1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Jas koga ja dojam kerkickata od ednata grada, od drugata bukvalno sprica mleko. Prvin osekam peckanje,a potoa sprica.eve 2 ipol meseci kako sum so pelena na gradite. Tuku drugo sakav da prasam : vcera primetiv na levata strana, odnosno na leviot obraz ,vnatresno, bebevo mi ima kako plumec bel,kako izgoreno,avta nemozam I jas da definiram. Dali Moze od toa da odbiva da Cica zosto skoro 3 nedeli se namaciv,koga I ja nudev gradata placese I go trgase glavceto. Sega ovie denovi sme ok.
     
  2. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Ќе пробам да опфатам се во еден пост.

    Кивање и икање се нормални појави, и не се мерила дали на детето му е топло или ладно. Не значи дека ако кива, настинува.
    И моето и кива и ика повеќе пати на ден.

    Сега ја облекувам во боди без ракави, и панталончиња и блузиче со долги, ама лесни, памучни. И чорапи. Но во текот на денот ја разголувам на пресоблекување и ја оставам да се радува.
    Облекувајте ги децата како вие што се облекувате.

    Кога спие преку ден ја оставам така, а попладне ја покривам со плетено ќебенце ама тенко и со дупчиња.

    Нос и чистам само после бањање, нежно со бибо стапчиња. И јас не би чистела со тоа аспираторчето со цевчето - ако има многу, тоа е веќе секрет од синусите и би ја однела на лекар да и истргаат со аспирација.

    Клима пуштив по дома кога залади а го изгасија парното.


    Кога дојам од едната тече од другата. Почесто тече од десната, а поретко од левата.

    Мариз, може така ти изгледа, ама почесто понудената града има повеќе млеко. Сепак, дај и време.

    Сите што доите бебуши испод 6 недели, ќе видите разлики кога ќе се среди лактацијата. Дајте време организмот да си направи хормонален баланс.

    Белото на образите да не е кандида? Извини ако се повторувам, ама не можам од описот да сфатам за што се работи!
     
    На pilenka, galapce, espana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Син ми е роден во ноември, ние цела зима само на клима ја поминавме.
     
    На pilenka, espana и N.Kety им се допаѓа ова.
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Веројатно тие што прашаа мислеа на клима за ладење? :?:
    Од мое искуство со климата, бидејќи мојата е јунско дете, ја палевме да разлади па ја гасевме. И така на периоди, а кога беше ептен мала ја носев во другата соба, или додека ја доев во спална ќе упалевме климата во дневна да разлади. Сепак не се може без клима, и на бебето му е топло, не само на нас. Кога малце потпорасна (3 месеци :wasntme:) тогаш немаше гајле, само ја местевме климата да дува нагоре, да не биде директно изложена.
     
    На pilenka, galapce, Kaetana и 2 други им се допаѓа ова.
  5. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Ne mi lici na kandida, kako krugce belo e i samo ja obrazot. Da e kandida bi se prosirila po moe mislenje
     
  6. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    I kaj mojata bebuska se pojavi belo malecko kako topcence, ama mi rekoa deka toa e kako bebeski bubulcinja i ke isceznat
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sanjetoo

    sanjetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    и сега , кај мене што не течи млеко од другата града кога го дојам бебушот , можно ли е да немам млеко? А бебево си цица и спие по 1,5 - 2 часа и не кенка само ме мачи што нема качено на килажа.
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Ti samo stavaj si go na gradi i dokolku ne place i izgleda voznemireno nema potreba od dodavanje na ad... Kje pocne da kacuva ic da ne se sekjiras, a toa sto ne ti tece i od drugata koga dois od ednata procitaj pogore, rano e bebeto ti ima samo 2 nedeli i seuste nemas vospostaveno ubava laktacija i so vreme kje ti se sredi i toa :)
     
    На Kitten, pilenka, N.Kety и 2 други им се допаѓа ова.
  9. sanjetoo

    sanjetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    фала ви :l::*
     
  10. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски


    Ние еве успешно се доиме и супер напредуваме еве веќе 5 месеци,а градите никогаш не ми биле тврди,ни пак ми има капнато капка млеко,тој ко ќе цица од едната па да тече млеко од другата тоа никогаш а успешно се доиме,за спиење од кога е роден нема спиено повеќе од 45 мин,сега само по половина час спие.А за цицање имаше и периоди кога ми беше 24/7 на града,а и сега не гледам на саат туку му нудам ако сака цица,ако не го врти главчето.Имам пробано да се измолзам ама од 20-30 мл не успевам повеќе.
     
    На Kaetana, pilenka и espana им се допаѓа ова.
  11. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    jas nikogas ne sum se izmolzuvala temelno,i jas go nudam koga saka ne gledam pod saat
    bitno da e miren da ne place,ne me interesira kolku kacuva,dali kilo ipol ili kilo ili 800g
    bitno zdravo da ne ..
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Citam i me interesira kako toa celo vreme e na grada, pa zar seekogas imate mleko?Jas po nea osekam koga ima/nema mleko.Koga nema cica,cica i taka voznemirena mrda so glavceto i togas i davam 30ml.od Aptamilot...mislama deka treba vreme da se napolnat gradite,ili gresam.Eve preska ja ostaviv cica,pa pak popola saat saka znaci nema dovolno mleko,po moja logika,i dadov od ad.i zaspa...Sovet?
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Jas si imam celo vreme mleko... Sepak bebus mal e nemoze se da iscica i si imam mlekce... Duri i si se odmolzuvam od vreme na vreme, pred edna nedela povekje se molzev a sega primetuvam si se regulira poleka i duri i mekicki mi se gradite... pa zatoa retko i se molzam :)
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    i jas go stavav sin mi non stop,znaci cica kolku sakai koga mislev deka veke nema mleko toj bese na grada i "cicase" bitno e da stimulira laktacija i taka i mi nadoagase mleko.
    znaci malo periodi koga pogolemiot del od denot toj mi e na grada ili po 2-3 saati non stop ke cica ili ke se igra ili samo taka ke sedi so gadata v usta hehe
     
    На pilenka и espana им се допаѓа ова.
  15. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски

    Си седи на града и си шламка со устето исто како со цуцла лажливка само не влече,ке му потече малку млеко ќе го голтне,па пак си шламка на цице.И јас на почетокот мислев дека немам млеко дека не голташе само си седи на цицка.Ама такво си е детето ЦИЦКАР мајкин.хехехе.
    А цуцла никаква не прифати ни пак шише,ср што му давам е со лажиче а какви не цуцлии шишиња купив ама едноставно не сака детето ни шише ни цуцла.
     
    На mila25ve, pilenka, espana и 2 други им се допаѓа ова.
  16. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    3.491
    @Kitten не мислев на ладење, на топлење мислев. Тогаш продавачот така ми кажа и ме замисли, но штом повеќето од вас ја употребуваат ќе си ја уклучам и јас :) доста е веќе греење со конвектори.
     
    На espana и Kitten им се допаѓа ова.
  17. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    И ние периодов од сабајле и навечер ја пуштаме климата на топло да дува, не гледам зошто не би било добро :?:
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    mene licno od klima mi se susi gloto i pocnuva da me grebe,ama i nie ke ja pustame da ladi koga ke e toplo
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Има клими со вграден јонизатор, или можеш посебно да си купиш навлажнувач на воздуш ние го имаме тој на дормео.
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Dobro utro mamicki.Za denes imam dve prasanja vaka sabajlecki :)
    Dali imate nekoj efikasen metod za grcevive-cela nok ne spie ,ja budat od son,se grci,cimoli, se vcrvuva,se vitka kako kiflicka.i davam kapki, i stavam toplapelena, i go masiram meseto ama nisto... :(
    Dali padna papoceto kaj vaseto bebce?Nie imame veke 17 dena eve sega go gledam suvo e se nadevam kaj i da e ke padne.Od site strani e odlepenko,go gledam i vnatre,samo na edno mesto se drzi uste.Da ne treba da odam sega na lekar ili da cekam da padne celo?