1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Imal li nekoj iskustvo so papocna kila kaj novorodence?
     
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Можеш класична Бекутан, Павловичева, Baby love од Дм има една баш пишува за лице и тело (мислам 110ден беше, 150мл), јас се мислев таа да ја земам но бидејќи ми требаше за лице а и попрактично ми е тубичка за во ташна и мачкање по улици, земав само за лице и многу сум задоволна од неа.
     
  3. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    На синчето мое исто така му излезе и педијатарот ми рече да земам 5 денари и да ги завиткам во фолија и да му го залепам на папочето со оној широк болнички ханзаплас бел што е,ама без притискање паричката и одозгора ханзапласот.Верувала или не посе 2 дена му се повлече и немавме више мака со тоа
     
    На heppymom му/ѝ се допаѓа ова.
  4. heppymom

    heppymom Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Што маки си видовме додека најдовме лек за грчевите,нас ни помогнаа капките Infakalm @Joy ако не грешам ми ги пиша,па може ке му помогне ,јас му ги давав со малку сај од ким во шише и 20 капки....
    И се пробавме ке речам пак зависи се до дете
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Да тие се со пробиотик :)
     
  6. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Isto i mene mi kazaa da kupam pojas od medicushelp namenet za papocna kila bas kaj papceto ima nesto tvrdo da go pritiska papoceto go nosi vekje nedela dena ams jas ne gledam podobruvanje utre sme na kontrola pa ke vidam sto ke mi kazat fala ti na odgovorot
     
  7. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Vo koja apteka gi ima tie kapki i dali mora so recepta da se kupat?
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Без рецепта.Ги има сигурно во зегин.
     
  9. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    i moeto bebce mu se kreva papoceto nagore i toa pocna otkako pocna da se napnuva so stomaceto . pedijatarot mi rece deka nisto ne e sama da i go vrakam nazad. ne mi kaza ni za pojasi ni deka treba nesto da i stavam. nekogas i e normalno no koga napnyva i ja boli stomaceto i se ispaknuva a isto papoceto i bese mnogu ubavko ramnicko. moze ke treba i jas da pobaram vtoro mislenje amozebi i navistina ne e strasno i je pimine otkako ke se smiri stomaceto. drugi majkicki so vakvo iskustvo? dali treba da se prevzema nesto?
     
  10. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Jas ja nosev na detski hirurg mene pedijatarot tamu me prati zosto za takvo nesto mi kaza deka mora hirurg da ja vidi i toj i mi kaza za pojasot deka moeto dete ima mnogu grcevi i se naprega a pojasot ke go vrakja nazad papoceto mozebi kaj nas e povekje ispaknato pa zatoa i ni kazal taka jas vo neuromedika ja nosam kaj andonovska taa e detski hirurg 1600 denari go plakjam pregledot
     
  11. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Ve molam za pomos, dali nekoj znae kade se prodavaat vagi za merenje na bebe?
     
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Во бебесупермаркет:
    http://bebesupermarket.mk/?p=15334

    Само незнам што ќе ви е. Носете го секој месец на контрола и ќе знаете како напредува, сигурно нема да ве вратат.
     
    На heppymom, Matea212, stefanija70 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Majki moze li da go legnam bebeto na stomak predu den da prespiva sekako po moj nadzor zosto samo taka koga lezi mu e polesno od grcevite imame mesec ipol
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Можеш.
     
    На zuto и Matea212 им се допаѓа ова.
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Имаше син ми, ништо страшно, се повлекува за брзо време, кај нас околу 3 недели. Треба да внимаваш помалку да плаче. Јас ставам од чиста газа направено како париче и со завој на стомачето го мотав. Немај гајле, поминува и не се познава ништо.
     
  16. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Majki imam edna prijatelka koja ima bebence 3 mesecno bebeto si cicase se najnormalno bese samo na majcino.mleko megjutoa zenava se razbole morase da prima antibiotici i okolu 20 dena bebeto ne cicase bese na ad mleko e sega se slusnav preeska so nea i me prasa ama jas neznaev da i odgovoram sega vika imam mnogu malku mleko dali 20 ml izmolzuvam od edna grada a bebco vekje se naviknalo na sise i nejke da fati da cica od grada dali ako kupi elektricna pumpa bi mozelo da i se napravi povekje laktacija da i se zgolemi mlekoto za da se izmolzuva i taka da go hrani?
     
  17. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Леле син ми веќе два дена е неподнослив само писка, нервозен е, сака во раце одбива да цица. Незнам дали е некој скок во развојот или пак можеби се забчиња.
     
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Нека биде поупорна, почесто нека го става на града. Ниедна пумпа нема толку да го стимулира млекото како бебето. Нека цица, а во паузите кога не цица, нека се одмолзува.

    Требала да се советува со педијатар, или во "соба за доење" па докторката ќе и кажела кој антибиотик може да го пие без да го прекинува доењето. Вака само си навлекла проблем.
     
    На heppymom, Matea212, zuto и 2 други им се допаѓа ова.
  19. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мајки нир наполнивме 6 месеци и сега се префрламе во другата група 6-12 месеци. Но секако дека ке се читкаме и овде. Срекни празници :*
     
    На green.eyes, Kaetana, heppymom и 4 други им се допаѓа ова.
  20. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    3.492
    Мајкички, дали може младиот кромид да влијае на млекото. Односно денес изедов едно кромитче без перцата и малава после тоа какаше трева зелена боја и нервозно цицаше:(