1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Безбедно е. Јас и давам скоро секоја вечер по 10 мл. Исто и чај од ким, и тоа 10 милилитри. С гледам горе пишале 150 милилитри да се дава??? Па она ни млеко не пие толку:|
     
  2. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Јас земам флаширана, обична. И ја превривам.
    Ама и моево бебуле несака да пие ама ич. Си игра со шишето.
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.393
    Допаѓања:
    318.091
    Пол:
    Женски
    Немора да го пие целото колку сака толку.Тоа е мислам грамажата на водата спрема количината на зрна ким.Мене ми рекоа повеке од 4-5 зрна да не ставам.Валда е јак кимот затоа.
     
  4. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Нема шанса толку да испие, син ми пиеше по 20-30 мл и си се испрдуваше :D и мешето мирно цела ноќ
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.393
    Допаѓања:
    318.091
    Пол:
    Женски
    Ставаше и нане или само ким?и колку зрна ставаше?
     
  6. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Јас нане не ставав ми беше шубе зошто докторката ми рече над 8 месеци нане. :/
    Ким ставав и по 5-6 зрна во 50 мл вода.
     
  7. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас купувам Ладна оти е со најмала количина на натриум и не ја превривам. И кај мене не ја пие, ама сака да си ги чеша непцата со цуцлата па нешто тече во уста, нешто надвор...
     
    На bambusce му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Joy ние имавме контраефект од чаевите. Двете деца ми реагирале со уште повеќе плачење од чај. Сме немале некои бурни грчеви ама и тоа што сме имале сме го смирувале со Еспумисан.
     
  9. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    ш
    Јоу ниκаκо неможам да ги најдам тие κапκи саб симблеκс,ги нема по аптеκи ти κај ги најде фала мила поздρав. :) За нане давање κај мало бебе не ми пρепоρачаа ,κаκо чај појаκ бил и ми ρеκоа над 1 г.патρонажната ја пρашав
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.393
    Допаѓања:
    318.091
    Пол:
    Женски
    Tigarce vo гв ги има.Сакаш да ти купам и пратам?пиши ми по пп
     
  11. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мила се слушнав со снаа ми работи во аптека она ги нарача понеделник ќе ми ги донесат,фала ти исто како да си ми ги купила 320 ден.ми рече биле,секако одам за Бт.денес од таму ќе ги земам ако има нешто плус те барам не се издржува ова веќе,вчера пак иста песна пиштење викање од 20ч.до 01ч. вечерта полудев ејј викам вака се слабеело нонстоп во раце думкање држење и плус нерви :)
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.393
    Допаѓања:
    318.091
    Пол:
    Женски
    Јас 12 кг ослабнав како костур сум.Нон стоп лулам ли лулам.Таман ни поминаа и кај нас вчера беше вриштење од 7 до 10 навечер.Без глас остана буквално.Ако ме прашува мене некој би ги прескокнала првите 4 месеци :) најтешки се стварно.Или јас така ги доживувам.Ме фаќа паника уште од сега за вечер како ли ке биде.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мила не ми збори исто исто и јас од сабајле се будам,и викам леле вечер како ќе биде полошо или подобро се надевам дека барем еден ден ќе прескокнеме,ама тешко тоа изгледа за брзо блазе си им на тие мајки што бебињата им немаат грчеви,не поминуваат низ ова секоја вечер иста песна од 18ч.по малце изгледа го боли нервоза го фаќа,ама се трпи цица ама од 20ч.ни мене сака да ме види не цице ми доаѓа да избегам негде тие 4 5 саати :(:(:(
     
  14. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Tigarce jas potpolno te razbiram jas pominav niz toj period i da ti kazam iskreno mene ne mi pomaga sab simplex kapkite nas ni pomagase malku caj od komoraca od hip koga go piese se smiruvase malku jas od togas sekoj den mu davam 60ml caj za stomakot zasto ima mnogu gasovi i se dodeka ne se cisti place.
    trpenie samo kje pomine ovaa i jas vo toj period mislev deka kje doziveam nerven slom mnogu tezok period e znam.

    pozdrav
     
    На joy1 и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  15. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Слими јас пијам чај за доилκи на Hipp од κомоρача е,да му земам аκо не тој да пие κомоρача се ќе пρобаме што да пρајме мајκи, да не ми е κρиво деκа не сме пρобале фала Слими поздρавче :)
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.393
    Допаѓања:
    318.091
    Пол:
    Женски
    Ние од коморача секој ден пиеме но вез ефект е.Денес од ким направив.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    i jas pijam od hip za doilki no ovoj e drug za bebinja probaj nisto ne gubis.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    женски, нели спомнав дека матеј откао направи 6 недели плачеше и само в раце сакаше, некогаш од спиење стануваше со вриштење од нигде никаде, како да сака да кажи нешто.. ножињата ги креваше нагоре како да се тутка, како да гоболи стомачето...
    вака, јас редовно му давам еспумисан, чајче од бекутан првин, потоа од хумана земав... значи чајче му давав до 3 пати најмногу во денот, после оброк. капки 2 пати на ден и се беше во ред.
    Бев на бајачка вчера и детево се смени скроз, да гооствам лежи само, си гуга се смееј, не ги спбира ножињата како што ги собираше до вчера..
    не верував во бајачки, ама кога имаш мака че пробаш се и се поверуваш.
     
  19. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    ЈОУ Јас му давав нане со ким,
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.393
    Допаѓања:
    318.091
    Пол:
    Женски
    Пред неколку дена читав статија на нет од директорката на детска клиника.Од лекување на децата со народни лекови и бајачки имале смртен случај.Плус еден куп деца во мн лоша здравствена состојба.Докторката апелираше на претпазливост.Бебето драго ми е дека сте подобро но не верувам дека некоја баба со моќ ти помогнала туку потсвеста си игра улога.Сега се бебиња дур пораснат 101 мака ке имат.Кај се ке бараме решенија?Другарка ми живее во Чикако сосема сама го одгледува бебчето .Незнаат таму за виши сили но исто гледаат здрави и прави деца.Извините ако звучам дрско но неможам да прифатам колку мн повеке им се верува на бајачките отколу на врвната медицина .
     
    На artemidis и leona83 им се допаѓа ова.