1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Фала на одговорите :) Знам дека е рано за запчиња, ама ме зачуди цело негово лигавење и нервоза. Освен тоа, се нервира со рачињата, така сака да се успива со рачињата во уста, ама најчесто не му успева, не ги погодува во уста и го нервира тоа, па почнува да кенка и да плаче и се расонува, и после јас го успивам, го ставам во креветче и пак истиот процес се повторува, и така си се вртиме во круг :) И јас мислев на тоа да му земам глодалка и да му ја држам во уста, додека не научи сам да си го прави тоа. Не знам, морам да му помогнам некако, зашто знам дека не е ден или два, ќе трае процесов подолго, па не сакам детето да ми биде нервозно :)
     
  2. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мајки пишав дека бевме на педијатар и се беше ок. Но бебето кога блуцка има и шлајм. Од вчера почнав и марисол капки да и ставам а денес приметив дека уште повеќе бчуцка и шлајм. Дали треба да сум загрижена, дали има можност да и се спушти на плуќа. Или пак со тоа што го повраќа се прочистува?
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.974
    Пол:
    Женски
    Го исфрла шлајмот, добро е што го повраќа. Тапкај го малото по грпчето, така што кога седиш, ќе го свртиш на стомак да лежи, главчето малку надолу, и со потсвиткана дланка да го тапкаш по грбот, полесно ќе го исфрли. Од капките се разводнува секретот, влечи со пумпица, да извадиш се што можеш. Не се секирај, нема да спушти ако го исфрла шлајмот, ама следи го детето, сепак многу брзо се менува ситуацијата кај малите.
     
  4. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Annath убаво што ме потсети да ја тапкам. Знам дека така се исфрла полесно. Ке ја следам и се надевам ќе биде се ОК. Фала многу
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.296
    Пол:
    Женски
    Ајде и ние да се пρијавиме,долго не немаше,се селевме,па пρоблем со пасвоρди,нејсе,утρе полниме 4месеци,и за сето ова вρеме сме супеρ,вρаце го немам земено,си лежи сам,се смее,еκсκлузивно се доиме(чај и вода немам ддадено до сега) единствено повρаќаме баρем еднаш во денот оооообилнооо. Се надевам ќе бидеме аκтивни од сега. Бацκи за сите мамκчκи и бебуши.
    П.С.
    Јавна благодаρност за Јаготκа123,и посаκуваме се се се најдобρо.
     
    На TIGARCE86, bambusce, leona83 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мамички си ја знаете ли крвната група на бебушките?мене никој не ми ја кажал и не ја знам ќе ни треба ли за нешто за да знам да ја испитаме ако треба?позз фала :D
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.296
    Пол:
    Женски
    Ете имало неκој κаκо нас,јас уште во болница пρашував,но ми ρеκоа деκа ми пишува на отпусниот κаρтон. Ниκаде не пишува,а убаво е да знаеме,ама ете толκу од здρавството наше.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    И за двете не ја знам. А треба да ни кажат.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Ние исто не ја знаеме, каде се проверува? А на мајки кои се негативна група не им кажуваат? :?:
     
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.296
    Пол:
    Женски
    Се пρовеρува во тρамсфузиологија,но зошто да не им пρовеρат со самото ρаѓање,еве на пρ κаκо нам што ни пρовеρувале.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мене не ми провериле. Јас дознав која крвна група сум кога вадев лекарско за возачка.
     
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Јас си прашав, бидејќи сум Rh негативна за да знам дали треба да примам уште една тура имуноглобулини, и си примив, бидејќи детето ми наследило факторот од татко и :)
     
  13. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    zarem ne primetuvas pri disenjeto dali noseto e zatnato ili ne,jas primer po disenjeto osobeno koga cica gledam deka malku mu e zatnato noseto,a inaku oti ne probas da go/ja pogalis koga jade za da ne place oti ova so niskanjeto e losa navika..
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Да се самоцитирам и да прашам дали некој видел ваков или сличен џампер кај нас? Се утепавме од барање, ама освен 2/3 модела коишто и не беа којзнае што, ништо не најдовме :(

    [​IMG]
     
  15. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    Нас ваков џампер ни препорача Видоевски сега во средата кога бевме на ортопед. И јас баш барав на интернет дали има кај нас ама не можев да најдам:|
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    https://www.facebook.com/media/set/?set=a.325618964238762.1073741829.266212176846108&type=3
    Види овде може ке најдеш нешто, имаат и достава за цела Македонија.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mila987

    Mila987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Ako ima potreba se ispituva krvnata grupa vednas posle ragjanje, kaj nas ja ispitaa bidejki sum rh negativ za da vidat dali treba da primam inekcija, ama nemase potreba bidejki sinko go nasledi mojot rh faktor
     
  18. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    И јас ја знам крвната група на син ми бидејќи сум Rh - негатив, а во тој случај задолжително ја проверуваат крвната група на бебето.
    Мама АБ -
    Синко А -
     
  19. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Внуката има 4.5 месеци и многу малку качува на килажа. За еден месец се поправи 250 грама и др. Им рекла да проверат за две недели. И за тие две недели качи само 50 грама. Им рекла да почекаат уште една недела и да почнат со цврста храна.
    Таа се роди 3.350 а сега има 5.300.
    Јас ја советувам да му даде и ад, и нормално да си ја дои.
    Јас мислам дека ако почнат со храна тоа ќе биде само пробување и сметам дека нема да накачи килажа колку што е просекот.
    Што мислите вие, дали имате вакво искуство?
     
  20. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Според мене супер си напредува, ако детето си е весело , мирно, полни пелени нема потерба од дохрана. Треба да дуплира тежина на 6 месеци.