1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Веројатно е од бананата, ама следи ја, да не е поднастината. Макар што 99% сум сигурна дека е од бананата.
     
  2. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.809
    Пол:
    Женски
    Со сеκое ново пρобување на цвρста хρана,може да се појави пρомена во столицата. Мене ми поκажа таκа од κρушκа. Но,може и да е пρеладено.
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.813
    Пол:
    Женски
    Како е малиот ?
     
  4. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Мамички помагајте со совети ве молам. Бебе ми се исфрла на газето, препоните и делот под папочето и на тој дел дури и кожичето му е откорнато. Го мачкам со павловичева од Алкалоид и повремено ставав онаа со цинк оксид. До сега имаше црвенило, но не во оваа мера и затоа продолжив да мачкам со надеж дека ќе помине, но ова се влошува се повеќе и повеќе.
     
  5. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Сигурно е пеленски осип пробај со крема на Бекутан од цинк оксид доста ја фалат таа,јас ја имам од Corin de farm,ама досега не сум имала проблем и не сум ја пробала викаат и таа дека е добра, ако имаш дома кокосово масло и тоа доста помага сум читала на повеќе форуми за него,обавезно исфрли влажни марамици строго само миење додека е нафрлано бебчето...со помин да ви мине побрзо...
     
  6. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Моето пред 2 недели беше така исфрлено на газето и тоа прв пат после 9 месеци.Исфрлив влажни марамчиња,го одмивав со камилица и ставав од бекутанот со цинк оксид и му помина за неколку дена.Уште нешто, пелената да не е стегната за да може кожата да дише.Се надевам бргу ќе ви помине.
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.813
    Пол:
    Женски
    Да не е алергија?Јадеш ли цитрусни овошја?
     
  8. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Од кога почнавте со инхалации и каков инхалатор користите? Јас ставам физиолошки влечам со носефрида, но мислам дека не извлекувам се бидејќи пак хрчи и свирка.
     
  9. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Луси кокосово или прегорен зејтин. Како е се смири ли?
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.813
    Пол:
    Женски
    Вие сте мали ,ако нема симтоми не влечи на празно ,ке ја оштетиш слузницата.Сеуште и се прочистуваат каналите може затоа хрчи или од сув воздух
     
  11. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    ke probam, pa ke pisam, fala
     
  12. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    ne mi se veruva, ne jadam
     
  13. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.809
    Пол:
    Женски
    Да не смени пампеρс(фиρма)? Тоа е пеленсκи осип,немој да мачκаш со павловичева мρсна е,и без влажни,одмивај почесто. Имало џинџиρа(мислам маст) бил многу ефиκасен. Бρзо оздρавување ви посаκуваме.
     
    На LusySkyDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Или џинџира спреј или судокрема ( само во џамбо ја има во моментов), нас за еден ден ни помина, ама имаше црвенило само на газето.
     
    На LusySkyDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    И детево мое е со осип на газето веќе скоро месец. Амонијакален дерматит - не знам дали е истиот. Што се не пробав - антибиотски, бекутан со цинк, последно на веледа календула со невен ја користам, ама не сака и не сака да помине... Сега е на контрола па да видиме која (шеста) крема ќе ја пробуваме...

    Инаку, се е супер, ама во килажа не крева... :(
    Ќе ме полуди скрос.
     
  16. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.809
    Пол:
    Женски
    Ете Џинџиρа спρејот пρобајте го,аκо го немате до сега пρобано. И без неρвоза,аκо бебе има уρедна κρвна слиκа,весело е и не плаче. Можеби ρасте во должина,не напρедуваат сите деца исто. Гледај здρаво и пρаво што велат стаρи да е.
     
  17. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Дете си е супер, немам замерки, си плаче ама за цицање, или некогаш кога кака. Крвна слика во четврток ќе и прават, порасната беше 5 см за 27 дена, ама само 300 грама.. Во четврток ќе ја мерат пак, па ќе видиме.

    Работата е што е само на доење, а со овој напредок цело време ми сугерираат дохрана, а јас некако не сум за...

    Едит: Ќе го пробам спрејот... Тој е еден како бело што остава?
    Влажни марамици имам скрос тргнато, цело време ја мијам со мустела сапун.
     
  18. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Имаше 6 месеци кога почна да хрчи а на 7 почнавме со инхалации. Веќе имам пишано дека инхалаторот го купив во Зегин и тоа најефтиниот. 1800 денри беше. правевме инхалации само со физиолошки и по краток период почна да исфрла шлајм. И преку нос и преку столица. Не сум сигурна ама мислам дека за 5-6 дена се смири се и престанавме со инхалации. Од тогаш не ни се повторило а скоро годинка имаме.
    @LusySkyDiamonds , @Kaetana ќерка ми се нафрли на газето и препоните кога имаше зачестена столица заради никнување на заби. Имаше 4 месеци и верувајте дека се пробав. Од промена на памперс, креми, масти и се и сешто. На крај почнав на секој час да ја измивам со Бекутан шампонче и да ја мачкам со Пенатен. Користев големо количество на кремот (така ми кажаа). Преку еден ден црвенилото се смири. Верувајте дека рани имаше на газето, дури и крв се гледаше. Се на се 20-тина пати ја миев во два дена па се помина.
    После извесен период користење на Пенатенот, почна да се лупи кожата. И тогаш пишав овде и побарав совет бидејќи цела кожа и се излупи. Аптекарот кој ми го препорача Пенатен, заборавил да ме предупреди дека станува збор за крем кој може да предизвика претерано сушење на кожата и лупење на истата. Тогаш по негова препорака купив Витаминска со перу балсам и оттогаш само неа ја користиме. Влажни марамици користам за да пребришам па одма на измивање (сега почна во градинка па не сме во можност ама дома измивањето го практикувам задолжително).
    При рака имам задолжително и Пенатен и Хидроциклин. За секој случај ако затреба бидејќи од болка се тресеше кога мочкаше па не сакам да го доживееме тоа пак.
    Се надевам дека барем малку помогнав
     
  19. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    здраво мамички имам бебе месец и пол веке 2 дена легнуваме кај 22:30 и спие цела нок воопшто не се буди цела нок до 7 часот изутрина преку ден спие неколку пати по 15 мин дали мислите дека е во ред да не се буди воопшто преку цела нок?
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Среќна мајка си, уживај, спиј и следи пелени, дали доволно ги мокри.