1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Mamicki sin mi denes ima temperatura 38.2, bevme na bolnica i se e vo red (go pregleda na gradniot kos, grlo, krv...). Mi rekoa ako se nakacuva temp da otideme pak. Prasav dali da mu dadam paracetamol sirup ili cepce, rece ne mora.. Vase iskustvo? Ako mu ostane tolku temp da mu stavam li cepce? Od sto moze da e ova?
    Se izvinuvam za latinicata
     
  2. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Синчето мое 5 месец имаше качено само 200 гр. па со полни 5 почнавме со кашички и 6 месец качи 500 гр. така да мислам дека со полни 5 може да почне да му дава кашички и дека ке се подобри килажата.
     
  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.314
    Пол:
    Женски
    Нам дρ ни κажуваат деκа не се дава ништо се до 38.5 после можеш паρацетамол,чоρапчињата со винсκи оцет,тушиρање со млаκа вода а сега масиρај го и масажа многу им помага
     
    На wtff му/ѝ се допаѓа ова.
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Килажата не е мала за 4.5 месеци ама не е и некој напредок. Со оглед дека наскоро ќе почне да јаде не мора адапторано, а и бебе што цица ретко профаќа ад на таа возраст. Ако е весело бебето, мочка, кака и крвната слика е ок нема потреба од грижа.
     
  5. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    kako be ne im ispituvaat krva grupa na bebuskite????
    samo radi ljubopitnost a im pravat nekakvi pregledi na bebinjata vo mk koga ke se rodat? so majkite se non stop ili ne.
    primer ovde vednas stom ke se rodi go pregleduvaat,mu stavaat kapki vo ocinjata i dodeka bevme o bolnica sekoj den na sabajle gi zemaat bidejki se so majkite 24 so 24 i gi pregleduvaat,gi merat,gi banjaat i presoblekuvaat i ni gi vrakaat,isto i na majkite sekoj den pregledi pravat (pritisok,temperetura,ginekolog ) i pred da ne pustat kompletni pregledi ni napravija i mene i bebus krv ni zemaa i koga od ginekologija i pedijatrija imavme ok ne pustija doma.
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Па и тука е исто.Ги бањаат секој ден,облекуваат,иде педијатар на визита идат и геноколози по двајца секое сабајле.Ги мерат бебињата,ги вакцинираат. Др што може да им се прави на бебињата освен ако не дај боже не сумљаат на нешто па треба дополнителен преглед.
     
  7. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас не забележав дека син ми беше бањат во болница. Го земаа за вакцина, преглед, го пресоблекуваа и ми го враќаа за 15 минути максимум. На некои мајки прегледите им ги правеа во соба. Мислам дека дома првпат си го избањавме.
     
  8. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Во Ремедика ги бањаат секое утро...и потоа ти го носат...После бањање им ставаат капчиња обавезно, па така знаев дали го бањале или не :)
     
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски

    Не плачр туку вриска писка. Нр помага ништо, така си се мачиме при хранење освен кога е поспана па си пие смирено. многу повраќа шлајм и мислам и на каката има како шлајмче. ако продолжи вака ќе одимр пак на педијатар :( Може шлајмот и смета и не моче да пие, не знам веќе.
     
  10. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    offff dusaa,sigorno ja maci nesto pa taka se odnesuva,ako prodolzi vaka odete si na pedijatar.. moeto pak koga spie non stop se napnuva kako da saka da kaka a nemoze i neznam zosto taka pravi... si kaka non stop,normalno i redovno se si mislam deka ima gasovi pa zatoa taka pravi ama utre ke se javam na ginekologot da go prasam... aj so lesno i neka se opravat rabotite da ne se macat taka.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    На керка ми у последно време се и е поинтересно од цицањето :^)
    Се врти на сечииј глас и шум,се смешка и си ги пика прстињата во уста.При тоа шмекерски ме гледа во очи и нешто ми објаснува.Е затоа навечер е со цицето во уста од 11 па се до 2 по полнок |(
     
    На chocolade и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  12. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.314
    Пол:
    Женски
    Κаκо јас да сум го пишувала теκстов. Вчеρа бев κај моите и не саκаше да цица,слуша повеќе гласови и се го интеρесиρа,а пρстите нон стоп во уста. Единствено добρо е што спиеме цела ноќ(се ρазбудува за цицање)од 10 до 8ч. наутρо. Пеρиод им е,сега се е ново за нив.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    @joy1 Исто Мила си гугаме се смееме се ни е поинтересно од спиење,и веќе цела недела запиваме 2,2и 30 и другиот ден неможам да го освестам кома,е до 11 12h мислев дека се грчеви ама не плаче така да период е сигурно ќе им пројде...
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, како сте? Ние денес правиме 2 месеци :) почнавме да бутаме раце во уста уште пред 1 недела. И да не се урочиме, овие 2-3 ноќи да заспиваме накај 22.30-23.00 часот, за разлика од порано кога заспиваше во 1-2 по полноќ :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Зошто мислиш дека не се грчеви? И јас така мислев бебето веќе 4 месец на почетокот немаше грчеви сега сигурно не се грчеви, се мачеше и таа и ние со неа неколку недели, не сакаше да цица само вриштесе по дома, се додека и купив еспумисан капките и се смири ситуација, почан да си цица нормално..
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Јас откаков почнав со инфакол капки мн е подобро.Кака редовно,не се грчи ,смирена е.Уште 4 дена ке полниме 4 месеци :)
     
    На TIGARCE86 и chocolade им се допаѓа ова.
  17. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Обично грчеви ја фаќаа навечер. А она преку цел ден плаче кога се храниме. А кога е нахранета си е мирна си се смешка. Но во право си може и грчеви да се, не знам веќе искрено. Овие 3-4 дена малку ми е полесно затоа што се обидувам да ја нахранам кога е полу поспана и со затворени очи. Тогаш си пие убаво без да плаче :) Капки еспумисан и давам уште од кога наполни 2 недели. Но може ќе треба да пробам од овие другите што ги спомна @joy1
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Скоро секогаш рачињата и се топли а се останато:глава,обравчиња и е ладно.На што се должи тоа?Нели претежно бебињата имаат ладни дланки.
     
  19. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Ќерка ми никогаш немала ладни дланки, нема правило.
     
  20. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Кај син ми е обратно, секогаш рацете му се ладни. И 10 ќебенца да му ставам, џабе е, пак му се ладни. Посебно во последниве 10 дена од кога почна да ги става рачињата во уста, нема шанса да му ги стоплам, и кога му ставам ракавички (ретко е тоа), ги става во уста ракавичките и ги мокри, па му се ладни. Нема спас за ладни рачиња кај нас :)