1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Син ми примаше шестовалентна вакцина на 3 месеци во едната нога, во другата вакцина пнеумокока која мора да оди одвоено. Плус една вакцина со лажиче против рота-вирус. Супер ги поднесе, не качи ни температура, само првиот ден малку го болеа ноџињата на местото каде што беше боцнат, ништо друго. И повеќе спиеше тој ден. На 5 месеци ќе прима втора доза од истите овие, се надевам пак ќе помине без проблеми. Овде како што гледам досега, има пауза од 2 месеци меѓу вакцини, од тогаш нема примено ниедна, на 5 месеци е следната доза од овие од 3 месеци. Мислам дека и другите ќе ги прима со такво темпо.
     
    На lavaleta му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Денес примивме вакцина за хепатит Б, не плачеше многу таму, храбро бебенце, ама цел ден дома е кенкав. Следната вакцина е за 1 месец ДТП. Како се поднесува таа? Дали има некои реакции, контраиндикации итн. ?
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.399
    Пол:
    Женски
    Да дтп знае Т да даде и нервоза.Според мене најтешка вакцина.И се прима заедно со хиб и полио.Значи се боцка во рака нога и се пие со лажица.
     
  4. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Оф леле, тешко нас, совет за полесно пребродување?
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.399
    Пол:
    Женски
    Можно е и ич да не качи .Мојата не качува Т со ниедна вакцина.Само тој ден е мн нервозна.Јас лично ги делам тие вакцини.Прво примаме хиб и полио а по една недела дтп.Ако качи Т ке дадеш сируп и често цицање :)
    А да,во аптека има гел ленти за протв Т се лепат на боцнатото место.
     
  6. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Nie pred 3 nedeli go primivme toa kompletce od 3 race, noze, lazicka i kako za prvpat malku bev uplasena na pocetok kako ke reagira. Tamy bese heroj, doma 2 pati samo placese vo tek na denot ama ja bolese mestoto na ubod. Dadov malku daleron kako sto si kaza d- rkata i tolky. Nemavme T nity potreba od oblogi. Individualno e, sekoe dete svoja prikazna...ajde so lesno...
     
  7. lavaleta

    lavaleta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    69
    Since pred 1 mesec ja primi prvata doza od DiTePer-ot...za srekja nemase nikakva reakcija...dodusa jas preventivno denta mu menuvav obologi so acidi borici na 2 casa... A toj si bese vesel kako nisto da ne se slucilo, ni temperatura ni placki... Inaku doktorkata ni naglasi se dodeka ne kaci nad 38.5 da ne mu davam nisto... Osven ako epten e voznemiren - vo toj slucaj I da nema temp mozam da mu dadam paracetamolce... No kako sto kazav mn lesno pominavme :) Sega zdravjev za nekolku dena pak sme na vakcina pa ke vidime kako ke projdeme ...
     
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Не се плашете толку од реакциите од вакцините, некои деца немаат никаква реакции, така и ние поминавме. Ни температури, ни нервоза, ни црвенило, ништо. Единствено од последната ДТП доза ни остана во мускулот топче за кое ни требаше долго време облози да ставаме.
    Само внимавајте баш тие ден-два да не го носите бебушот меѓу многу народ.
     
  9. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    и ние досега не сме качиле т од ниедна вакцина, почесто менување на облоги од ациди борици и немаше никакви симптоми освен со последна дтп мала вознемиреност наредниот ден после боцкањето сакаше се во раце да го носам ама ништо страшно
     
  10. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мамички ве поздравувам сите од убавата Битола,и убавиот Пелистер ние си поминуваме многу убаво тука,иако се плашев како ќе реагира синко на новата средина дали ќе се смени нешто напротив ,тука дури и повеќе му одговара климата дневно спие по 4,5 саати,и навечер од 22:30 h до другиот ден до 09:30 10 h, со неколку пати станување за цицање,што да кажам среќна мајка сум мирно бебе имам :D ве чекам на кафица на убавиот Широк Сокак :D
     
    На Annath, Bajaderka, chocolade и 7 други им се допаѓа ова.
  11. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.215
    Допаѓања:
    30.148
    Пол:
    Женски
    Ние денес ја пρимивме 3та доза од хиб полио и дтп,денес пρавевме κρвна слиκа,денес ни излезе пρвото запче и κаκо последица на се ова,κρенавме Т 38.3 Го масиρав,тушиρав но не саκаше да се симне а и го истошти,не можеше да заспие а весел беше,па дадов Паρацетамол. Сега после еден час падна на 37.3 а и синκо си спие. Мама ќе дежуρа вечеρва. Доκолκу има будна мајκа,туκа сме за дρужење. :D
     
    На chocolade, TIGARCE86, leona83 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    @LaDyDoLl , многу битни настани во еден ден, супер се држел малиот, јунак :l: Честитки за запчето :)

    И мене ми олесни конечно, се нормализира стомачето и каката кај малиот :) Конечно гледам нормално полни пелени :D Почна малку да забушава со спиењето, многу тешко заспива :sweat: Имаме и јас и сопругот по 2-3 неуспешни обиди за заспивање. Ќе заспие убаво во раце, одма се буди во креветче. Не плаче, ама се расонува :| Само се надевам неделава нема да настине или да закачи нов вирус, треба во сабота да тргаме накај Скопје, многу напорен и важен ден ќе биде тоа :)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.215
    Допаѓања:
    30.148
    Пол:
    Женски
    Ние сеуште сме со Т 38 па 38.2-3 давам паρацетамол на 6ч,матичната вели ρеаκција е,се му се насобρало. Денес и ножето го боли,ама се надевам денес ќе помине.
     
  14. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    798
    Mamicki od petok sum porodena i denes ni kazaa zoltica fatilo bebeto pa ja nosat pod lamba ja soncaat me interesira koj imal vakvo iskustvo i mislenje dali lambata moze da i nasteti nesto zasto cesto mi ja zimaat i ja nosat
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.399
    Пол:
    Женски
    Неможе да и наштети .Жолтицата мора да се исчисти.Сончање и често цицање и ке се среди.Ние ја имавме 10 дена.
     
    На curious-doll му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Nisto strasno, vo bolnica im pravat fototerapija za pobrzo da pomine. I mojata ja zimaa ednas dvapati vo bolnica. Podobro tamu da pomine otkolku doma da se macite..solesno, ke pomine, bez griza...
     
    На PUPICA и curious-doll им се допаѓа ова.
  17. newmami

    newmami Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    23
    Мајки ве молам за совет.
    Имаме скоро 6 месеци, со кашички почнавме на 5 месеци и до сега син ми нрмал проблем со столицата. но 2 дена воопшто не е искакан па сум загрижена. Знам дека кај ексклузивно доено бебе се чека и до 10 дена ама ние веќе воведовме цел оброк.
    Ве молам за совет, до колку дена се чека без да превземам нешто?
    Како да му помогнам, и дали и кога да дадам чепче?
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.399
    Пол:
    Женски
    Мојава и по 4 дена не кака но не давам баш ништо освен сок од слива.
     
  19. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Mami, princezata mu e 5,5 meseci i za prv pat utrovo imase zelena kaka ( kako so konci). Od vcera pocna da mi potkasluva, tt nema, a vo petokot bevme na vakcina i se bese vo red i so grlceto. I dadov banana vcera za prv pat, moze od toa da e zeleno?
     
  20. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    @newmami кај мене малата и по една недела не кака, исто како и joy давам слива, или обарувам сува слива и ја додавам во кашичка или и ја давам водичката во која се варела истата. Се додека малото испушта гасови и си е весело, нема проблеми со мешето, немаш простор за грижа.