1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.476
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека е од тоа.Можно е да е проладена,настината.
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Јас го обожавам и го јадам мн и тоа со се перца ама не сум заприметила такво нешто,ми се запотера цела недела со ручекот си јадев и тоа не само по едно,ама нема некои промени во столицата кај синко.
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    3.493
    Леле тогаш незнам што да мислам, многу ме загрижува столицата. Ќе барам и второ мислење од друг педијатар. Кога ја однесов за столицата ми рече дека ова е "гладна столица" баш тогаш се искака и ја виде пелената и кажа дека белите парталчиња во столицата се недоварено млеко. Јас се чудам како може да биде гладна, кога напредува. Минатиот месец кило и шесто грама, а овој месец ќе ја мериме во вторник кога ќе ја носиме на вакцина. Одговорот на педијатарот беше стлицата и е течна зошто пиеш кафе, ја протерува, за честите столици вели дека има брз метаболизам, а за тоа дека некогаш столицата и е зеленкаста дека е гладна( на мое објаснување дека сега
    помалку ми цица, односно дека побрзо се нацицува). Стварно незнам дали има логика нејзиново објаснување:( Како терапија ми даде линекс џуниор и да и давам оризова вода, па се мислам зошто да и давам линекс кога она ми вика дека таков и е метаболизмот и сега почестп и давам да цица па пак има зеленкасти парталчиња, леле незнам веќе што да правам, детево машала, ама прасенце го направив со толку цицање.
     
  4. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    @pilenka , mojot pedijatar za zelenite stolici rece deka se sosema normalni ako nema drugi simptomi. Napreduva dobro, cica mnogu I se slucuvalo da ne moze organizmot da postigne da svari se. Celi 2-3 nedeli ni traeja zelenite stolici, duri sega pocna povremeno bojata da bide skroz normalna.
    Prasav I vo soba za doenje, istiot odgovor go dobiv. Obidi se samo da cica bebusot na edna grada vo tek na eden podoj, da stasa I do pojakoto mleko.
     
    На pilenka, Sky-butterfly и leona83 им се допаѓа ова.
  5. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Леле мајко сокро сите педијатри се исти,а јас и ти ист проблем и мене ми тврдеа дека детето ми е гладно,а јас упорна дека не е.И тоа бев на повеќе педијатри не само на еден.На синко може му се фати скоро еден месец како какаше зелено.Па едно сабајле си му се среди и пак кака жолто и нас ни дадоа линекс ама не му помогна којзнае колку.Еве имаме 4,5 месеци а сеуште кака 2-3 пати во денот.Ако си напредува супер,си е весело ич не му се секирај ќе помине.Такви ни се децата со брз метаболизам.А мојов и многу пртка и ден и ноќ како некој стар дедо,ништо не задржува во себе.
     
    На heppymom, pilenka, Sky-butterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    На 2 месеци ништо друго освен млеко. Каква оризова вода!!!
    Ако е весело, напредува и полни пелени не е гладно. Може се лигави, гризе рачиња, некои играчки па од плунката што ја голта е зелена столицата.
    Инаку како растат побрзо ќе се нацицуваат. Син ми од секогаш цицал 3-5 минути па напредуваше фантастично.
     
    На ArmaniCode, pilenka, Sky-butterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    majko mila kakvo oblazlozenie napravil na se da ti se stemni,ova pedijatrite nisto ne razbiraat,ko mojov sto mi vika da pocnam so zelena tikva 5 dena pa posle 5 dena da pomesam so crvena i da davam taka a popladne ovosje da davam a nie nemame ni 6 meseci.
    moj sovet sledi si go deteto i ne slusaj gladno ne gladno,ako imas mleko i ako si cica ne se sekiraj,ako bebeto e gladno ke poznaes,ke place,ke vristi.
     
    На pilenka и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  8. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    3.493
    Мајки, ви благодарам на поддршката. :hug:@darcy и јас мислам дека неможе да свари се, цица често и не се секогаш зелени столиците, повеќе се со недоварено млеко, како бели парталчиња.
    @tincemajmunce какво гладно бре, таа се роди 3230, а сега има сигурно над 6 кила, користиме памперс 3-ка и тие ја стегаат, стомачето ќе и пукне, цела е со образи машала:inlove: сигурно е до метаболизмот:wasntme:
    @leona83 не и дадов оризова вода и мене ми е нелогично на толку мало бебче да давам оризова вода, а инаку ми спомна и вода од морков да и давам, лелеееее:@, а да, инаку сега почна да се лигави, ама течната столица ни е веќе цел месец и овие три недели цица како што викаш, 3 до 5 минути, ама активно, без престан, млеко имам за извоз:).
    @N.Kety и јас се разочарувам од педијатриве, ама тоа е :worried:.
     
    На darcy и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  9. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    @pilenka , a kolkavo e bebceto? Izvini, moze napisa, ama ne mi teknuva. I sinko moj e nakaj 6 mislam, se rodi so 3200, a tek zavcera 2 meseci napravivme. Ama mnogu cica, posebno denje.
     
  10. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    3.493
    И мојата завчера направи два месеци:inlove: на 11.02. се роди, 3320 се роди, а од болница излеговме со 3230. Утре сме на вакцина и ќе ја измериме поточно, ама сигурно е над 6 кг.
     
  11. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Na ist datum sme znaci :) Bas ubavo. I nie nedelava ke odime za Hib vakcinata, pa I tezina ke razbereme tocno.
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Majki od koga moze da se pravat inhalacii ? Detevo mibe celo zatnato polno so mrsuli edvaj dise duri i se zakasluva od mrsulite denes bevme na pedijatar osven akva maris da stavam drugo nisto ne mi kaza vo ovoj slucaj samo kapki ne ni pomagaat daj te mi nekoj sovet sto da pravam kako da i pognam ni moze da spie ni da cica
     
  13. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Ставај капки и после тоа со аспиратор извади ги мрсолитеж неколку пати на ден, колкаво е бебето?
    Прашај го педијатарот за инхалации.
     
  14. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.201
    Пол:
    Женски
    Аспиρатоρ,пумпица,повеќе вода и чајче,ставај го на повисоκо да лежи.
    За инхалации не знам κолκаво е бебето,ние пρимавме на 2 месеци.
     
  15. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Kupivme denes aspirator na nosefrida mislam bese ama nemozam nisto da i izvadam so nego samo koga ke kivne iskacaat mrsulcijnja golemi i leplivi inace ima mesec ipol
     
  16. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Nema sansi da ne iskacaat,treba da letaat ;) Desetina minuti pred da gi vadis,stavi vo noseto fizioloski rastvor ili Akva maris.Verojatno se suvi zatoa ne iskacaat...
     
    На Matea212 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Fala vi majki za brzite odgovori moja greska e najverijatno sto staviv kapki i odma pocnav da vlecam so aspiratorot ne pocekav malce i zatoa sigurno ne iskacale a od sto bi mozelo da i se sobira tolku sekret vo noseto a pedijatarot vika deka ne e nastinata?
     
    На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Da,treba da se poceka.A za sekretot,ne znam,ne sme imale takov problem.
     
  19. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мојата има 6 месеци и сеуште секој ден и го чистам носот, прво капки па после влечам со аспираторче. Суви се фала богу и мислам дека е нормално да се создават мрсулчиња :)
     
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    И тука.. извинете

    Барав во неколку ДМ маркети од цуцливе и за жал веќе не ги добиваат излгеда. Добиле некои нови. Сега сум страшно исплашена, мојата не прима други цуцли а се навикна на оваа од ДМ. Ја користиме таа бебешката е сега веќе ни треба и поголема 6-12 месеци. Дали случајно му има на некој останато неискористена ваква цуцла да ми ја продаде??

    [​IMG]