1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски


    На 40 дена има јак скок во развој, издржете, ќе помине. Не се смирило ниту пак добро кака од тетрапак млекото.
    Да не се повторувамж ти кажаа и другие, барем додека да почнете со цврста храна давај ад, после тоа помала количина ќе пие и помалку пари ќе се трошат.
    Мајка си, ти си знаеш, ама многу е мало за тетрапак.
     
  2. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Не знам дали си прочитала и јас имам напишано за еден тотално непрактичен кенгур кој го добивме на поклон, па моравме да купуваме друг. Тој личи на играчка. Кај мене син ми го обожава и секогаш ми заспива во него (најверојатно му е удобен). Ние го користиме најчесто до паркче во маало или до продавничка кога одиме. За дома не го користам, искрено.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.547
    Допаѓања:
    95.416
    Пол:
    Женски
    Ан-на за внука ми го купивме овој, ептен е удобен, со мемори пена е и многу е мекан. Инаку поефтин ви е во Џамбо отколку во Чико, само да си знаеш ;)
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Јас го продаваам кенгурот. На Чико е до 12 кила, скроз нов е и е купен 6.000. И за 3.500 би го дала.
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.547
    Допаѓања:
    95.416
    Пол:
    Женски
    6000? Јас лично го купив од Џамбо за 2400 или 2700, пред 4 години беше, одамна, не можам да кажам со сигурност.
     
  6. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Ја чувам и фискалната од енци менци е. Го земав дека беше единствен до 12 кила и ортопедски.
    За во Џамбото не знам колку се сега.
     
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Znaete li kolku sum skratila za mene raboti,mnogu i nemie vazno.
    Odamna ne sum se nakupila mnogu raboti za mene luksuzni,gledam da imam ona sto treba.
    Mm samo on ni raboti a mu plajka sekoj mesec dolgovi na tatkomu,smeniv stan i e navistina tesko vo ova situacija.
    NO da mu se skrati na moeto bebe mlekoto,NIKAKO!!!!...
    ne igrajtesi so tetrapak mleko na malo bebe,barem do godina davajte AD mleko.
    Znam tesko e i se,ama veruvajte povazno nema od niv i nivnoto zdravje,ne ke kratam luksuz za mene ma se ke trgnam na strana samo malata da ima se a najvazno mleko i hranata da i bide zdrava.
     
  8. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Знам ;) Баш ме зачуди, мислев да не е различен од тој во Енцименци, ама ко што гледам ист е.
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.547
    Допаѓања:
    95.416
    Пол:
    Женски
    @Nova јасно ми е, знам дека беше поскап во Енцименци ама до толку? Иначе исти се, проверено ;)
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Majki da ne bideme premnogu strogi , feminkata i sama e svesna sto e dobro za bebeto . Samata kaza deka e mnogu skapo ad mleko. Kravjoto mleko ne e opcija za hrana na bebe od 6 nedeli ....
    Povekjeto od finansiski pricini se resavaat na kravjo tetrapak mleko.

    Zatoa sum srekja sto ja imam moznosta da go dojam moeto bebe . Pozdravo ,poubavo nesto od toa nema.
    da ne napomenuvam deka ne mijam sisinja , ne se grizam ispilo ne ispilo da moram da frlam mleka , ne stanuvam nokje koga se budi da toplam voda i sl.
    Zatoa pred se mladite majki se sovetuvaat da dojat.. Mnogu cesto srekjavam majki , izgovor za nedoenje e Nemam mleko, Mnogu me bolat gradite , Nejke da fati ... i sl.
    Ima i primeri na majki koi od opravdani pricini ne dojat. Prijatelka moja eve pr. bebeto posle ragjanje i bese vo klinika 6 nedeli. prvite denovi se molzese posle prestana poradi pirmanje na jaki lekovi.
    Pogolemoto go doev do nekoi 4 meseci , od nedovolno znaenje mu davav i ad mleko...i so samoto toa prestanav i da dojam. Najgolema greska .
    E zatoa so vtoroto si znam kako. i eve uspesno se doime 7meseci.
     
    На Bozica1980 и bittersweet им се допаѓа ова.
  11. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Bravo za vas :)
    Mene mi prekina mlekoto posle 2 mese i mnogu mi e krivo sto nemav mleko da ja dojam seuste malaata :( si vikam zdravje za narednoto ako treba 24/24 ke mu sedam si cice vo usta :) poubavo od toa nema ama i da se dava tetrapak na malo bebe e greota,sepak ad e podobro od tetrapak koga veke nema cice :(
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    Маченце ена не сме строги но реални.Не може никој да ме убеди дека нема пари за ад ама има за интернет приклучок дома или моб.Верувале или не првото дете ми беше на ад и знам кој е трошокот.Она се роди кога бевме финансиски нај на дното.Облека носеше позајмена.Немаше ни релаксатор ни ништо .Првата играчка и ја купив на шест месеци после вакцината.Ама за млеко наогјав морав.Не осудувам далеко од тоа ниту знам на кој дома како му е.Но читајки овде ..купувате колички од 300 евра,вакви цуцли онакви шишиња доагјам до заклучок дека имаме и повеке од потребно .
     
    На bittersweet, mila25ve, TIGARCE86 и 4 други им се допаѓа ова.
  13. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со joy, ако не повеќе додека почне со цврста храна ќе издржи, а потоа ќе се намали количината на млеко и трошокот.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    @joy1 како поминавте на вакцина? Што ти рекоа за носето?
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.827
    Пол:
    Женски
    Nova добри сме без Т и весела е :) за носето рекоа од сув воздух ,грлото е исто во ред.и ја дуплирсвме родилната тежина.
     
    На TIGARCE86, Nova, leona83 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    An-na mila gabe ce si gi potrosis parite..ce go iskoristis samo nekolku pati .. od kolicka po ubavo nisto nema..i mm vakvo kupil demek da me iznenadi a jas samo 3-4 pati ja staviv i tolku ..i ramenici me bolea posto cela tezina e na niv a i polovinata me bolese..valjda od tezinata na maloto..katastrofa se jas nesum ic zadovolna od ova
    izvinete za lat
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    леле, јас дури сега се уклучувам и шо да видам :О
    скроз сте во право за трошоците, мене не ми беше то намерата да кажам, и јас си немам дозволено луксуз откако е роден и никогаш го немам оставено без млеко, ниту пак че му скратам него за да си дозволам јас нешто... за тетрапаков слушвав повеќе мислења и никој не рече дека е штетно.. порано така биле гледани бебињата, и такви слични муабети, искуства. па затоа и му дадов. му дадов досега 3 пати, демек заситувало повеќе и пред спиење му го дадов то.
    фалаа за советите :)
     
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Тигарче и ние сме исто, само што кај нас е од 17 часот па се до 22 часот :(
     
  19. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Ќути ептен се жални κаκо плачат се цρвенеат се витκаат, баρаат помош. Душичκи моево не ни цица тој пеρиод нејќе да ја види,ме советуваат за на бајачκа да го носам па се мислам
     
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    @TIGARCE86 jas patuvav so malata 1750 km, odnosno 24h. Pravevme pauzi za doenje, menuvanje pelena, izleguvanje na svez vozduh. Celo vreme si bese vo transporterot, i koga spiese i koga bese budna i si igase. Koga ke i dosadese ja zimav vo mene. Vasata relacija e kratka. I transporterite ja imaat ttaa namena za na bebinjata da im e udobno i da se zastiteni dodeka patuvaat bilo na kratka ili dolga relacija.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.