1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.199
    Пол:
    Женски
    Јас почнав со Јеκодеρм и до сега сум задоволна,лицето чисто,меκо и нежно,само миρисот е поспецифичен.
     
    На Bajaderka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. evasonce

    evasonce Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    206
    Пол:
    Женски
    Mustela ili a- derma, sega se vrativme od vakcina i go vide i liceto i preporaca a-topik...bio clin. Sega spie krvna slika odlicna mila moja ne ni pisna a vo dvete noginja ja bocnaa dusice.
     
  3. evasonce

    evasonce Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    206
    Пол:
    Женски
    I znaete sto mi rece doktorkava..... detevo ti e ugoeno malku na dieta....a toa sirotko od cicka i caj ne znae nisto, neli pred skoro ve prasuvav dali da pocnam so sokce kasicka ama ne sum i dala seuste... sto da pravam.... pa takvo si e deteto..... kvalitetno mlekce ima mama... :) izvinete za latinicava od tel. Kucam...
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    Бебето ми е една недела синоќа од сабајле ми хрчи со носето,нема мрсолки,само така фучи,незнам дали е нормално,можно ли е од млекцето да и се вратило дека не изрига баш убаво ја чекам по неколку минути и после кога ќе легне може и пола саат ќе си го врати назад,па незнам дали да и е од тоа затнато? Планирам да и ставам спреј од солен раствор може ли за бебе од една недела?
    И има некоја горелка на очето како да ги извадам?
     
  5. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Нема неквалитетно мајчино млеко, тоа се само констатации на постарите кои ни самите не знаат да објаснат како дошле до нив. :^)
    Инаку јас колку што знам доено бебе не треба да се става на диета и не може да биде угоено. Претпоставувам само си е буцко а нема ништо поубаво од дебелки буцки обравчиња кај малечко бебуле. :*
    А инаку колкави сте и колку килца имате?
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. evasonce

    evasonce Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    206
    Пол:
    Женски
    Znam @snegulkata samo se nasaliv za mlekoto :) pa imame 8kg.a sme 4 ipol mes. Moram da kazam rodena 4 kg. I normalno e po kilo mesecno da si napreduva... aj pustigi da i go jadat gazeto super si e.
     
    На TIGARCE86 и snegulkata им се допаѓа ова.
  7. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Машала супер сте, а и големки сте се родиле. Цицкајте и уживајте!
     
    На evasonce му/ѝ се допаѓа ова.
  8. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    @azelea во затнато носе можеш да ставаш аква марис капки,или спреј аква марис или марисол капки ако имаш пумпица или аспираторче, пробај да извлечеш да видиш дали има некое мрсулче,за да и олесни ако има,за очињата земи стерилна газичка натопи ја во камилица и исчисти и ги гурелките... :) како сте вие со душичката се навикнавте една на друга ???позз :D
     
    На evasonce и azelea им се допаѓа ова.
  9. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    Фала @TIGARCE86 ,имам еден спреј септоаква ми го препорача патронажната на база на физиолошки раствор е па од тој ќе и ставам.Инаку ние сме добри фала на прашање,се навикнуваме,душичка многу е мирна за сега,:*за другарчето М.
    Вашите бебиња икаа и киваа ли по многу? Ова моево само си ика ,посебно после јадење и кива па си викам да не е настината
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Исто и кај нас Душо дури сега на 3 месеци се намалија кивањето и икањето,ама сеуште ги имаме само не толку често,кивањето викаат дека било предизвикано од плодовата вода као се чистат бебушките кога киваат,додека за икањето помага само цицање за да прекине да ика, не бери гајле не е настината ,фала на поздравот уживајте и гушкајте се многу брзо поминува времето да ги користиме сега додека се бебушки :) бакнежи и од нас
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.453
    Пол:
    Женски
    Не е.До трети месец сите бебиња често икаат и киваат.
     
  12. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Мами како да го научам син ми да спие навечер? Преку ден само си цица и заспива, ретко се буди, а ноќе знае да е буден и по 3 саати, си гледа не сака да спие, ми бара да цица многу често на саат, (инаку цица на 2 и пол-3 саати), башка и грчевите и никако не мам да го заспијам... Имаме 27 дена
     
  13. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Chache јас од 6 саат не му давам да спие повеќе од 20 минути, греотка ми е што го будам ама и мене и на тато ни се спие покасно. Му го поместувам спиењето до 11 и после сите јуриш на спална. Го истегам, му пееме, го пресоблекувам и банкање во 10.
     
  14. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    И
    моево исто, денес и на педијатар го однесов да не се водам на мислење од патронажнасамо. Ме советуваше со капа да е обавезно и во спиење. Капки сабајле и навечер. Вадам со аспиратор сега веќе нема ништо. Уживај нормално било да крчат.
     
  15. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Преку ден нека има галама, нека спие во светла соба а навечер почнувај да ја стишувате галамата, нека спие во затемнета соба, полека, полека ќе почне да се навикнува кога е ден а кога е ноќ.

    Немој уште сега да го мачкаш малиот со гелови, болки можеби ќе има тек кога ќе му пробиваат забчињата а тоа ќе биде тек за 2-3 месеци и ако го мачкаш уште од сега нема да ти делува тогаш кога стварно ќе има потреба од гелот.
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.453
    Пол:
    Женски
    Во 10 навечер го бањаш?Не ви е ладно?
     
  18. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    :) сега за сега не, го повивам со две ќебенца и спика убаво, а со температурите наредна недела може и ќе прескокнеме некое банкање.
     
  19. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Ние во 9 го бањаме, но и преку ден е тивко дома дека спие, ќе пуштам ТВ погласно и ќе зборуваме гласно, се надевам ќе се научи... @Domakica ти го будиш денски намерно? Јас пробав неколку пати но абер нема, не сака ни да цица многу е успан. А навечер е најактивен, од 2 почнува до 11 наутро :(
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.453
    Пол:
    Женски
    Јас откако е родена ја бањам околу 1 попладне.Така редот го фативме и така оставивме.Ја бањам преку еден ден.
    За спиење сега за сега спие од 22:30 или 23 до 10 сабајле.Преку ден два саати е будна па пола час спие.
     
    На leona83, TIGARCE86 и wtff им се допаѓа ова.