас најчесто правам сладолед во големи количини и преку зима секогаш имаме по дома .

    Земам по две кесички чоколада+една шлаг пена +едно јајце се мати со 500 мл млеко ладно за погуст сладолед или 700 мл за поредок.
    Најпрвин јајцето се мати со шеќер (јас не додавам бидејќи не сакам благ да ми е )па потоа се додаваат кесичките и млекото и се мати до посакувана густина.
    Секогаш правам по две до три врсти покрај чоколадо ,матам и ванила,и јагода по иста рецепта и во голем пластичен сад ставам еден ред чоколада,па ванила па јагода се дур не се потроши ,меѓу редови може да се стопи чоколада и да се попрска или некое ситно исецкано овошје по вкус.Исто многу добра комбинација ми е ванила со бисквити редам бисквити ,па од ванилата па ред бисквити ,и го служам најчесто со прелив од некое слатко од вишни,јагоди ,капини.

    Другата рецепта повеќе за деца би одговарала ,но е помалку калорична и за нас возрасните.
    Банани помеки ставам да се смрзнат и после ги ставам во блендер и ги миксам со јогурт погуст и додавам мед или шеќер по вкус (може и малку павлака слатка да се додаде но и со јогурт е супер).
    Мeне најубаво ми е со капини освежително ми е ептен за во лето .
    И да напоменам откако ке се стави во замрзнувач се меша два три пати со цел да не се створат кристали .
    Најубав е една вечер да се замрзне ако се дочека се разбира до другиот ден :)
     
  10. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Ко за мало дете а и големо еве ти еден рецепт

    -100гр боровинки или малини или капини или јагоди
    -200гр кисело млеко
    -мед или шеќер по вкус
    -1 шлаг

    Со миксер се матат боровинките (или некое др. овошје, битно да е бобасто и цитрусно :) ) со кисело млеко и шеќерот и на крај се додава шлагот кој можеш дирекно да го ставиш во смесата или посебно изматен со млеко.
    овој викенд експериментирав со бадемово млеко (1 шлаг со 100гр бадемово млеко), има убав вкус но водата кристализира но остатокот од бадемите изматени со шлаг е фантастична варијанта
     
    На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Овој е едноставен рецепт и за големи и за мали. Го модифицирав по мое, бидејќи произлезе од еден рецепт за frozen yogurt (наместо млеко имаше јогурт и смрзнато шумско овошје). :D
    Испробан ми е со обично млеко ама става малку, другото е овошје и вода во форма на мраз.
    Следно ќе пробам со лешниково или бадемово млеко како ќе испадне.

    -1 банана
    -100 гр. замрзнати вишни
    -малку млеко
    -Коцки мраз (јас ставам 7-8)

    Сите состојки се ставаат одеднаш во блендер (или процесор), подолго време се оставаат за добро да се изблендираат, да нема воопшто парченца од овошјето или мразот. Млеко ставам колку да има течност за да може овошјето и мразот убаво да се блендираат (мислам дека отприлика 100-тина милилитри). Се добива густа ладна смеса (поради смрзнатото овошје и мразот) т.е. готов сладолед кој може веднаш да се сервира и да се јаде. Ако не испадне доволно цврст сладоледот за да се формираат топчиња, може уште некое време да се стави во комора.

    Сличен начин на подготовка на сладолед
    http://www.youtube.com/watch?v=77eEn2spAw0
     
    На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Jас правам вака -
    2јајца ги матам со шеќер,додека не станат како цврста пена.после во друг сад земам млеко и 2 шлаг пени, и нив ги матам додека не станат цврста пена.
    после ги помешувам јајцата со шлаг пената и матам уште малце. двојам од смесата во 2 сада, и во едниот додавам какао. после во пластична кутија прво го ставам белиот дел, па одозгора црниот со какао :)
     
    На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tweety-tweety

    tweety-tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2013
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Јас обожавам сладолед,начесто јадам од чоколадо,банана,боровинка,орев или шери.Ги јадам и сакам и другите ама овие ми се посебни.Ретко правам домашен. :D :D :D :D
     
  14. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.256
    Допаѓања:
    3.016
    Пол:
    Женски
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  15. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
    јас не правам сладолед ретко земам кесички како со прашак што се и со млеко :D
     
  16. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Многу сакам сладолед, обожавам! Нема дена а да не изедам 3-4 :D , ама во лето. Најмногу сакам старачатела и шери. :inlove: :inlove: :inlove:
    Арно шо ме потсетивте ќе одам од флижидер да си земам еден, на стапче.
     
  17. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    И јас го правам така ама со 4-5 јајца.Што да правиш,око ненаситно. :D .Потоа го делам и додавам,ситно рендана чоколада,пасирана јагода или банана,понекогаш екстракт од ментол,вишна,праска,рум.
    :rock:
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    мн убав домашен сладолед потребно е 8 јајца ..белките ги матиме со 12 лажици шекер,потоа во посебен сад жолчките,и во посебен сад два шлаг пена на крај сето тоа се промешува зедно по желба може да се подели на два дела еднот бел еднот црн и да се промеша а може и да му се додаде овошје по желба
     
  19. canary

    canary Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    60
    Обожавам сладолед ама не дома да го правам - зошто да се мачиш кога можеш да купиш. Нема сладолед што не ми е убав. Сепак омилен вкус ми е јогурт. Во Da Gino ресторан прават преубав сладолед од јогурт, таму го пробав за прв пат и се заљубив. Во секој случај од што било нека е битно сладолед да е :lol: Камо да имав сега дома... Ај вечер ќе си купам :lol:
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали сладоледот со овошја се прави на ист начин по рецептот на Славица (од претходната страна од темава)?
    Неодамна кај дечко ми јадев домашен сладолед од јагоди, преубав ми беше и сакам да си го направам, ама заборавив да прашам за рецептот. :|
    Претпоставувам постапката е иста, но ме буни киселото млеко - зошто се става кисело, може ли некоја да ми одговори? :wasntme: :$