1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.749
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Od gomcata i e crveno gazeto :) So sto ja mackas? Nas ne spasi melem, gazot rani mu bese i so edno mackanje mu iscezna crveniloto, posle so nekolku dena i ranickite mu pominaa, cudo napravi melemot... Vrz melemot originalna pavloviceva mackam... A inace uste od bolnica bese lom gazeto, tamu go mackaa so Becutan kremata i valjda ne go zastituvala dovolno :)
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    70% so akov go masiraa i vo bolnica,i na nego pisuva za bebinja.Zarem ne smee?
     
  3. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    @espana
    Јас колиефот ги давав одма пред цицање во лажиче со измолзено млеко.

    @galapce
    Честата кака кај мало бебче е нормална. Мислам дека добри два месеци секоја пелена беше со малце кака.


    Општо за доењето - не знам кај вас како е, но кај мене се следните фази: на почеток, цица активно од "полна" града... Тоа значи дека има поголеми млазови. После, има период кога "градата е испразнета" т.е. кога тече помалку млеко... Но, она што сакам да го објаснам е дека и после наводно празнење на градата, ако детето си тегне, пак ќе дојде нов млаз. Па пак помал, или ич, и потоа пак нов млаз.

    Сакам да речам дека ако нема ништо и стиснете и пак нема ништо, не значи дека после минута нема да има ништо... Зависи само од трпението на бебето.

    Кај мали деца според мене, гладот се манифестира преку напредокот и пелените. Тие секако нон стоп плачат. За се. Па и за ништо.

    Разберете ги мајки, вас ова ви е ново искуство што треба да го совладате, а нив ова им е нов свет!! Не им е лесно, треба да се адаптираат на сосема нова средина. На вас, на мириси, на вкусови, на допири,..... на се! А ништо не знаат, освен инстинктивно да плачат!
     
    Последна измена: 1 мај 2015
    На Domakica, makedonkamak, Tanjusce и 3 други им се допаѓа ова.
  4. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Jas od sinojka krenav T, 37.4 me tresese i mi nadojde dosta mleko.izgleda od toa krenav T posto i grlovo me grebese .kaj nenaspana uste sega i so T bas fino:)
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Па не гледам потреба од тоа искрено.Ти кажаа ли зошто да го масираш?
     
  6. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Не гледам зошто би се ставал алкохол, само ќе ја исуши кожата на бебето, плус ќе го лади непотребно (освен ако има температура).
     
  7. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    mene koga me boli grlo pijam caj so crn piper,znam deka zvuci gadno ama mene mi pomaga,znaci edna casa i crn piper ili biber kako i da se vika i ke se prepotam pod kebe i sum kako nova.
     
    На mami blue му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.749
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Pazi si gi gradite, jas taka si krenav malku mislev nastinata sum pa krenav posle 38.4 i bev na lekar i mastit imav na ednata grada i srekja na vreme sto go otkriv, jas ne primetiv deka bese pod gradata grutceto i tamu mi gorese mestoto... Pa mislev bolna sum. Ispipkaj si gi gradite ubavo vidi da ne imas nekade zgrutceno.. :)
     
    На mami blue му/ѝ се допаѓа ова.
  9. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    После секое бањање го масирам прво со него а после тоа со уље.
    Така ги масираа и во болница а и дома кога дојде патронажната.Добро можно ли е на секаде различно да кажуваат?
     
  10. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Ептен е можно. Мене ми кажаа со алкохол само папочето додека не му падне, малку да го намачкам за дезинфекција после бањање и да ставам бивацин прашоче.

    Ама да го масирам, не. Не знам колку би било убаво за кожичката!! Поарно само со масло масирај го.
     
    На galapce и joy1 им се допаѓа ова.
  11. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    definitivno NE masazi so alkoxol.
    inaku mene pak mi kazaat da ne go mackam nisto papoceto duri padne i sekako nikako morkenje pri banjanje,tuku na sekoe menjane papmers da zavitkam kako gazicka okolu nego i so edna mreza sto se stava okolu polovinata da go pokrijam (da ne ispadne gazata i taka duri ne padne a otkako ke padne so oksigen voda taka bi bilo na mk?? me razbravte de taa vodata :D da go cistam,mu kapnuvav vo papoceto i pocnuva da pravi pena vodata.
     
    На joy1 и Kaetana им се допаѓа ова.
  12. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски

    Мислиш хидроген. :)

    Ние па на бањање не го преврзувавме со ништо, ама не ја бањавме во када, туку под туш набрзина без киснење.

    По муабетов галапче гледаш дека секаде различно кажуваат!
     
  13. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Богами Каетана,катастрофа.
    И јас го чистам папчето со чепкалка и алкохол па потоа прашак бивацин.
    И го бањам без проблем и го топиме тој дел.
    А за алкохолот?На него пишува за бебиња,распрашајте се.После секоја масажа која немој да мислите дека трае со саати,но ги вади сите гасови и ептен мирно спие.Малку го затоплувам само да не е ладно,и не се осека мирис на алкохол.
    Памперсот од напред малку го превиткувам за да кога мокри не му се мокри и папчето,и ова кажано од болница и патронажна.:wasntme:
     
  14. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    mene pa mi rekoa vo bolnica,nikako mokrenje na papoceto dodeka ne padne,mora sekogas da e suvo za da nedaj boze ne zamirisa ili dojde do nekoi komplikaciii logicki mi e taka oti toa sepak e otvoreno mesto.
    ama sekoja bolnica svoi pravila ustvari sekoj doktor svoi pravila.
    pozdrav majki i sekoja so svoj pamet.
    imajte ubav den kade i da ste
     
    На Kaetana и joy1 им се допаѓа ова.
  15. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Чисто за размислување - можно ли е различно да ги "средуваат" папочните врвки на породувањето? Зборувам во однос на мокрењето со вода...
     
  16. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    ete mozno e ,ovde na forumov sme od sekade i vidov razlicni nacini na odrzuvanje,abe sto ti vikam sekoj doktor ima sopstveni pravila.
    ama pak ke kazam spored mojata logika ne treba da se mokri.
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.749
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Jas nit go mokrev epten go pazevme pri banjanje, samo so alkohol go cistev pa pocna da mirisa loso i da krvari i zavrsivme 3 dena na klinika radi toa papce... Tamu zavitkano so gaza odokolu za den mu padna, a inaku nekoi 4cm bese ostaveno dolgo i bese legnato na edna strana i taa stana mu vlaznese, ic ne bese isusena...
     
  18. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Мамички, сабајле бев на педијатар,и падна папочето на бебушка.И го средија со сребрена вода(мислам така се викаше) и сега јас само со Бивацин да го средувам.Ја мереа и добро напреднала, педијатарот рече са продолжам како до сега ,започнуваме со мајчино млеко, а кога гледам дека плаче и е вознемирена и додавам 30мл.млекце... За црвенило на газето ми рекоа да ја мачкам со Бекутан со цинк,тоа било црвенко од каките на бебето :) за јазичето рече дека почнала да го пружа, така да ќе чекамеда видиме дали ќе продолжи така или ќе треба да се ,,потсече,, ресичката, а за
    грчевите се нормална појава кај сите бебиња...и
    сакам да се заблагодарам на
    @Kitten за термофорчето,
    грчевите се потсмирија и ноќеска поспавме ;)
    И да ви се пофалам денес ја имавме првата прошетка, 30 минути,ја сефтосафме количката :) :) :)
     
    На bubic.k, Kitten, danichap и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    И нас не советуваа никако мокрење и памперсот малку превиткан да не му го покрива,ама нас ни падна дента кога излегувавме од болница и ни рекоа да му го чистам со ациди борици и хидроген и тоа беше све.И супер поминавме,си зарасна супер само еднаш имаше крв на бодито јас паники кренав ама ништо утрдента како нов.
     
    На N.Kety му/ѝ се допаѓа ова.
  20. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Mene vo Sistina mi rekoa deka pod cesma moze da go mieme, I ne e problem da se navlazni slucajno, samo da ne bilo vo kadicka so zastoena voda. Imavme srekja I papoceto padna dva dena po vrakjanje od bolnica, pa ne bese problem.