1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    dobro utro i na tebe espana,nie sme budni od 6 sat,sin mi ima nekoja cudna navika se budi okolu 6 i saka da se igra i da go razbudi tatko mu,pa pocnuva da muabeti na cel glas.
    inaku za grcevite ke ti recev,do ri meseci e normalno e gi ima i vo mn slucaevi samo vremeto e lek,za zal samo trenie,jas za papocnata bi cekala da padne,stom vikas deka si e se vo red,suva e i odlepena,kaj i da e ke padne.
    pozdrav.
    ax i izbegnuvaj blago,neznam koj na femina mi imase kazano deka blagoto stvara grcevi kaj bebinjata (grav,grasok,zelka)
     
  2. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram za brziot odgovor, za
    grcevite ke imam trpenie ama srce me boli
    koga se stiska :( za papoceto ke te poslusam, se si e vo red ama deka veke se gleda ,vikam da ne.go inficirame.deka e.otvorenko,a i jas mislam denes utre ke.padne.А za hranata znam deka treba da izbegnuvam toa sto nabroja, grav,grasak , zelka, krastavica, ne jadam sega voopsto, a blago od vreme na vreme mi se prijaduva...
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Избегнувај млеко и млечни производи.Ке поминат грчевите сами од себе околу третиот месец.
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Kaj nas za grcevite ni pomogna Nurse Harvey's sirupot. Na kerkickata I davav na sekoi 5 Nekogas 6 casa. Sega sme dva ipol meseci I nemame grcevi. Za papoceto , cekaj da padne pa posle na kontrola. Kaj NAS koga padna viknav patronazna sestra, I go iscisti ubavi papoceto. Osven toa kupisi prasace Baneocin I stavaj mu na papoceto, Sega I od koga ke I padne , NAS mnogu ni pomogna.
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @espana термофор на стомачето врши ептен работа, подобро од пелена. Има едни малецки во Зегин, таман да не му тежи, околу 500ден се. Нас термофор ни помагаше и спиеше раат цела ноќ.
     
    На espana и joy1 им се допаѓа ова.
  6. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Nas papoceto ni padna na 6 den i bas togas dojde patronaznata i vika epten ubavo nisko preseceno. Jas stavav samo bivacin prasok nitu ednas ne staviv hidrogen i super e. A za grcevi neznam mojava moze li da ima grcevi a da ne place? Jas zitarici jadam pa vikam toa da ne i prai pa sega ke eksperimentiram? Inaku mene mn mi se jade blago mn pa si kupiv urmi:)namesto cokolado:(
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    @espana nie deka imavme problem so podebelo papoce i pocna da krvari i loso da mirisa, sinko imase 7 dena koga bevme na klinika i mu go zamotaa so gaza so betadin (valjda toa bese ona kafevata tecnost), i papoceto drugiot den si padna :) da znaev i jas doma taka kje si napravev... Bas onaka so gaza odokolu i papoceto nagore da visi i odozgora so gaza go zalepija. No cim vikas na edna strana se drzi pocekaj kaj i da e kje padne :)
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Bebinjata cesto sakaat da si uzivkaat uz bradavicite:). Prvite 10 min im e cicanje posle si se zanimavaat.mene taka pedijatar me ucese.eve i moevo se osekja koga golta i koga cica , koga ke se najade samo si cica bezvrska i znam deka e zasitena i ne i e do cicanje.i jas mislev da ne nemam mleko ama koga ke ja stisnam gradata bas shprica..taka da ne mu se zamaraj edino ako osetis deka e nervozna i place i bara togas mozebi i nemas dovolno mleko
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Za grcevite samo trpenie i bez nervoza.i nas ne fatija, i dadov sinojka kapki i se ispokaka epten.kaj nekoi vlijae kaj nekoi ne zavisi od deteto
    Za papoceto me cudi zosto do sega ne vi padnalo.nas ni padna na 5 tiot den go premackuvav so 70% alkohol i so cepkalka do cistev i vnatre bivacin prasak stavav i se sredi za dva dena
     
    На galapce, espana и mariz им се допаѓа ова.
  10. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Бебето кога бара града не секогаш е зошто е гладно, многу често ја бара мајчината топлина и близина.
     
    На mami blue и espana им се допаѓа ова.
  11. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Ti go poslusav sovetov sega bev kupiv termoforce, e sega ako ne ti e tesko kazi kako da go stavam...znam prvo se prekrsuva toa vnatre kako parice i se stava vrz pelena na bebushot...sto potoa?Ako sakas pisi mi i vo licna poraka...
     
  12. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj dava kapki za grcevi i kako gi dava pred jadenje, po jadenje,sega vo apteka mi rekoa ako ne sum gi dala pravilno nemaat efekt.jas i davan colief kapki.
     
  13. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Zenski mene uzasno me boli grloto.odvaj pogoltnuvam.sto smeam da pijam?? Za paracetamol znam deka moze a propolis ?? Sega piev limon i med malku mi omekna mi e strav za bebusov
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Смееш прополис, чај од прегорен шеќер, Септолете или Пантенол за лижење, мед...
     
    На mami blue му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Najdobro e pred jadenja,odnosno cicanje. Mozes I od koga ke se nacica ubavo. Imas vo upatstvoto.
     
  16. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Vo apteka mi rekoa polovina cas pred podoj,taka imale efekt...
     
  17. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    A mamicki kakvi se kakite na bebinjata,kaj moevo e zlatno zolta boja ama malku potecno si vikam da ne ima prolivce ili takvo treba da e ? A i zabelezav kaj gazeto vcrveneto so nekolku plikcinja,pa zemav da ja mijam po sekoemenuvanjepelena...imate iskustva od sto moze da e vcrveneto gaze?
     
  18. sanjetoo

    sanjetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    мами, каките ни се златножолти, потечни. најадено и здраво бебе така кака
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  19. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Mamicki pomagajte..
    Bebus deneska mnogu nemirn spie,a i ne spie.
    Go imam presobleceno preku desetina pati.Skoro sekogas e iskakan so zolto zlatna kaka.Ne e sekogas obilno no neli e mnogu cesto?
    Duri ne mi spiese ni posle banjanje.
    Obicno e dosta miren.Pazam da ne e sparen i da ne e zarezan od pampers,corapcinja i slicno.Baska na banjane mu go masiram meskoto i so alkohol i so ulje.
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    А зошто алкохол на бебе??
    Тој испарува .