1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    @PUPICA se soglasuvam so tebe deka bebeto e najdobar stimulator za laktacija ama isto taka e mnogu bitno kako se ishranuva majkata inaku jas si kazav od licno iskustvo so urmite i od toa sto imam citano po internet,pa sega koj saka neka veruva koj ne,mene isto mi e :)
    pozdrav i imajte prijaten weekend.
     
  2. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    @Bufi нека цица кога сака и колку сака. Не гледај на саат. Нормално е да цица и на еден час. Пробај без Ад. И кај мене беше истиот случај. До месец и една- две недели му давав и јас ад. И еден ден реков ќе пробам без вештачко и не зажалив. Од пред две недели почнав да му давам да пробава и други вкусови, но главно ни е цицањето а има 5 месеци и 5 дена.
    Мој совет пробај без ад, ако добро полни пелени и е весела, нека цица и на пола час.
    Една чаша пиво дневно, и павлака кај мене доведе до повеќе млеко.
     
    На heppymom, Bufi и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  3. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Wtff аκо имаш инхалатоρ инхалиρај го по 2пати дневно,со физиолошκи ρаствоρ 2мл.на сеκоја инхалација,за шлајм само тоа е спас за 2,3 дена ќе му помине син ми има ρастечено носе,од вчеρа само тоа весел си е си јаде не е затнат, мислам деκа се заби ама пρвентивно му напρавив инхалација аκо не му помине за ден два одиме на педијатаρ...
     
    На leona83 и wtff им се допаѓа ова.
  4. Osamena-Srna

    Osamena-Srna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    108
    Здраво мајки, сакам да прашам нешто во име на една млада мајка која за прв пат е во улога на мајка.
    Таа има мало бебе од неколку дена па разговарајки вчера дојдовме до една дилема, кога бебињата почнуваат да реагираат на звук за да се утврди дали слушаат. Нели за видот е лесно да се утврди но на слухот малку потешко, па ме интересира ако може да ми кажете какво е вашето искуство во овој поглед, од колку недели децата почнуваат да реагираат на звук.
     
  5. kmm

    kmm Нов член

    Се зачлени на:
    20 март 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakav da ve prasam za mrsnite kapki plivit d denes ja nosev malata na pedijatar 4 meseci e i mi rekoa dela glavata i e seuste mnogu meka i doktorkata me prasa dali i davam od mrsnite kapki jas i rekov deka davam do 3 taa mi rece 1 mesec da i davam po 10 kapki sto mislite vie za toa jas mislam deka se mnogu po 10 ....
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.426
    Пол:
    Женски
    Ние исто пиевме по 3,а сега на 7 месеци по 5.
     
    На kmm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Пливитот се водени капки, а вигантолот маслени, затоа од пливитот се дава по 4-5 капки на ден, а од маслените по 1-2. Ние уште од прв ден даваме по 4 капки (по препорака на педијатарот). Син ми ја држи цврсто главата откако е роден, а на ортопед ми кажаа и дека тие меките делови на главчето му се добри и да продолжиме со по 4 капки.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Nie imame mesce dena i denes bevme na test za slusanje,
     
    На Osamena-Srna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Ние пиевме 3 недели по 8 капки заради меки коски на главата кога бевме 4 месеци. Тоа нема врска со тоа дали бебето ја држи главата цврсто. Ако не сте сигурни прашајте и друго мислење. Мене 3 доктори истото ми го рекоа.
     
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.198
    Пол:
    Женски
    Точно,κапκите не се само за фонтанелата туκу и за зацвρстувањето на κосκите. Ние од 3ти месец пиеме де 4 де 5,бебчо е потежоκ малце и моρа κосκите да се зацвρстат.
    Не е на одмет и дρуго мислење.
     
  11. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Овде мрсните капки во принцип ги даваат по 5 на ден до навршени 2 години.
     
  12. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Verojatno ne mislis od start po pet?! Nie od pocetok po edna,pa negde od kaj 3,5 m po dve,sega za desetina dena sme na kontrola pa ke vidime sto ke kazat,po kolku da prodolzime(imame skoro 6,5m).Mene ortoped mi dava nasoki,iako citam,slusam nekoi se vodat po preporaki od pedijatar
     
  13. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.198
    Пол:
    Женски
    Има голема ρазлиκа меѓу мρсните κапκи и водените.
    Во нашиот случај,оρтопед дава насоκи κолκу κапκи тρеба да му се дава на детето во однос на цвρстината на κосκите. За фонтанелите на главче,педијатаρ(матичен и од ваκцина). И едните и дρугите на сеκоја κонтρола го гледаат извештајот што пρетходно го дал педијатаρот/оρтопедот. Ние се водиме по овој теρκ.Затоа тρеба мислења од повеќе доκтоρи.
     
  14. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Да, од старт по 5 капки дневно. Секаде е различно :) Се водам по тоа што ми го кажува матичната, истото (за 5 капки на ден до 2 години) ми го потврдува и доктор што го прегледува малиот на секои 3 месеци. Овде прегледите не им се издвоени, ортопедските и педијатриските прегледи се заедно. Во Скопје кога бев, го однесов малиот кај Видоевски, го прегледа на ехо, рече дека се си е во најдобар ред, му кажав по колку капки до кога треба да му давам, рече да си продолжам како што ми кажале. Ако ништо друго, барем на Видоевски ќе му верувам :) А препораката на Видоевски беше да си ги слушам докторите, затоа што шведскиов здравствен систем е еден од најдобрите.
     
    Последна измена: 21 март 2015
    На PUPICA и joy1 им се допаѓа ова.
  15. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    od koja nedela moze da se koristi inhalator dali znaete?
     
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Две деца имам и со двете на првата контрола др.тропна со прстенот на метал и се вртеа....мислам дека после месец дена веќе на звуци треба да реагираат. Е сега зависи и како ќе биде распокожено бебето на прегледот, ако е гладно и му се спие сигурно нема да 'соработува'.

    Инаку, за капките, вигантол се мрсните кај нас, и спрема упатство од др.се даваат.
    Секое бебе е различно, капка плус минус не штети ама повеќе ќе направат проблем. Инаку вишокот д витамин се исфрла преку каката.
    Јас лично давам по две, некогаш и три.
     
    На Osamena-Srna му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Mislam deka moze od bilo koga ako ima potreba,nie na 3m koristevme koga mnogu nastina maloto bevme pred bronhit,inhalatorot ne spasi ama nemoj na svoja raka, obavezno konsultiraj se so pedijtar bidejki e malo bebeto...
     
  18. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски

    Мене на излез од болница ми дадоа меѓу другото и резултати од отоскрининг.
    Но, за новороденче тешко е да одредиш од зборување.

    Наједноставен тест е да фрлиш поголема книга на земја. Треба да изреагира од тропањето, да се "штрецне".
     
  19. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Кај мене се прави тест за слухот уште во првото деноноќие од кога ќе се роди бебето, зарем таму во болница не им го проверуваат слухот на новороденчето?

    Инаку на бебето му е целосно развиен слухот уште додека е во матката за разлика од видот кој е целосно изострен и избистрен околу 7-8 месеци.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    majkicki zdravo . me interesira dali ste pravele otpecatoci od racinjata i nozinjata na vasite bebinja i kakvi boi ste koristele za toa? jas i napraviv vo glina no sakam i otpecatoci da imam. isto gledav i edna devijka deka izrabotuva 3d skulpturcki od racinjata i nozinjata no ne znam kako se vikase. dali nekoj napravil od niv i kako ste zadovolni?