1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сладолед

Дискусија во 'Рецепти' започната од Viiiiip, 18 април 2010.

  1. MaCa-Swiss

    MaCa-Swiss Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    961
    Вчера ми се пријаде нешто освежително, и решив да експериментирам.. Зедов 4-5 чинии ( мали, од оние што се за сладолед ) и во нив насецкав јагоди.. Потоа во друг сад изматив шлаг пена и ја додадов во јагодите.. После тоа над нив растопив чоколадо и убаво ги промешав.. Ги оставив во фрижидер 2-3 часа, и потоа следи едно вистинско освежување .. Исто како сладолед од јагоди, ванила и чоколадо .. Пробајте, многу е вкусно ;) :) :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.864
    Пол:
    Женски
    A пишете ми како да направам сладолед домашен од бисквит нели како што има и по слаткарнициве?
     
  3. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Ако слатка павлака (или шлаг) изматите со кисело млеко и додадете малку вода со вкус на анасон ќе добиете сладолед со вкус на струмичка Мастика. :) Незнам уште како да се направи плавата боја...
     
  4. DaddyDirectioner

    DaddyDirectioner Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    8
    Мене поубав купечкиот. Не знам многу рецепти, но едно знам. Сладоледот во една слаткарница во нашиот град е најубав !
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.572
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Со некоја прехранбена боја, оригинал ќе излезе. ;)
     
  6. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Да не знае некој каде може да купам стапчиња за сладолед,сакам за децки роденден да им направам сладолед на децата ама ми требаат стапчиња.
     
  7. Lady-in-white

    Lady-in-white Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2012
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    53
    Може некој рецепт за чоколаден сладолед БЕЗ ЈАЈЦА значи јас живо јајце во уста не ставам. Thanks :D
     
  8. PinKitty

    PinKitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    8
    Обожаваам!!
    Во Италија на екскурзија си дадов 7 евра ама преубав беше :D :D
    посебно ги сакам вкусовите како Неро, Куела и некои други овошни :inlove:
     
  9. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    Замрзни банана (на кругови), малини, праска (сецкана), јагоди, диња, лубеница. Следниот ден извади ги и остави ги 5-10 мин. да се пуштат малце, па пикај во блендер секое посебно. Ќе добиеш прекрасен овошен сладолед.

    Сега видов дека бараш рецепт за чоколаден сладолед. Ако ти се пријаде некогаш овошен сладолед, сега имаш рецепт :D

    во џамбо има стапчиња за сладолед.
     
    На leo-n-tina му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ana.n18

    ana.n18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    56
    Незнам дали е за тука ова прашање ама незнаев каде на друго место да прашам :$ Каде да најдам вакви калапчиња за сладолед во Скопје ?
     

    Прикачени фајлови:

  11. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    Хмм обожавам сладолед, обично купувам готов, или прашок во кесички за матење :)
     
    На cat250 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lolly-1

    lolly-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    10
    Вакви исти калапчиња има во Jambo :)
     
    На ana.n18 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Летото освен жештината со себе ми носи и инспирација за експериментирање со сладоледот :)
    Вообичаено правам различни вкусови и ги редам слој по слој, па си сечам на коцки.

    Сликава е од лани, ја постирав на форумов :)
    [​IMG]

    Најчесто купувам ванила и чоколада, а потоа ставам додатоци и правам различни вкусови.
    Ванилата ми е основа за вкусот капучино - ставам млеко во ѓезве (онолку колку што е мерката млеко за сладоледот), пред да зоврие го ставам во шолја со неколку лажички капучино, а откако ќе се олади го матам сладоледот заедно со свареното капучино.
    Толчам лешници и нив најчесто ги комбинирам со сладоледот од чоколадо.
    Рендам 100 грама чоколадо, го додавам на веќе изматениот сладолед од ванила и правам страчатела.
    Кршам бисквити (не ги мелам, туку ги кршам :!: ) и ги додавам на сладоледот од ванила.

    Нов рецепт за оваа година - Raffaello сладолед! :rock:
    Матам една кесичка сладолед од ванила, додавам 100-150 грама кокос и една рака сецкани бадеми.
    Перверзии :mm:
    Еден ден слаткара ќе си отворам :wasntme:
     
    На CoverGirl10, senza.parole, Anna-Banana и 13 други им се допаѓа ова.
  14. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.710
    Пол:
    Женски
    Сладолед?
    хмммм..обожавам,па во овој летен период?
    Ооо не можам без сладолед.Па сакам повеќе од чоколадниот сладолед,нешто така ми текнува си земам од Романса оној од Цермат....
    Дека од малечка обожавам чоколадо па со сладоледот-секогаш кога ќе купувам ќесичка,на стапче или од корнет-обавезно мора да е чоколадо!
    8)
     
  15. tHeBeAuTyFoReVeR

    tHeBeAuTyFoReVeR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Ха ха, јас мислев дека само јас си правам мешавина од повеќе сладоледи :D :D :D
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Ова е еден рецепт обичен во кој може да додадете ваш омилен вкус и да добиете сладолед со тој вкус.
    5 јајца се матат со 7 лажици големи шеќер и 1 кесичка ванилин шеќер. Во друг сад 3 шлаг пени се матат со млеко. Се спојуваат двете смеси/филови и тоа е основата. Доколу сакате чоколаден сладолед, земате од филот определена количина, ја префрлате во посебен сад и додавате млечно растопено чоколадо, парченцс чоколадо и мешате. Ако сакате сладолед со банана земате во сад од филот и додавате парченца банана. Ако сакате сладолед со кикирики/бадем/лешник( само да се печени и несолени), земате од филот во посебен сад и дробено го додавате и промешувате. Се става секој вкус во засебна кутија.
     
  17. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Заборавив да напоменам дека јас бадемите ги лупам.
    Не дека нема да биде вкусно со нелупени бадеми, ама сладоледот од ванила е бел, кокосот исто, па ајде и бадемите. Башка така мене ми се поубави, некако вкусот е мек :)
     
  18. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    мммм сладолед многу сакам,не правам домашни,најчесто купувам...омилен ми е од страчатела.... :)
     
  19. UnPaso

    UnPaso Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2013
    Пораки:
    1.002
    Допаѓања:
    247
    Пол:
    Женски
    Сладолед јадам секојдневно ова лето, го обожавам. Најчесто купувам од чоколада. :D
     
  20. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Обожавам сладолед најмногу сакам страчатела, чоколадо, вишна и некој што е со парчиња чоколадо.
    [​IMG]