1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    nie so naseto buce patuvavme dva casa vo avion koga imase samo 8 dena pa super pominavme
     
  2. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    majki eve eden sovet od mene,sto mi go kaza kukna prijatelka,specijaliziran doktor..
    za bebinjata sto imaat gasovi i placat bidejki meseto gi maci,kupete od apteka "mint oil" nz kako ke mu dojde na makedonski maslo od menta . pisete na google mint oil i ke vi izleze i masirajte im gi nozinjata i meseto so maslovo koga ke zabelezite deka e podueno,koga se vitka i ima bolki.. na bebus moj pomaga,go smiruva i zaspiva odma.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Grevotica:(,a shto na pravivte na pedijatar?Eve gledam i @Joi te prashuvala istoto:wasntme:.
     
  4. luciamk

    luciamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    38
    Ke mozes li da ispratis slika kako izgleda Mint oil,mene mi preporacaa Wundsalbe krema vecerva ja zimam da ja probam se nadevam ke ima posakuvani efekti
     
  5. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    vo vakvo sisence e moevo,ova prvoto so pise pepermint
    . mint_oils_large.jpg
     
    На luciamk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Wundsalbe е крема која се користи за рани, повреди или општо места каде кожата е прилично иритирана или оштетена.
    Јас лично не знам да се користи со друга намена.
     
  7. luciamk

    luciamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    38
    WINDSALBE e kremata ja greska sum napisala :)
     
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Оваа е топло препорачана за масажа на бебиња на сите странски форуми.
    Нема да згрешиш доколку ја набавиш.
     
    На luciamk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. luciamk

    luciamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    38
    Veke ja imam :) se nadevam deka ke pomogni
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  10. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    На педијатар ни кажаа дека се е во ред. Одлично напреднува. А тоа што плаче додека се раниме рече дека може да и е затнат носот. Ни даде капки марисол. Но искрено не гледам некоја промена во однесувањето и по употреба на капките :( Исто така рече дека може така е навикната да се рани и да престанам да ја шеткам и нишкам додека се раниме. Треба да ја научам кога е време за ранење, а кога за играње. Е сега учиме демек, колку и да плаче јас не станувам. Се обидувам од место да ја смирам малку и да продолжи со ранење. Па ке видиме како ќе биде
     
  11. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    А затнато ли е носето? И само капки користите или ги вадите со пумпица?
     
  12. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Не ми делува затната. И вадам со чепкалка за уво затоа што и се суви. Со пумпица не би искочиле мислам. Или се лажам? Но кога повраќа има и шлајм.
     
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Ако ставиш капки ќе и омекнат веднаш и лесно се вадат со пумпица. За шлајмчето пробувај да ја наведнеш на стомаче и да ја тапкаш благо по грпчето за да ги искашла, ама штом го повраќа добро е. Важно да го вади.
     
  14. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Да, почнав да и ставам. Утре кога ќе видам дека има ќе и ставам капки да видам дали ќе и омекнат. Ако омекнат полесно ќе ги извадам со пумпица, ако не ќе мора повторно со чепкалка. Фала на советот
     
  15. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Мајки, ако може еден совет :|

    Малиот мој има 2 месеци. На АД е цело време, немам млеко од старт. Последнава недела е постојано со рачињата во рака. Прво мислев дека сака да си го цица прстето ама не може да го најде, сега последниве 2 дена видов дека си го нашол прстето ама се чешка на непцата. Кога му давам капки со метална мала лажичка, си го трие непцето и убаво му доаѓа од ладното, па не ја пушта лажичката :) Почна многу да се лигави, после лигавењето подждригнува. Попладне секогаш е нервозен, од време на време вриснува да плаче. Се смирува после 2 саати. Пробував многу пати да му дадам цуцла лажалка, ја плука многу демонстративно, не сака да ја види. Не знам што да му правам со рачињата, не сакам да си ги става во уста, му ги вадам, ама пак си ги става после. Нешто друго освен лажалка можам да му дадам? За глодалки е мал, уште не држи ништо сам во рака. Се мислам исто и да не почнуваат непцата за запчиња да му се спремаат, не е многу рано ако е тоа?
     
  16. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    @green.eyes нема спас од пикање рацете во уста, сите бебиња го прават тоа, за лигавењето и за тоа нема спас, ставај лигавчиња и мачкај на лицето кремче ако видиш дека му се врцвува брадичето.
    За заби е многу рано ама од сега почнува процесот за пробивање на забите, затоа ги чешаат непцата и се лигават, јас на малата моја и давам цуцла од фрижидер тоа ја држи мирна и задоволна 20-30 минути.
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    Од која возраст давате витамин ц капки?
     
  18. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.661
    Пол:
    Женски
    Мајки малата неколку дена ми кака 2-3 пати на ден течно и не знам дали се работи за пролив или не. Знам дека ако има пролив треба да кака на пола саат или саат, а она не кака толку често. Поручек ќе ја носам на педијатар во секој случај ама ме интересира и ваше мислење.
     
  19. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    @green.eyes И син ми почна од два месеци да се лигави и да ги страва рачињата во уста. Понекогаш се заигрува со тоа што тој ги става во уста, а јас му ги вадам и така едно 5-10 минути. Цуцла лажалка не сака, па му ја држам глодалката за да ја гризе. Веќе почнува да се обидува и сам да си ја држи :inlove: Исто му земав и лигавчиња кои имаат глодалки од страна и успешно ја погодува устата и сам си ги гризе :)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Сега си ги открил рачињата интересни му се па ги пика во уста :)Моето до тогаш сакаше цуцла ама кога ги откри рачињата цуцла не сака да виде па сега си го цица левиот палец и така заспива.Џабе му ги вадиш рачињата тој пак ке си ги пика.Што се однесува до забите мислам дека е рано за заби,моето од 3 месец се лигави и тоа многу па еве уште нема забче.Цело време ги глода играчките и глодалките па знае и моите прсти да ги земе и да ги јаде:)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.