1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    majki ve molam za sovet..
    vcera sabajle mnogu se isplasiv koga bebenceto mi bljucna kafeavko . se javuv na pedijatarot mi vika 99% od gradata no mozelo i nekoj kapilar da bide. sinoka vo 3 saat sabajle pak rozenikavo i jas sum mnogu uplasena. pedijatarot mi vika odi na detska klinika no eve cel den nisto denes. ona me ima griznato na ednata grada iako e tri meseci samo me griznuva jako i mi napravi pluskavec bo ne tece krv. graat mnogu me boli cela i me pece nekako silno ginekologot mi vika stom ne e crvena i otecena ne e nisto. ne znam sto da pravam? dali da odam na klinika ili od toa e? samo da ne e nesto so bebceto... za belja drugata grada mi e epten slaba so mleko i meka i ne moze da se docica
     
  2. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Nie napravivme dve nedeli.pa sto da kazam grcevi imame ama se podnoslivi.nas mn ni pomaga kimot duri mislam koga i davam vednas se uspiva, pa si vikam moze i e zedna pa vodickata ubavo i doaga.vo odnos na spienje preku den mislam spie cel den, e budi sama ili jas ja razmrduvam za doenjr.denes pa odvsj ja uspav tek vo 2 ama nekade citav deka bebunjata se meteopati pa si vikam noze i od vremevo denes sto bese nikakvo pa edvaj zaspa.i cesto bara cicanhe.ke mi zsspie na grada taman sum stanala ete ja place.znam deka si bara blizina i sigurnost i ne sekogas se gladni tuku im falime:)
    Navecer uff naspana ke se razbudi u niedno vreme so oci okokoreni pa idi zaspija:)
    Se mislam samo kolku im e dovolno mleko?? t.e eden podoj kolku ml treba da bide.inaku probav da se izmolzam so elwktricna pumpica i se razocarav, nemase ni 20 ml ama patrinaznata mi rece da ne se sekiram, edno e izmolzuvanje a drugo koga bebeto si cica
     
    На espana и menelele им се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Немој со ким да претеруваш.Не повеке од 3-4 зрна на 100 мл вода.
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Da da tolku i stavam
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Не знам колку е точно ама имам читано дека кимот успива :D
    Затоа ти пишав.Пошто и ти спомна дека по пиењето малата одма ти заспива :)
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    I jas imam slusnato no i davam samo koga epten se grci a toa nee cesto.primer se slucuva na dva tri dena da ne zadesi i i davam po 2 ml taka da nee strasno
     
    На espana и joy1 им се допаѓа ова.
  7. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Aj i jas da se priklucam na temava, napraivme tri nedeli i nekako se naviknuvame. Promenlivo bebe, den spie, drug den vriska. Mleko imam poveke od dovolno, ama i lakomo since, vo sostojba e da cica non-stop ako ne zaspie. Si napreduva dobro, za 10 dena 270gr. pedijatarot rece deka e odlicno toa. Jas na svoja raka mu davam bekutan cajce i voda, ama patronaznata me iskara, od cajceto mozelo da nesaka da cica. A da ne e cajceto ke poludime od grcevi , pa sakav da mu olesnam. Cajce pie, a voda ic ne saka.
     
    На mariz, espana и menelele им се допаѓа ова.
  8. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Epa istite simptomi gi imame samo nie sme tri nedeli:) inaku i ja se cudam kolku treba da bide eden podoj kaj mene e okolu 15 min. Inaku i jas ne se odmolzav nitu ednas i neznam kolku mleko imam:| ke vidime utre na lekar ko ke ja izmerat
     
    На espana и mami blue им се допаѓа ова.
  9. sanjetoo

    sanjetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    мамаички ајде совет, бебушот е 2 недели. Роден е 4.150 54цм , од болница излеговме со 3.920 а вчера го мереа 4.030 и 56 цм. Само цицаме ама ми е страв дека немам доволно млеко зошто постојано бара да цица. се буди на 1.5 час и цица по 20 минути минимум
     
  10. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    A sto ti kazaa vo red si e naprednato??ako e ok nemoj da se grizis davaj neka cica koga i da ti pobara.
     
  11. sanjetoo

    sanjetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Педијатарот вика дека е супер :) ама сепак се мислам што да правам
     
  12. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Epa cim e ok ne se grizi.prodolzi so doenje i uzivaj:)
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    110 гр за 2 недели ли напреднал?
     
  14. sanjetoo

    sanjetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Како ти рекле така,мада мене ми изгледа како малце но земам во предвид и дека покрупно е родено.Мојата првите 4 недели качи 1200 гр но доста помалечка се роди.Значи индивидуално е.Ако ги полни пелените редовно ок е,ако е весело и добро спие.
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ako si cica si spie si kaka/moka, mamicke ne se grizi ne site stavat isto na gramaza i kg.
    Gledaj bebeto da cica i da si ima polna pelena.
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  17. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Еве ме и мене, денес направивме две недели и си се привикнуваме меѓусебе.Не е мн.плачлива,само кога е гладна...преку ден спие, а од 12 на полноќ до сабајле е будна...сега сме со грчеви, давам капки препорачани од педијатар, ама навечер ми се грчи ,кенка ама тоа е ,ќе помине... :) инаку и јас не се одмолзувам и сум со прашања колку е доволно за еден
    подој,сабајле ми течеше млеко ептен, а навечер мн.ми е слабо,кога хо стискам градиве едвај неколку капки течат и незнам дали е доволно, па и дадов 30 мл.Аптамил, може грешам ама жал ми е да не е гладна..
     
  18. sanjetoo

    sanjetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Спие добро и кога е буден е весел. Се доиме на секој 1,5 до 2 часа зависи кога ке стане а кака и по 3-4 пати на ден. Само престанав да му давам чајче за грчеви за да видам да не го заситува чајот.
     
  19. sanjetoo

    sanjetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Espana и јас исто размислувам и купив хипп ад млеко ама не сум му направила.
     
  20. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Spored mene ne si trebala da pocnuvas so dohrana.znam deka te fatilo panika da nee gladna i jas takva bev pa duri kupiv ama se otkazav od toa resiv da si ja dojam.i moevo preku den pretezno spie a navecer nakaj 1 znae da se razbudi i do kaj 5 masta mi ja vadi se saka da cica a geadive meki si vikam i jas koj znae kolku mleko imam.si imam.casa voda do mene sekogas i posle cicanje pijam.eve sega ja fatija grcevi i morav kapki da i dafam pa zaspa.se nadevam deka ke deluvaat..uff vaka se stareelo, taman prvovo se osamostoi napolni 5 god sega pak jovo na novo:)