1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    ee bufii bas mi e milo st ote citam,neka e ziva i zdrava bebuska i golema da raste.
    za okoto ubavo te sovetuvaa odi si na lekar neka go vidi pedijatarne se zajbavaj,oko e,poarno da si znaes sto e pa makar i obicno procistuvanje inaku ima eden sirup za grcevi na "pedia kids" e mnogu pomaga,jas 3 dena mu davav od nego i sin mi poveke nikogas ne fati grcevi,ama neznam dali go ima vo mk a ne se ni sekavam dali ti bese vo mk ili ne.. vo stranstvo go ima,tetka mi za bebeto go imase koristeno i jas na moja raka si go kupiv i davav a otposle pedijatarot mi rece istiot da go zemam vo slucaj da mi treba.

    pozdrav i baknezi do dvete
     
  2. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Здраво женски,како сте? Јас настинав пак маж ми се разболе па изгледа пак од него ме фати,грлово ме боли и носот ми се затна,се надевам нема малата да ја фати оти таман и се среди носето.
    Инаку за спиење и мојата легнува кај 21-21,30 ама се буди кај 7 саат и после малку дремнува кај 9 ч,ама денски не ми спие многу,нема ред,по кратко пола саат најмногу спие и неможам многу да работам од неа дека сами сме до 16,30,а и сака да ја држам во раце да ја шета низ собата сега во таа фаза сме :),ретко се случува да заспие и да тера дури три саати.Како ги заспивате вие вашите бебиња,ги нишкате или сами ги оставате во креветче да заспијат?
    @Bufi и кај мене беше така едно време окцето и се лепеше на сабајле неможе да го отвори ама ќе и го измиев и поминуваше,ама педијатарот ми рече ако не мине да ја однесам да и даде капки
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  3. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Мамички синко денес какаше до крај 14:00 часот 5 пати се течно дури како пена од пиво.И го однесов на дежурно во детско оделение го испрегледаа изнаслушаа вика некој вирус е,ни дадоа терапија викендов да пие па за 2-3 дена ако не му помине да одиме да полежи неколку дена на детско испитувања да му прават.Прашав дали има шанси да е гладен дека кака зелено бидејќи добив такво мислење од 2доктори.Ми вика како што го гледам детево не ми изгледа на гладно и зелена столица не значи секогаш глад,и ми рече да се измолзам тука пред неа малку.Виде што како и ми вика млеко како што гледам си имаш супер,детето е супер во однос на цицањето.Сега се надевам дека викендов ке му помине и нема да треба да лежиме по болници и испитувања да му се прават.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  4. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    @azelea jas mojot ne go niskam,ne se naucivme na takvi raboti,go ostavam sam da si zaspie ili eventualno cicajki zaspiva.
     
    На heppymom му/ѝ се допаѓа ова.
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    А каква терапија ви дадоа? Се надевам ќе помине, а и ќе помине, ќе цица бебушко, нели млекцето е лек за се.
     
  6. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Незнам некој да не помисли види ја неодговорнава мајка, ама нам исто ни се случи и јас не отидов, викенд, вируси си велам што ќе разболувам бебе имам и уплав од клиника и ургентни ходници! Јас на доење го ставив интензивно, до мене спие и топлес цице во уста :), тоа е моето искуство, еве го пак сега на 3 дена кака и пак ме нервира.
     
    На heppymom, tincemajmunce и leona83 им се допаѓа ова.
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Не си единствена, и јас така постапував, само што и на моб и вртев на др.за секој случај.
    Море какви измутирани вируси има, не ми е однесено бебето на редовна контрола повеќе од три месеци, не ни мислам да одам.
     
    На heppymom, Domakica и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  8. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Ни дадоа еден прашак од хумана се раствора во 500 мл вода и по едно кафено лажиче на секои 5 минути да пие и линекс по пола капсула растворена во мое млеко по 2 пати на ден.Сега засега е добар какаше еднаш крај 19 часот погусто и жолто се надевам така ќе продолжиме и утре.


    Domakica не е неодговорна мајка јас го прво на тел разговарав и ми рекоа гладно е купи му млеко,а јас сихурна дека не е гладно,па го однесов кај матичната пак ми вика гладно е како знаеш и умееш да му воведеш АД,и ми даде пиеше 4 дена Damflora за проливчето ама не му се стабилизира,бев кај уште еден педијатар истото ми го кажа.Јас продолжив да го дојам без АД пробавме еднаш но не сакаше да фати.А денес почна пена да кака и мораше да одам на оделение и среќа што појдов.Ми кажа таа дека детето на се и личело само на гладно не,и зелена столица не е секогаш показател за глад.Ми е преку глава од незаинтересирани доктори незз зошто работат воопшто.
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Добро значи до кога сите зелената столица ќе ја поврзуваат со глад? Аман, доедукација, семинари има.
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.289
    Пол:
    Женски
    Доκтоρиве чудни ми се,наместо тие да се побоρници за хρанење на бебе со мајчино млеκо(сепаκ сите ги знаеме пρидобивκите)κога сме во вρеме на сеκојдневно нови виρуси,тие пρетендиρаат ад. И не,јас не веρувам деκа е до стρучноста,сигуρно дополнително се платени за ρеκламација на тоа што го нудат,или κρајна меρа паκ,ги мρзи да обρнат подетално внимание на пациент.
    Моето исκуство е потρагиκомично,јас и се јавувам да ја пρашам,бебе не беше κаκано 3дена,таа ми виκа,па гладно ти е,нема што да κаκа :) а синκо еве го сега и цвρста хρана јаде и паκ на 2дена κаκа :)
     
    На heppymom, green.eyes, tincemajmunce и 2 други им се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.531
    Пол:
    Женски
    Хехе јас досега фала богу не налетав на доктор кој ми предложил ад.И во систина и на вакцинација и на трето место кога сме иделе секогаш сум прашувала дали има потреба од ад?Секогаш ми велеле НЕ.Иако едениот месец (во 4 ти) ми напредна само 200 гр.Една докторка ми даде совет да дојам до 24 месеци .
     
    На heppymom, TIGARCE86 и LaDyDoLl им се допаѓа ова.
  12. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Факт е дека килажа не е показател, јас повеќе на насмевка, расположение и дали мочка се осврнувам. За кака еве го густо кака 2 недели и верувам дека цревцата се стабилизираат. А и пораснат е машала во должина. Поради ова јас продолжувам со мое млеко, па кој сака нека дебатира дека треба ад да дадам :). @tincemajmunce ви посакувам побрзо заздравување :*
     
    На heppymom, TIGARCE86 и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  13. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Пу,пу,пу да чукнам во дрво што би рекле старите денес е супер спрема тоа што беше какаше 2 пати од кои еднаш жолто др пат зелено.Се надевам дека е знак на оздравување.
     
  14. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    zdravo majki. kako majka za prv pat mnogu raboti ne znam dali se normalni i zatoa ve citam sekoj den na forumov. me interesira dali e normalno vo kakata na bebceto da ima ligavo i dali e toa od mrsuli ili slajmovi. sekoj den i stavam kapki vo noseto posto i se zatnuva no nekogas hrci pa ne znam dali ima slajmovi. inaku kakata e zolta i seuste kakame posle sekoe jadenje ednas vo denot e obilno duri i sme samo na doenje. bebceto e 7nedeli.
     
  15. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    И моето имаше слуз во каката кога беше помало, педијатарот ми кажа дека е тоа од грчеви, ми даде капки и пробиотик неколку дена (линекс за бебиња по пола ќесичка на ден) и се регулира
     
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Ако поткашлува може се и шлајмови, но бидејќи е мало бебето консултирај се со доктор, немој на своја рака нешто да даваш.
     
  17. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    potkasluva i i se stvara poveke plunka izminatite denovi ne znam i dali e i toa normalno kaj tolku malo bebe. na pedijatar sum idnata nedela ne znam dali da zakazuvam porano dali e ova itno.
     
  18. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Те прочитав Зоја на др тема дека бебето цица без ред и бљуца/повраќа. Тука е одговорот на твојата дилема - во носето и на горниот дел од непцата му се лепи млеко и тоа му смета. Пробај прскај со физиолошки и влечи полека со аспираторче, ама очекувај дека ова ќе трае до кај 2,5-3 месеци +/-, додека да му се отворат носните шуплини и додека мешето му се дооформи (за да го исфрла воздухот преку гасови).
    Ова ти го кажувам од лично искуство, еве син ми е скоро 3 месеци и од пред 3-4 недели можам да кажам дека носот веќе не го мачи. Него најмногу му помогна седење над пареа со морска сол (никако други билки, тревки или етерични масла) - јас го држев исправен до мене и целосно покриени за подобар ефект. После кратко време сам исфрлаше се', било преку искашлување, било преку каката.
    Гледај колку можеш да го држиш исправено да ждрига, така и шлајмот ќе слегува побргу. Со лесно и со трпение, ќе помине додека се свртиш :)
     
    На heppymom, TIGARCE86, ZojaP и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Нека е живо и здраво бебето. Јас го имав истиот проблем со бебето. Не е ништо страшно, каналите на носето им се многу тесни и затоа солзата искача од око. Проваб и со капки и со физиолошки, ништо не помогна освен масажа. Ама мнора многу упорна да бидеш. Кај нас траеше 1-2 месеци. Ја носев и на песијатар и на очно и брис и земаа од окце само да бидам спокојна :).измегу окцето и носети со малиот прст малку ке стиснеш и ке влечеш надоле до кај што завршува носето. Не знам дали добро објаснив. 5-6 серии од по 10 масажи се прават. Јас и почесто правев затоа што не поминуваше :) со лесно
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    fala moira na odgovorot. i jas isto se somnevav vo noseto posto i se zatnuva sekoj den i pokraj stavanje morska voda a nekogas ne e zatneto no hrci povisoko. znaci ligavoto vo kakata e od toa a ne od grcevi? posto ona nema grcevi tulu samo pred da kaka se vitka i rzi :) ne place i nekogas saka da cica i polesno se iskakuva taka i isto masaza na stomaceto i olesmuva so krevanje na nozite nakaj stomaceto.mi dadoa kapki uste na tri nedelikoga bese infacalm no od niv ko poloso da bese otkako gi prekinav se namalija bolkite pa sea ne i davam nisto samo ja masiram. temolam pisi mi kako ja pravis inhalacijata koj razmer voda morska sol i kolku pati na den i kpj period da bide . fala uste ednas
     
    На kalinaka му/ѝ се допаѓа ова.