1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    I moevo ponekogas place bez da se grci si vikam od bes li e.za ligavenje i ona se ligavi i postojano buta race u usta se smeam vikam zar zab i raste:)
     
  2. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Pa i jas se cudam mn.rano se ligavi,mi vikast takvo ligavenje bilo koga vadat zabi...a za placenjevo cudo,eve i sega placese pa pustiv pravosmukalka i se smiru
     
  3. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    @espana i @mami blue и мојата многу рано почна да се лигави, околу месец ипол, па еве ни з од заб, мислам нема врска лигавењето. А за плачењето.....или им се јаде или им се спие, кога ништо не ги боли, трето нема.....мојата така кога ќе почне да плаче, нудам цице, ако нејќе ставам цуцла и заспива, обично е така плачлива и нервозна кога и се спие, нагаѓајте што е ..... :*
     
    На galapce и espana им се допаѓа ова.
  4. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    И мојата се лигави уште од месец и пол на педијатар ми рекоја дека незнаела да ја голта плунката.иначи ние пред да заспиеме обавезно плачиме и сме нервозни никако незнае мирно да заспие.
     
  5. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Pa probav da ne e gladna ne e,a nekogas oci zatvora da zaspie ama se shtreka i place,mn.se shtreka ,i muzika od sam pocetok pustam ama na sekoj shum se bidi i shtreka...a za placenjeevo naganjam nagagam ama nesum otrkrila sto e...inaku vo kolicka nesaka,sekoj obid za prosetka e so placenje silno dolgotrajno i vrakanje dona
     
  6. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    @eleni27 имаш прекрасен аватар :)
    Кога мојот сопруг дојде да не земе од болница мене и син ми, ми подари токму таков балон (баш истиот тој)
    и уште еден, срце на кое пишува "To a wonderful mom" :)
    Аххх.. Аххх.. Ти благодарам што ме потсети! :)
     
    На Kaetana, espana, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    I mojata se ligavi od prv meaec. Sega gi buta racinjata do kraj , znae I da povrati
     
  8. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Mamicki za takvo placenje bes prestan, pustete nekoja cesma,od zvukot na vodata se smiruvaat,gi potsekalo na meseto vnatre koga se vo mamicka,ili vo blizina pustete fen,ova so vodata deluva kaj mojata sekoj pat..
     
  9. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Jas pustav fen i super bese,ke se smiri ke zaspie,jas presrekna sum nasla resenie,arno ama veke i toa ne go slusa,ceamadjabe ke pustam,taa od silno placenje na da ja slusne, eve aega placese,i pustiv pravosmukalka se smiri ...
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  10. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    И јас да се пријавам со лигавењето.
    Инаце да,бебе плаче или е гладно,или му се спие,или памперсот е за менување,или сакаат во раце или стомак,пошто ги боли грпчето од лежење.
    И јас проверувам,де ова да не е,де друго да не е,и кога ке нагодам си велам,бебе никогаш за џабе не плаче.:)
    Ние почнавме навечер после дванаесет да бараме јадење на четири до пет саати за едното јадење,може така се погоди овие две вечери,ќе видиме.
    Иначе кога го бришев со ввлажни марамици ми се чини и од тоа закенкуваше понекогаш.Сега обавезно со памукче и чај од камилица,само кога какаме или кога одиме некаде користиме марамици.
    Исто така еднаш во денот го подмивам и тоа плус придонесува да му е поубавко во текот на денот.
    Бевме малку настинале,па ни течеше носот и и вадевме со пумпица.
    Му ставив капки пред бањање,сол во водата и после бањањето како чудо сами му излегоа на виделина мирсолчиња и лесно со пумпицата излегоа.
    Сега чекаме да јадеме во 12 и мама да поспие малку.:yawn:
    Земавме и стерилизатор,така да и оврската околу шишињата е полесна.Збогум тенџериња.:lol:
     
    На Ivanushkaa, Kaetana, pilenka и 2 други им се допаѓа ова.
  11. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Moevo bebe navecee da ne ja razbudam nema da pobara da jade...ke ja zemam dvapati vo nokta na grada ,cica i pak ja vrakam zaspana...a koga place se sum probala nisyo ne uspeva,i dr.mi veli moze e placlivo,poloshko bebe ;) neka e ziva i zdrava,ke mine i ovoj period inaju za grcevi smeniv mi dadoa sirup..ke vidime za efikasnost..
     
    На Ivanushkaa, Kaetana и menelele им се допаѓа ова.
  12. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Kakov sirup? Nie koristevme Nurse Harvey's I se pokaza najefikasen od se sto probavme za grcevi.
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    @espana
    I mojava nema sansi navecer sama da se razbudi da place za cicanje. Jas probav ko tebe da i dadam da cica dodeka spie ama nema sansi da fati. Sega primetiv domatot deka i pravi grcevi malku i taka se budi i ja koristam sansa da i dadam da cica( znam ke recete deka ne sum normalna sto i predizvikuam grcevi ama mora da ja zdebelam;() inaku nema grcevi
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  14. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    @mariz
    Zosto ti se odmolzuvas da te prasam zosto citajki vo soba za doenjd mn informacii dobiv pa ako mozes da mi kazez?
    Ja vcera sabajle se odmolzuvav za saat izvadiv 60ml ti kolku vadis?
    Probav i vo 21 casot ama mn malku izvadiv samo 20 ml ama vo sobata citav navecer imalo pomalku mleko pa treba sabajle da se molzes?
    Jas racno se molzam a ti?
    Koga odmolzeno mleko nosis so tebe za nadvor vo sto go cuvas vo sise li i kolku vreme sega na toplovo moze da stoi taka nadvor?
     
  15. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Не знаев каде да прашам, па ајде во оваа тема. Читав дека доста мајки се задоволни од таа козметиката Веледа (мислам така се викаше, не ми се смејте :) ). Од каде ја купувате? Ја бива за понесува кожа? Син ми нема сува кожа, онака нормална накај мрсна, па не му прија павловичева и слични мрсни ствари. Веледата добра е за ваква кожа?
     
  16. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Eee,toj sirup go zemavme,edna kafena lazica ,kako ka davase vo mleko ili samo.taka sirupce?
     
  17. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Samo taka sirupce, ne si zgresila, NAS toj sirup ne spasi.
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јас го користам сапунот на веледа за подмивање и ми се допаѓа што ко за сапун, не ја суши кожата. Кремата за пеленската регија нон стоп ја користам. Убава била затоа што цинк оксидот и невенот го држеле тој дел сув, па не им пречело толку на бебињава кога ќе се искакаат или измочаат. И секако штити од црвенило.

    Користев и шампон со купка (едно е) и задоволна сум.

    Немам користено млеко за тело, уште користам Еуцерин.

    Инаку ги има во Зегин.
     
    На IveBrajan му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски

    Леле исто. Пискање да не знам дали се радува или мрчи. И тоа тенка е границата. Од смеење во плачење за секунда преидува.

    Раце во уста, и како пензионерче пред коперација што мрчи за политика. Гавранче! :)
     
    На TIGARCE86, darcy, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    @Kaetana автентично си го доловила описот на бебуш, иста е.....:rofl::rofl::rofl:
     
    На Kaetana и galapce им се допаѓа ова.