1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.385
    Пол:
    Женски
    И ние пρеκу еден ден се бањаме,и тоа навечеρ од 20-20.30ч обавезно,за до 21ч да биде заспан и се буди во 8наутρо. Моево си фати и денсκи ρед за спиење,два пати по повеќе од 1.5ч плус дρемењето со сеκое цицање.
     
    На TIGARCE86, wtff и joy1 им се допаѓа ова.
  2. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Nie se banjame vo 19 h.preku eden den zima e smetam deka e dovolno tolku,vo 23h.sme vo krevet do sabajle do 11h.spie, I preku den spie dva pati po 2h.i nekoi dremki 2-3 po 20 min.se izv.za lat.od mob sum
     
  3. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Јас секој ден го бањам моево бебе накај 19.00, до 20.00 веќе спиеме.. Навистина може нема потреба зимно време да се бања секој ден ама го правам тоа чисто да запазам рутина, да знае дека после бањање одиме на спиење и нема станување до сабајле. Поголемово дете кое е скоро 6 години исто го бањаме секој ден, порано кога одеше во градинка некако ми беше шубе да не го бањам, а и тој е навикнат пред спиење дека треба да се бања.. Сега е дома со мене, и некогаш ќе му речам ајде денес не се бањаме, ќе измиеме само лице и раце, и се буни, ми вика ама зошто, сакам да се бањам.. И пак секој ден, ама кога сака не му бранам, иако мене лично ич не ми се бања зимно време.. Ама па по мене гледам кога ќе се избањам пред спиење како ми е блажено чувството кога ќе си легнам, па верувам дека влијае бањањето на подобар сон..
     
  4. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    mami4ki kako ste? kako vi se bebuskite?
    nie maka macime da spieme preku nok,eve tri den kako ic ne spiesamo kinka,place saka so gradata v usta ama ne cica,imame 44 dena,do 40 dena nemase nikakvi grcevi i prob. zarem e mozno sega da pocnuaat !!!
    pieme cajce i od denes eden siruppedia kids se vika za grcevi i gasovi e pa se nadevam deka ke pomogne.oti mrtva umorna sum,preku den si prespiva po nekolku saati ama duri sredam se toj se budi i nemam vreme da se odmoram kako sto treba.;(
     
  5. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Спиј и ти со бебето преку дента, батали чистење низ дома (што убав совет ти дадов нели? :$ ) Искрено, јас така правев... Бебуле спие и јас спијам, тоа е будно и јас будна. Признавам дека ми беше лудница дома, ама научив помалце да се нервирам од нередов низ дома. Зачистував навечер кога мажот ми ќе ја фатеше малата па јас имав време да средам низ дома.
    За грчеви ич не се чуди, ретко кое бебе е поштедено од нив, така да лек му е само трпение.
    На моето бебе му давава разни капки, чаеви, сирупи но лек е само времето...Поминаа три месеци и се стабилизира стомачето.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Му ги тегнам рачињата, го масирам по ноџиња и стомак, патронажната така го будеше пред мене. Го голицам околу врат и под пазуви, а ако ептен е успан го ставам сам во креветче и ете до 5 минути е буден.
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.586
    Пол:
    Женски
    image.jpg
    Мајки какви цуцли се овие?
     
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Ova se poveke za cesanje na zapcinjata koga im rastat ima razni igracki i gelni i vaka obicni gi grize deteto i si ja ublazuva bolkata
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    А каде ги има?
    Баш мојава фати цуцла дури кога почнаа да ја чешаат непцата (на 5 месеци), сега пред некој ден и купував нови цуцли поголеми за да може да се чешка. А овие ми делуваат ко измислени за нас :)
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.586
    Пол:
    Женски
    Од томи типи се
     
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Imas i po aptekite vo forma na gelno mece i klucevi gumeni kako cuclata
     
  12. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.385
    Пол:
    Женски
    И мене ме заинтеρесиρаа цуцливе,бебчо мој ни цуцла ни шише не фаќа еве сκоρо 5месеци,а непцата пρемногу го чешаат,овие 4-5 дена. веќе интензивно. Ќе земам јас уште денес.
     
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Имаме и глодалки, ама нешто не ги обожава, па мислев цуцливе може ќе завршат работа :)
     
  14. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мајки дали треба да се дава вода на бебе што дои и се дохранува со АД млеко??
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.586
    Пол:
    Женски
    За доење викаат не треба,но јас давам по 20-30 гр секој ден.Да и дадам и повеке и тоа би го испила :)
    Од малку нема штета.Но,да не е поголема количина бидејки ке и се наполни мешето па нема да цица.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  16. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа после АД млеко обавезно се давало, но ние и цицаме па затоа не знам што да правам. Ај ќе почнам по малку да видам дали ќе сака :)
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.586
    Пол:
    Женски
    Абе после кога ке сакаме да пијат вода нема за инат да пијат :)
    Големата буквално со сила ја терам да пие.Да не и спомнам со денови нема капка вода да се напие
     
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Да, како мојата. Ич не пие вода. Сама ја држи чашата, ја става во уста ама си игра.
     
  19. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.385
    Пол:
    Женски
    Јас ни вода ни чајче имам дадено(пρобав чај ми го повρаќаше и се отκажав). И мене педијатаρот ми ρече деκа нема потρеба κога еκсκлузивно е доено бебето.
     
  20. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Ајде јас тука да си прашам, ги сликавте ли бебушки со Дедо Мраз? Ние денес бевме да го сликаме на плоштад и толку не ми се допаднаа Дедомразовците што си се вративме дома. Сега гледам во Веро (Џамбо) имало ама и таму не е нешто сјајно. Ајде предложете некое фото студио, прва Нова Година му е на малиот, сакам убави слики :)