1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    jas na sin mi mu kupiv naocarcinja za sonce,na pocetokot gi sakase i ne gi vadese a sega vednas gi vadi i gi stava vo usta hehe .. ama kolku tolku pomagaat oti soncevo e mn jako ovde i mora da im se zastitat ocinjata, a za kapi i takvi stvari da ne zboruvam ic ne podnesuva,

    za ta beli partalcinja da ne ti se od pelenata? i kaj sin mi imase i jas na sekoe mienje/banjanje mu go cistam a koga mu kupuvav pampers peleni od pamukot se sobirase okolu K,,,, a od ovie sega sto gi koristam nema nisto, kako i da a ne e strasno, najnormalno e.
     
    На eleni27 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Елена јадрата на коловите се уствари почеток на окоскувањето и нема никаква врска со широкиот повој, туку со витаминот Д. Значи ултравиолетовите зраци (вадење на детето надвор) и витаминор Д на уста (некои вид на капки или сега има некои желатински капсули збогатени и со витамин К). А појавувањето на јадрата е скроз индивидуално кај секое дете. Не се секирај ќе се појават. Јас не ставам широк повој . Детето веќе си го однесов на ортопед, направено му е прво ехо на колковите, положбата им е одлична, здрави колкови, и само пелена меѓу нозе е потребна.
    А за курето јас се обидувам по малку да му го отварам ама со голем страв , уствари незнам што правам, до каде треба да одам, а бели парталчиња не сум приметила.
     
    На stefanija70, Tanjusce, IveBrajan и 2 други им се допаѓа ова.
  3. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    A be ovie vo majcin dom mi rekoa deka jadrata se oformuvaat so povojot, za d3 nikoj nisto ne kaza. Si davam ja d3 so vitamin k, ali cela sum pobrkana vo kazuvanjata na doktorive. Jas povoj samo noke mu stavam. Vi blagodaram na sovetite i dobra nok :) ako spiete :P
     
  4. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички јас сеуште не припаѓам на темава трудна сум хехе ама тогаш ќе немам толку слободно време затоа собирам искуства...може се глупи прашањава ама прво дете ми е поима немам од ништо:$ што е тоа широк повој ??и шо тоа му правите на куренцето?во првите недели со какво сапунче го бањате и дали ставате крема и пудро и какви ?мн прашања се надевам ќе ме посоветувате се едуцирам сега :)
     
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Sirok povoj se staval za pravilen razvoj na nozete i kukovite, posebno se preporacuva kaj devojcinja, no ne preporacuva sekoj doktor. Jas na bebus moj ne mu stavam. Kurenceto se otvara po malku bidejki bebinjata se ragjaat so zatvoreno kurence. A za banjanje sekoj razlicno... Jas go banjam so merima sapunce (na pocetokot so eucirun), ovoj epten mu prija nema ni tockicka na telceto, a go mackam od glava po peti so jekoderm :) cat pat i so mleko becutan. Gazeto na sekoe presoblakanje so pavloviceva, pudra ne stavam :)
     
    На makedonkamak и mama89 им се допаѓа ова.
  6. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Срцка протарашкај по нетов за широк повој. Ќе видиш дека и не можеш да тарашкаш зошто тоа само кај нас го има. И тоа ќе ти го препорачаат затуцаниве доктори од државниве болници кај нас. Оди кај Видоевски да видиш што ќе ти каже. Вади мајка пелените нека се раскомоти дете, ти гарантирам ништо нема да му биде :*
     
    На makedonkamak, Sky-butterfly, stefanija70 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Mene sirokiot povoj mi go preporacaa tri doktori od privatni kliniki I resiv da gi poslusam. Vidoevski e protiv, ama vo posledno vreme od iskustvo na dve prijatelki I ne bi odela kaj nego.
     
  8. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Neli vikaat prema tebe orentirajse.Pa orentirajki se spored mene,sirok povoj zima ne bi istrpela,kamoli leto.
    No sepak ova eindividualna rabota i za svoe dete sekoj sam si odlucuva.
    Gospod da gi cuva pred se.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Sekako na kraj sekoj sam si odlucuva. Jas imav srekja sto povojot go nosevme vo zima :) Licno ni pampers ne bi trpela, ama se mora ;)
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Баш за повој и не треба спрема тебе да се ориентираш. Не е тоа како облеката што ја носиш, туку нешто што препорачува лекар специјалист. Јас на син ми му ставав до кај 4-5 месеци, Не дека му сметаше нешто особено иако фати лето. Што знам, шубе ќе ми беше да не ставам оти доктори ми препорачаа. Барем тие знаат повеќе од мене за таа тематика.
     
    На zuto и darcy им се допаѓа ова.
  11. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Da no istite tie specijaisti veke kazuvaat i deka e seedno dali ke se stava ili ne.Zatoa e i sprotivstavenava diskusija.
     
    На Kiflicka05, pilenka, Sky-butterfly и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    И јас не ставав широк повој, особено што према објаснувањето, не давал никаква превентива. За не дај боже, има други методи и апарати. Мариз вика "особено за девојчиња", ама па ете моето е девојче, и исто Видоевски ми кажа дека врска немало тоа девојчиња / машки.

    На вториов преглед на ехо се виде дека колковите и се скрос развиени и нема потреба од ехо веќе.

    Дека напредува ортопедијата и работите се менуваат, верувам во тоа. Особено што ние сме растени во дубаци, а ете, по ново, не се препорачувале. Старите викаат ќе прооделе побрзо децата во дубак. Секое дете ќе прооди, вака или онака.

    Сепак, останува на мајката. Да види со педијатар и ортопед на кој ќе му верува, и да си тера како мисли дека е најдобро.
    Живи здрави бебуши, па повој или не, вака или онака, секако ќе пораснат, и тоа за многу брзо!
     
    На Tanjusce, makedonkamak, pilenka и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    И јас знам дека широк повој уште само кај нас се става. Сепак секој одлучува за себе!

    И пред моето прво дете да се роди веќе знаевме дека нема да му ставаме широк повој. И не стававме.
    Исто сега и со второво.

    На испуштање од болница, гак, ми кажаа: хммм.. широк повој да ставаш, ама па веќе никој не го ни става.
    Мислам, каков одговор, ни самите тие веќе не знаат како и што да прават.
     
    На makedonkamak, pilenka, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Jas samo nesto bi dodala, kako im se razvivaat kolkovite na decata vo zapadniot razvien svet koj ne cul za poimot sirok povoj? Po ova ispaga deka site tie decinja ke odat so nerazvieni i iscaseni kolkovi... Koga veke ednas ke gi nadrasneme ovie budalastini? Zaclenete se na nekon stranski forum, pobarajte na net soveti sto na pr se sovetuva za razvoj na kolkovi na bebinjata vo Germanija, vo Anglija ili bilo kade na dr mesto osven balkanov nas. A strasno e navistina sto ortopedive vo Mk se krajno neusoglaseni i sovetuvaat krajnosti
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Секој за себе си одлучува на крај.
    Но една работа ќе кажам, ако бебето има проблем со колковите, неразвиен колк или не дај боже исчашен ако сакаш и до година дена ставај му широк повој проблемот нема да се среди. Проблематичен колк се третира со ремени или апаратче. Широкиот повој во тој слушај е џабе.
    Нашиот ортопед вака вика што е широк повој? пелена меѓу нозе, а тесен повој? замотано како лебче. Значи памперс е широк повој за еднократна употреба.
     
    На Tanjusce, stefanija70, makedonkamak и 2 други им се допаѓа ова.
  16. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Мајка ми на времето не ни ставала широк повој мене и брат ми, вика на сите косата им се креваше на постарите а и ја осудувале зошто не оставала по куси или по боди летно време :D После тоа за мене доктор ја терал да лежам на ортопедија и да ми ставаат вреќи со песок :o, арно ама и било страв. Не знам дали уште се практикува тоа, ама и рекле дека во иднина ќе имам проблем за пораѓај, се надевам не е точно тоа.
     
  17. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ne samo ortopedite,za zal nikoj doktori kaj nas ne se usoglaseni.
    Luge,sto e ova so nasava medicina?Odsekogas li bilo vaka?
    Svesna sum deka medicinata naprednuva od den vo den,ama ova e premnogu.Kako dane ucat od isti knigi.
     
    На Kaetana, eleni27, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
  18. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Vo pravo si. Na primer eden pedijatar sovetuva bebeto da pie voda, a drug mi vika nikako. Vcera po dva saati vriskanje na zestinata maliot se smiri so voda. Piese kako nenasitno. Stvarno da neznaes kogo da slusas
    Jas odluciv i voda da mu ;)davam i povoj da stavam samo nokno vreme nekolku saati. I pomiren mi e. Da ne go urocam ;)
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Isto i za mene pravele cirkusi, ortoped ja sovetuval majka mi da mi stava topka medju noze, t.e tolku mnogu da mi bidat rasireni nozete za da se razvijat kolkovite oti ne mi bile ubavo razvieni??? Nasiot ortoped rece takva dijagnoza ne postoi, t.e ne ti bilo nisto. I plus me zracele nepotrebno so rentgen zasto togas nemalo eho. I majka mi pocnala taka, jas sum zaogala od placenje i nemala izbor osven da prestane i da mi stava normalno po 1 pelena kako i dotogas. Pa pedijatarot lom ja napravil... A jas sum proodela vo medjuvreme, ke mi se iscasele kolkovite sto sum proodela i ne znam sto se ne i iznakazale. Eve me 30 i kusur godini podocna, bez nikogas nikakov problem so kolkovi i so 2 ekstra lesni poroduvanja. Ednostavno togas tolku se znaelo, taka se pravelo, nemalo internet, informaciute bile tesko dostapni... Ama zatoa sega e 21 vek i da gi koristime site pogodnosti sto ni gi nosi
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.583
    Пол:
    Женски
    Матеа вие имавте бактерија.Мораш да се осигураш дека сте чисти од неа па тек тогаш вакцина.По антибиотик бар 10 дена да поминат.
    Па и не учат :D
    Некој се школувал во Ск,друг во Загреб ,трет во Хјустон .Следтствено на тоа секој си кажува за поднебјето во кое учел и стажирал.
    А бидејки медицината напреднува се менуваат и книгите можеби.Неверувам дека денешниве студентите учат од истите книги како што учеле други пред 40 год.Нема логика некако :)