1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    http://forum.femina.mk/forums/dm-drogerie-markt.69/

    Пробај овде консултирај се
     
  2. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
  3. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Majki denes ja nosam malata na maticen na kontrola zosto vekje nekolku dena e so zatnat nos i podkasluva i maticnata mi vika ova e pocetna faza na bronhit i me prati na detska klinika koga otidov tamu i napravija analizi crp krvna slika se dobro i mi vikaat ova nema vrska so bronhit obicna nastika e a detevo mi e celo omalaksano nesaka ni mleko da pie ni caj nisto a bas dodeka ja pregleduvaa se iskaka i vidoa deka kakata e dobra sto da pravam neznam kako da ja nateram barem malce da pie mleko imatte li nekoj sovet pomagajte stvarno nz sto da pravam
     
  4. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    mene denes maticniot me raspameti. go gledase cudno bebe i mu pravese nekoi vezbi i koga go prasav dali ima nekoj problem mi rece ne e za sekiranje, ama porabotete malku bebevo ne vi go kreva vratot i grbot.stavaj go na stomak.koga go vrtam na stomak ne izdrzuva ni 5 min.mi vristi, no vratceto mu e krenato.ima 4 meseci i 5 dena.ne posegnuva po predmetite sto ke mu gi dadam,no gi faka i gi drzi vo raceto.iskustva vasi?znam deka e sekoe bebe razlicno, no sepak bi mi znacelo mislenje da cujam.
     
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Majki jas se prefram od Kategorija Bremenost vo Bebe kategorija :D na 12ti na svet go donesov Teo :) Sega me interesira sakam da go nosam na pedijatar, no privatno i mi treba uste utre da odime zatoa sto imame nesto problem so pupaceto, pa da ne zirnat... Neznam kade da prasam vo koja tema za ova, zatoa tuka :) Dali ima i nekoj iskustvo od Remedika?, bidejki taa ni e na 1 minuta od doma :)
     
    На Kaetana, green.eyes, mila25ve и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Моја пријателка го носеше синот за истата причина во Ремедика, кај Лазаревска. Задоволни беа многу, за една недела се заврши целата приказна.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Moze bil mrzesliv vo momentot da se napregne za napred so vratceto, pa i moevo ne e sekogas raspolozeno za site akrobacii i vezbi.
     
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Оо Мариз па ти и во комшии си ми била ;)
    За патронажна сестра те запишаа? Кај мене се појави кога бевме веќе три дена дома, го ѕирна и папучето и доењето. Каков проблем имате?
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Samo sto sakavme da trgneme mi se javi patronaznata :D go zirna ni objasni ubavo se i nemora da odime... Abe debela papocna imal i ja isekle podolgo i ednata strana na papoceto uste takva zivicka, vlazna i ni e strav da ne zagnoi... Ama patronaznava rece deka ubavo izgleda, ako ima problem da i javime :) Kade zivees ti? jas Zelezara sum :D
     
  10. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Denes bevme konecno na vakcina.Junakot ne ni zaplaka nitu na vadenje na krv nitu 2 pati vo nodzeto.si dojdovme doma i eve do sega mi e super.Ke go sledam cel den.Inaku pedijatarot od Jane Sand.mi rece da ne se sekiram sto ne se kreva bas,rano bilo.jas sepak od vcera pocnav da go vezbam.go stavam na stomak i kolku izdrzi tolku ne forsiram i mu gi krevam racinjata za da proba sam da sedne.
     
    На heppymom и irenna им се допаѓа ова.
  11. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Мајки едното око на бебуш овие два дена му солзи по малку, сте имале вакво искуство? Вчера кога се разбуди му беше со гурелчиња, а денес помалку ама пак солзи. Да го носам на лекар или да му ставам некакви капки?
     
  12. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.809
    Пол:
    Женски
    Доκолκу се доите,κапнувај му одвρеме навρеме мајчино млеκо,не е штетно,ќе му се пρочистат очињата. Доκолκу и утρе има гуρелчиња,однеси го,ќе ви пρепишат κапκи(нам Тобρеκс ни ги дадоа).
    Не е стρашно,му се "чистат" очињата,ноρмална појава κај сκоρо сеκое бебе.
     
  13. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Mamicki na 4 mesecni bebinja me interesira kako napreduvate vo smisla na motorika, dali od lezecka pozicija stanuvaat, kako go drzat glavceto, dali posegnuvaat vasite malecki po predmetite ili samo dokolku im gi dadete vo race...
     
  14. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски

    Мојот уште една недела ќе прави 5 месеци,ама мн е жилав,од два месеци почна да го поткрева главчето да се напнува да стане,и го држи цврсто.Се напрегаше да се сврти од грб на меше ама неуспешно до пред две недели сега го оставам и се превртува де на меше де на грб и се смее мн му е интересно.Му давам по еден прст мој во двете рачиња и се крева сам да седне.А за посегнување по предмети до пред некое време само ќе го гледа предметот и ржи,а сега пушта рачиња,плаче ако не му дадам да фати тоа што го наумил.Ќе го подржи малку обавезно во уста на дегустација и го фрла на земја и бара нешто ново.Тоа е за моето детенце ама земи во обзир дека секое дете е своја приказна.Има помрзливи,пожилави...
     
    На heppymom и LusySkyDiamonds им се допаѓа ова.
  15. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    За подигање не форсирам. За вртење еве 4 месеци е, од 3 се врти со врат па рамена и половина и газето, еве од пред 1 недела цел се свртува и легнува на меше. А бидејќи го легнувам на престилка со играчки си ги фаќа исто бргу и во уста, на преслекување му ставам некоја тропалка до него или шарена маичка па ги става во уста. Кога се движи маж ми по стан го следи од врата до врата со поглед и активно гледа објекти што се движат. Почна и да потскокнува кога го дирам и прашувам дали сака во раце.
     
    На heppymom и LusySkyDiamonds им се допаѓа ова.
  16. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Majki, deneska malata mi kaka zeleno . Od sto Moze da bide? Mislite deka e nastinata ili pak sto jadev nekolku maslinki? Inaku sme na ekskluzivno doenje I imame 2 meseci.
     
    Последна измена: 19 април 2015
  17. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.809
    Пол:
    Женски
    Не е од јадење што ти си го јадела. Аκо си член во гρупата на дρ. Јулија во повеќе постови има наведено деκа зелена столица κај еκсκлузивно доено бебе е ноρмално. Сепаκ,следи го,аκо си загρижена,неκа го види педијатаρ.
     
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Никако мајчино млеко. Ние имавме ваков проблем и траеше 1 месец може и повеќе. Мало главче имаат и затнати им се каналите на носето. И капки ни дадоа, ништо не помогна освен упорна масажа. Правевме и брис фала богу немаше ништо.
     
  19. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.238
    Постои каналче на носето кое им се затнува на бебињата и поради тоа секретот излагува на окцето.
    Не е ништо страшно освен што грдо изгледа.
    Се препорачува миење на окцето со чај од камилица, ама чајот нека биде свежо сварен и млак.И да нема ништо на очињата пак е добро да се прават премивки на очите кај бебенцето.Секогаш се почнува од надворешната страна и се мие накај внатрешната.неколку пати во денот.
    Исто треба да се прави блага масажа, нежно се притиска местото каде што почнува веѓата на бебето, на местото каде започнува носето, имено каналчето што се запушува е таму.Со нежна масажа се одзатнува и окцето ке се ослободи од секрет.
    Има и друга алтернатива.Во ЗЕГИН се продава рзствор, многу благ, за хигиена на очињата и на носето и тоа за секојневна употреба.Растворот е во пластични ампули кои се за една употреба и се 8 денари една.Значи многу ефтин и ефикасен начин за премивка на очиња и носе.

    Ова е случај кога нема никакви инфекции.
    За инфекции правец-доктор
     
    На chache87 и joy1 им се допаѓа ова.
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мене др ми рече никако мајчино млеко и камилица. Одмивање само со физиолошки раствор.
     
    На chache87, joy1 и referentka им се допаѓа ова.