1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.481
    Допаѓања:
    15.370
    Здраво женски како сте? Нас утрово ни падна папчето па сакав да ве прашам дали треба да продолжам да му ставам алкохол и прашок,знам патронажната ми рече за прашокот ама за алкохолот не се сеќавам??И какви остатоци треба да има на папчето,има како некое делче засирена крв и жолтко.
    Друго нешто што ме маче кај бебушов многу спие преку ден,и се буди накај 20 часот па додека ја избањам и заспива накај 23-24 и еднаш само ми става ама кенка преку ноќ,и не цица на секои два три саати,затоа што кога ќе заспие и се фаќа и по четири часа да спие,ќе фатам да ја будам за јадење не сака уста да отвори за жива глава што не и правам,многу е тешка на сон,незнам дали ќе си фати ред може е уште мала:?:.Кажете совет мислам дека не јаде доволно а сама бара ако е ептен изгладнета.Еве сега цицаше во 7 и заспа кај 9 и си спие топ не ја бие:)
     
  2. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    azelea srcka bidi srekna dodeka spie:D . uste e mala red da fati,ima sto pati da smeni dodeka da fati red,i mojov na pocetok spiese mnogu,jas ne go budev,koga e gladen si bara sam... nemoj da ja budis i pod saat da gledas ne e ubavo,
    mojov ima skoro dva meseci ama spie olku saka on,4,5,6 saati. i uste nema red fateno,so denovi ke e spanko,denovi koga po cel den e budennon stop menuva.ti ne se sekiraj ne e gladna stom spie.
    a za papokot neka kazat po iskusnite,jas koristev oksigirana voda se dodeka ne bese skros cisto.

    pozz i se najdobro,uzivaj dodeka ti e mirna bebuskata
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Леле мајки вие ептен сте спремни, само јас изгледа готован сум :D Не планирам ништо да правам освен една торта (мерак ми е една Реформ, тоа беше традиција за НГ на покојната ми баба).....Другото све ќе добијам од свекрва ми и моите...и кифли, и руска, и сарми, и месо...

    Ние во четвртокот ставивме последна вакцина, сега сме раат до лето, среќа не одложивме па да треба по снеговиве да ја носам.

    Азелеа сеуште е малечко бебето, ќе фати ред понатака, тоа сеуште незнае што е ден што е ноќ. А и нека спие, што му е друго работа :) За папчето ние користевме само алкохол, и откако падна мачкавме уште една недела да се досушат и паднат и тие парченцата. Сега гледам сеуште во наборите внатре во папочето има мали остатоци, но знам тоа само ќе се очисти со тек на време.
     
    На TIGARCE86 и azelea им се допаѓа ова.
  4. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.481
    Допаѓања:
    15.370
    Хехех срцко и мм така ми вика,оваа изгледа ќе биде спанка на него,јас сум многу осетлива на сон:D,ми е страв дали си напредува затоа,незнам по колку подои треба да има дневно
     
  5. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Фала мила на гρижата за нас,подобаρ е од вчеρа потκашлува ама по малκу и носето му се пушти,весел е еве го гуга се смее живи ρадости е,цела недела не се смееше од неρвоза, κаκо сте вие со пуфκата добρа е ?јас многу саκам ρусκа салата. Ќе ти дојдам :P κај нас повелете на пилешκа салата и сомбоρсκа тоρта,мевце телешκо печено со κајмаκ и саρми, :) ги обожавам пρазнициве особено со снег,бетеρ од дете сум :D
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    Јас го фатив последниот воз и си бев 2недели кај моите пред да фати невремево и сега дома со бебче ќе си седиме. Ги направив шишарките а сега замесив кифлички и чекам да ми стасаат па да правам. Утре вечер ќе моткам сармичка и ќе сецкам руска, а мм е задолжен во среда за скарата. Ќе си бидеме и ние сами па не се оптеретувам многу со спремање нг ми е исто како и секој ден. Жени оставете ги бебиња нека спијат јас мака мачам со мојов несака ни преку ден ни навечер да спие, жива ненаспана сум а тој свеж како да спие дневно по 20ч
     
    На TIGARCE86 и azelea им се допаѓа ова.
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.393
    Пол:
    Женски
    И ние сме добри.Кашла на моменти но битно цица и спие добро.
    Убав помин на сите за празниците :)
     
    На heppymom, azelea, Domakica и 2 други им се допаѓа ова.
  8. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.215
    Допаѓања:
    30.139
    Пол:
    Женски
    Ее почнува да ми се јаде девојκии. Со оглед на тоа што бебчо е по малκу болен,мама стаса да напρави Плазма тоρта,κифли со мајκа ми денес ќе пρавиме,тава за новогодишната вечеρ и аκо стасам ќе пρавам специјалитет од џигеρи. За Божиκ обρнуваме повеќе внимание,Н.Г ни е само фоρмална вечеρ нам.
     
    На heppymom, TIGARCE86, azelea и 2 други им се допаѓа ова.
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Браво домаќинки вредни :) Ве читам и си се чудам како мене не ми дојде некоја желба да спремам нешто :$ Можеби за тоа се виновни вишокот на килограми (9кг) кои што ги имам. И коментарите на мајка ми дека “пукам“ :envy: а не сум бре толку дебела, само имам задник како на Џеј Ло :lol:
    Иначе за нова година мм ќе прави пиле во рерна со многу зеленчук и компири, благо си имам секогаш во замрзнувач.. разни колачиња и суви и со фил од баба ми(нека е жива и здрава), исто имам и кифли од нејзе. Но нема да ги извадам затоа што ќе треба после да јадам. Руска вчера ми направила па еве ја во фрижидер ни јас ни мм не ја јадеме. Така да пилето од мм, а од мене ќе има суво овошје и бадеми, лешници итн:lol: Сами ќе бидеме и се надвам дека прџулов мој ќе заспие рано па со мм ќе си направиме некоја романтична атмосфера :wasntme:
     
    На heppymom, TIGARCE86, LaDyDoLl и 5 други им се допаѓа ова.
  10. heppymom

    heppymom Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Мамичκи ќе може да ми κажете κолκу тρеба да ставам лажичκи ΚИМ чај,и јас тρеба да го пијам или бебушот???? ( уште ова да го пρобаме) уште се мачиме со гρчевите и κапκи κупивме и топло на мешето ставаме и џавее...
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.393
    Пол:
    Женски
    Нее какви лажички,5-6 зрна стави на 100 мл вода,зоври ги и прецеди ги и тоа е тоа.
     
    На heppymom му/ѝ се допаѓа ова.
  12. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    И само да надополнам - БЕБЕТО го пие, а не мајката!
     
    На heppymom и joy1 им се допаѓа ова.
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас се чудам како имате време толку да спремате, салати, торти... Јас одвај ручек стигнувам да направам и да подраскренам дома...Плаче куќава за генералка, се чудам како да го изведам тоа. :wasntme:
     
    На heppymom, Domakica, Artemida81 и 4 други им се допаѓа ова.
  14. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    I nie ke sme si doma za nova godina, svekrvata ke dojde vo sreda, ke ostane eden mesec. Pa zaedno ke spremime nesto za docekot. Inaku jas sama nema sansi da stasam da napravam kako vas :D Sekoja vi cest. :)
     
    На heppymom му/ѝ се допаѓа ова.
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    И јас сум сама ама тато ако сака да јаде ќе ги чува децата:) се зафркавам, пишав дека пола од работите ќе ги купам за НГ, а за Божик се посно ќе готвам освен питата со праз, ја порачувам.
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.393
    Пол:
    Женски
    Додека јас спремам она или спие или мм ја чува.Др решение нема
     
    На TIGARCE86 и buba4e89 им се допаѓа ова.
  17. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Имаш среќа, кај мене спие два пати на ден по 15 минути. Маж ми го чува, ама се појавам ли пред него одма "квичење" по мене... Ама додека тој го чува ги завршувам секојдневните обврски и пак денот ми е мал. Шетањето ни е исто секојдневна рутина. :)
     
    На TIGARCE86, wtff и snegulkata им се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.393
    Пол:
    Женски
    Моето е татино галениче.Почна дури и да спие со мм преку ден,ја лула,шета и она ужива :)
     
    На heppymom, TIGARCE86 и zuto им се допаѓа ова.
  19. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Леле ве читам и си велам алал да им е на мамичките. Ем мајки, ем феминки, ем домаќинки... А јас :$ ,срам да ми е...едвај низ дома раскревам, кашички и правам дури е во дубакот, пеглам навечер кога ќе заспие, преку ден спие по 40 минути максимум и тоа ми е најчесто време кога седнувам на лаптоп поточно одмор за мене.
    За Нова година ништо нема да спремам, мм скара ќе прави, јас ако направам некоја салата, другото се си порачав (торта,пирошки,кифли). Дома ќе сме... јас, мм и Леа! Ама ич не ми се оди никаде!!!
     
    На marchi-cool, heppymom, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.215
    Допаѓања:
    30.139
    Пол:
    Женски
    Моево паκ по цел ден си леже вκρевет,јас ρаботам тој си гуга,сам заспива,воопшто не го дρжам во ρаце,а κога ќе се пρибеρе мм е тогаш почнува смеата,ρадоста и гугањето,се обожаваат. И на сите наши гости им е напомнато деκа не го дρжеме па често знаат да се зафρκаваат κаκо ние намеρно сме го научиле таκа за да повеќе одмаρаме :D
     
    На wtff, chocolade, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.