1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Да ни кажа лекарката дека може да се корегира ласерски кога ќе има 21 година. А до тогаш?! Незнам, се сеќавам на едно девојче кое учеше со нас од прво и имаше наочари ја исмејуваа, па беше срамежлива, повлечена, се само на негативно прво ми оди, незнам шо сум таква... Ми викаат дома ајде види среќна здрави прави се, ќе се среди, па шо не е крај на светот, ќе има модерни наочари, ама јас... еве и сега само си плачам! Незнам да објаснам зошто, и на проба чим стави на неа наочари јас плачам. Ви досадувам со мои глупи нервози! Фала што ме читате!
     
    На Eli23 и referentka им се допаѓа ова.
  2. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    ^^^ јас носам наочари од мои 10год па фала богу нит ме некој исмејувал нит ништо...тие се дел од мене, од мојот имиџ..сега пак на ова медицина и се што се секираш..треба да и влееш доверба , а не да плачеш пред неа!
     
    На Eli23, stefanija70, makedonkamak и 4 други им се допаѓа ова.
  3. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    До 15 наочарчиња, сега има толку убави и модерни, а после леќи до 21...па во боја па тинтири-минтири
    Има спас.
    Плус некои ете од мали диоптер, а некои го стекнуваат па како и да земеш секако сите со наочари ќе завршиме
     
    На Eli23 и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  4. Tanjusce

    Tanjusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Не се секирај, друго беше времето кога растевме ние ретко кој носеше наочари. Денес секој втор има проблеми со видот, а некои дури и за мода носат наочари без диоптер.
     
    На Eli23, makedonkamak, ♡BuBaLe♡ и 3 други им се допаѓа ова.
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Jas od treto oddelenie nosam naocari, I toa vo vreme koga nemase izbor na ramki I bilo sto slicno. I nitu me ismejuvaa nitu imav kompleksi. Pogolema belja ti ke napravis ako places I ja zalis, taa ke si uvrti deka e toa nesto loso, vo situacija koga ti treba da ja ubedis da gi nosi I deka ne e nisto strasno (I apsolutno ne e!). Koga ke bide malce pogolema lekji ke I stavis I tolku, ama pred toa ne mu nabivaj samata kompleksi na deteto, za nea sega naocarite se ukras, kako venceto, snolickite I se drugo.
     
    На stefanija70, makedonkamak, elena.mak и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    ете пак ќе кажам, јас растев со наочари од мала и тоа пред 2о години па сум немала никакви проблеми од никој вид...нит ми било срам ниту сум била исмејувана...8-|
    @darcy (y)
     
    На makedonkamak, ♡BuBaLe♡, Kaetana и 2 други им се допаѓа ова.
  7. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Bubale vcera imase edna doktorka na kanal 5 za iskrivuvanja na rbet i vika najbitno e roditelite da dadat poddrska i da go ubedat detetodeka toa e normalno, nemoj nikako pred nea da pokazuvas. Jas bi rekla sreka sto ste otkrile pak na vreme i deka ima lek. Denes mn deca nosat naocari i mislam ne e tabu ko porano. Jas se molam samo da ni se zivi i zdravi decinjata na site pa vakvi sitni i minlivi problemi ne se nisto:)
    A sto se odnesuva do vakcinite nie na poln mesec ja privime hepatit, a sega taa dipeter ja odloziv za septemvri. Prasav kaj tie sto valciniraat dali ima problem zosto sakam da gi cekam novite vakcini mi rekoa vasa odluka. Vcera imase na sitel gostinka za vakcinite i rece 6valentni gi pustaat od avgust a 5valentnite od septemvri i toa francuski. Znan nema pravila za vakcinite site deca razlicno reagiraat pa pak ke recam gospod da gi cuva.
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.334
    Првава варијанта засега не е појавена кај нас. Вторава затоа душа ни вадeше три дена:(.
    Баш така, крева ножиња, поцрвенува, дига раце, напиња и се свиткува во форма на ембрион.
    Синоќа колку сум се радувала на гомненцата:tmi::angel:. Душичка и олесна и се наспа, еве и денес си спие во моментов. Јас прошетав на балкон ја фати воздух и убаво и дојде.
    Многу пртка, ама тогаш мали се грчевите, најголема мака беше што не беше искакана.

    Инаку јас вчера поинтензивно давав чајче со лажиче, нон стоп перничето на стомаче, масажата со уље, капките 3 пати на ден па нешто вроди со плод.
    Се мислам деновиве на пократки релации да ја изнесам доколку поминат жештините. До сега беше пекол, не се излегуваше надвор, ама денеска веќе е попријатно.
    Вие кога шетнавте надвор?
    Едвај чекам и патронажната да дојде вечер...пусто бебе само со памук и водичка ја бришам по телото и одмивам.
    Чекам да потврди дека со папочето се е во ред и она прва да ја избања.
     
    На Eli23 и irena.1 им се допаѓа ова.
  9. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    @danichap zarem dur ne padne ne gi banjaat kaj vas?
    Kaj nas uste denta po raganje gi banjaat.I jas doma banjav,a papoceto padna duri tamu negde na 20 den.
    Za grcevite i masazaaa na suvo preku alistenca mnogu pomaga.Po ispustanje gasovi se primetuva dali dobro i pravilno masirame.
    Zarem ne e rano zacajce?Pogotovo na doencinja?
    Bravo sto izleguvate na vozduh.Od sonceto crpat vitamin K koj go davame za koskite,na priroden nacin.
     
  10. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Не се секирај мила, такво е времето денешно,не е до тебе, носење наочари е болест на 21 век, и се од помала возраст почнуваат да се носат. И јас носам од многу мала, само во периодот на пубертет имав проблеми, мислам на срам и комплекси, ама во мое време во цел клас само јас носев наочари, сега секој втор. Неможеш да ја заштитиш од тоа. Биди среќна ако е само обичен диоптер, без некоја полоша дијагноза. И можеш да внимаваш кога седи пред тв, или компјутер или таблет погледот да и биде право, да не е легната или искривена, така најмногу се расипува видот.
     
    На Eli23 и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.334
    После раѓање само ја одмија убаво, ама не знам колку беше вистинско бањање бидејќи јас бев на бокс.
    Инаку ни кажаа нема бањање. Се чека патронажната да даде зелено светло.
    Она идеше секој ден, и требаше уствари средата да ја види дали е во ред и спремна за бањање ама мигрена ја фатило и дури денес ќе дојде. Па и бањањево наше на жалост се одложи.
    А на своја рака не сакам.

    Инаку чајчето е за новороденчиња и ни го препорачаа во болницата. во однос на количината не е повеќе од 5 мл. бидејќи одбива шишенце и сме со лажиче. Секогаш после цицање за да не и се полни мешето непотребно па да не може да цица. Вака демек ем добро против гасовите ем малку го рзредувало млекцето и подобро за варење.
    За сонцето денес, на 12 ден, под сенка 10-15 мин. се престрашивме и видов дека добро и годеше. Се надевам жештините поминаа па ќе можеме почесто малку на воздух.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.447
    Допаѓања:
    34.353
    Пол:
    Женски
    @danichap овде сите различно советуваат, додека не падне папчето не бањање. Ама гревотка е да не го избањаш , ако уште не е паднато папчето можеш да го избањаш.
    Ставете од тие влошките што се ставаат за градите [​IMG] , пресечи до пола и ставете го на папчето така нема да може да се натопи , немора целосно да го потопите во вода бебето , само да се замие малце барем .
    И јас како тебе , кога се роди малата не беше 6 дена избањата . Мајками дојде тек 7от ден .
    Кожичето почна да и се лупи , ме искара што сме чекале за бањање :(
    Значи и ние стававме таква влошка за гради и не го топевме воопшто папчето.
    Патронажната тоес бабицата коа ќе дојде може истото ќе ти го каже .
    Плус и на бебето ќе му олесни ;)
    Инаку чајче немаш потреба да даваш барем не сега . Само се полни желудничето со течност .
    Кога сака давај да цица .
    Не помага чајчето за грчевите . Барем не кај нас , масирај го мешето , ставајте перниче со трици , купете од саб симплекс капките . Тие се за грчеви и нема никаква штета од нив . Јас давав исто од Лефакс капките подобро се дозираат .
     
    На Bozica1980, Sky-butterfly, Mrs.Bass и 2 други им се допаѓа ова.
  13. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.334
    Денес веќе ми беше пукнат филмот па милум/силум сум со намера да и се пуштам на патронажната за бањањето. Свесна сум колку и да ја минам со тупферите и да ја одмивам не е тоа тоа, и доволно беше.
    А за чајчето екстра ми нагласија да пие мене (facepalm).

    Ама па и добар ефект има, а и пие по толку малку, едвај 5-10 лажички и ја смирува. А на града сме нон стоп деновиве одкако си има мака. Сие цица убаво кога сака, колку сака.
    И ние сме со овие капки, имам од веледа уље за масирање а и преку облека ја масирам, топлиме и перниче од трици... ќе се распрашам и за лефаксов.

    Правам божем се што евентуално може да помогне и отворена сум за нови совети.
    Посмирена е, не плаче кога има грчеви само се витка па претпоставувам дека се поблаги и акцииве помагаат, ама многу прдка бре :tmi:.

    Не знам дали и другиве бебчиња се така.
    А баш пазам одкако сме дома секој ден сум со друг вид на месо, гарнир од друг вид на зеленчук, друг вид овошје...белким не и предизвикувам ајс грчеви од се што ќе ставам во уста.
    Ништо не се повторува континуирано во мојата исхрана освен водата.
     
    На MacenceEna и galapce им се допаѓа ова.
  14. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Еееее Дани дојде ред на гомца да се радуваме :rofl: Исти сме и ние кога ќе се олесни како друго детенце, мирно задоволно. Јас сум приметила кога ќе го расоблечам без пеленка, голичко одма си завршува работа :D, па така си правиме ќе му ја извадам пелената и поседува малку така, се правиме лом, ама ми е гајле, ќе пере мајка му, само нека се олесни он. Инаку сеуште не давам ништо ни чајче ни капки, мислам дека ќе поминеме така. Инаку на бекутан чајчињата се за после првата недела, имам за секој случај, ама не сум дала.
    Инаку очигледно многу се различни работите кај вас и кај нас. Конкретно за бањање, овде се бањаат уште во болница. Ние од кога сме дојдени дома секој ден го бањаме, дур да падне папчето внимававме да не го топиме (инаку моја пријателка го воденеше, и рекле нема врска :?:), знаеш онака со потурување, демек туширан дечкото, не да седи во кадичка со вода, и најмногу газето му го миевме, и другиот дел од телцето, ама не толку студиозно. И после бањање папчето со алкохол го поминувавме, му падна на 15 ден и одма си зарасна фала богу никаков проблем немавме.
    А да ја чекав патронажната ќе ја опраевме работава, после една недела дојде со трист аврски фаќање, само за да утврди ситуација дека се е ок, какво бањање кај нас партонажна само дава совети.
    Инаку за изнесување надвор овде знаеш какво ни е подневјето, бабите сакаат децата козатвореници да бидат до 40 дена. Е сега се погоди многу жешко овој период кај нас, па јас сабајле кога сонцето не е јако си го вадам на тераса и таму си спие во количка по еден саат, ова некаде од 10 ден почнав да го практикувам, знам дека на бебињата им прија свеж воздух, сакаат надбор да спијат. Инаку јас имав проблеми со крварењето па на седмиот ден морав да одам кај гинекологот па и бебето си го носев, па пак морав да одам и тоа во најжешкото, и пак со мене. Па бевме и на ортопед и педијатар. И секој пат спие надвор во количка.И сега веќе почнав приквечер да си го вадам околу зграда по некое кругче да направиме со количката и одма заспива во количка, значи убаво му е. Страв ми е подалеку да одам надвор да не врисне за цицање, а уште не сме навикнати во јавност да се доиме :(
     
    На Eli23, Kaetana и danichap им се допаѓа ова.
  15. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Чим е само на доење грчевите и се или од твпјата исхрана или од непрацилно цицање, во смисол цица малку, па пауза и шо крарко време пак, првото испиено млеко не дооработено па се додава ново и разлика базно кисело и се прават грчеви. Јас правев список, кое дпење на која града било, еден подој максимум 40 минути, па да се домолзиш да испразниш до крај, наредно доење друга града и така секој пат. А за твоето јадење избегавај храна која дуе и прави гасови, баш види на нет има список што да избегаваш
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  16. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Да и јас сметам дека си има влијание храната на мајката и начинот на цицање. Па и кај возрасен човек секоја храна различно влијае на дигестивниот систем. Јас многу внимавам што јадам периодов, и до сега ситуацијата ни е ок. И јас го пијам чајот за доилки од алкалоид лакта микс, слушнав добри критики за него и навистина, он е за подобра лактација, но и го подобрува варењето на хранаѕа на бебето и го олеснува отстранувањето на гасови, и јас сум задоволна, бар кај нас е ок. А зијан нема, мешавина од билки е чајот.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Majka spored mene jadenjeto na majkata nema mnogu golemo vlijanie za grcevite, ako ima ima, ako nema nema grcevi se e individualno i do meseto na bebeto. Jas jadev se od sam pocetok pa nemavme mnogu grcevi (za razlika od nekoi koi sto se zalat mnogu moze i da se kaze ic)... A jadam se gravce, lekja, pijam gazirano, lekja... Nisto ne pazam :D Jadam, rucam se sto rucaat i po doma... A za banjanjevo papokot ne e ubavo da se mokri da... Ama pa da ne go banjas dodeka ne padne papoceto mislam greotka e... Ima nacini da go izbanjas i ic da ne go namokris ni meseto... Eden kje go drzi, drug kje ja poturi na gazeto, nozete, racinjata, glavceto (posebno site delovi) i barem kje ja osvezis kolku tolku. Celi 9m bila vo mese i sega voopsto voda da ne ja namokris... Si baraat banjanje i pomirno kje si nanka baska :)
     
    На Eli23, Kaetana, danichap и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    И мојава има грчеви, првин давав еспумисан капки, ама па не можам да го следам тоа дека треба пред секое цицање да се дава, некогаш заборавам, па денес земав Nurse Harvey's сирупот, демек по еднаш дневно, ама и по потреба повеќе. Има грчеви кога како, некогаш поинтензивни, некогаш не.
    Кај нас е проблем што кога има грчеви цица кратко, и после за бргу повторно цица, и ретко се нацица квалитетно со грчеви.
    Она спие и во сон се грчи и стенка :( Ама тоа е, ќе помине.
    Мислам сабајлево и беше најтешко досега, баш се мачеше. Сега цел ден е поспана, ама пак се грчи од време на време и во сон.
    Јас па внимавам на исхраната, повеќе не јадам од што јадам, па пак грчеви има.

    Инаку, испуштање гасови е добро, си олеснува значи.

    Јас ја бањам од прв ден, така ја држам во рака, она свртена со грбчето и ја поливам со вода. Во почетокот само со вода ја бањав, а сега веќе ја спуштам во кадиче и ја држам потпрена на моја рака и ја бањам со малку купка. После само ја исплакнам со вода.

    Не давам чаеви, исто сметам дека не помагаат многу за грчеви, можеби се добри за подобро да се искака, не знам, ама ете имам дома, ама не почнав се уште.

    Папочето ни падна уште после 7 дена максимално, во болница ми кажаа дека може да се мокри со вода, беше со таква штипка закачено, после само го поминував со алкохол 70%, кога падна штипката бев кај педијатар, таа убаво го исчисти со хидроген и алкохол и внатре и толку. На неколку пати потоа и јас поминував со алкохол ама бргу се затвори папочето.

    Ние веќе неколку пати бевме надвор, пред некој ден и во шопинг насабајле ја носев, што излеземе надвор таа си спие се додека дојдеме дома. Штом влеземе како да осети веднаш се буди :)
     
    На Eli23, Kaetana и danichap им се допаѓа ова.
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.334
    Јас ја одмивам во кадичка, од половина надоле, малку и раце...за горниот дел тоа со топла водичка и памук, не дека детево вода не видело од раѓање:tmi:.
    Ама вистинско бањање од глава до доле претпоставувам би и го донело вистинското олеснување. Ама денес ]:)

    Скај како јас да сум пишувала за грчевите, спиењето и цицањето. Исто е и кај нас се.
    Нека мине фазава што побргу.
     
    На Eli23 и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  20. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Мене во болница ми рекоа слободно да бањам дури и со непаднато папче. Па така од прв ден се бањаме. Ми беше малку шубе па си купив од аптека газички што се лепат (на средина газа а одоколу малку такво за лепење) и така бањав, па вадев одма. Ете ако ти е страв земи си такви :)
     
    На Eli23, Kaetana и danichap им се допаѓа ова.