1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Mene vo Sistina koga mi pokazuvaa banjanje sestrata naglasi deka ne e problem voda na papoceto ako e protocna (tusiranje), samo da ne go stavam vo kadicka. Iskreno mnogu mi olesni, a I onaka 3-4 dena po vrakjanje od bolnica toa padna, pa nemavme gajle.
     
    На Kaetana, danichap и joy1 им се допаѓа ова.
  2. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Мајки, прееска сакав да прашам ама бебе ме викаше.

    Моето бебе кога ја спуштам да легне, автоматски ја врти глава на десна страна. Ја врти и на другата додека лежи или спие, ама обавезно ја врти прво на десната и така ја држи се додека јас не ја свртам или и привлечам внимание да ја сврти и спротивно.
    Некогаш и сама се сврти ама не баш често.

    вашите бебиња како го држат главчето?
    Не се сеќавам баш добро ама чини ми се син ми ја држаше право, на тилот.

    Секако ќе ја прашам и докторката за некој ден, бидејќи ме загрижува малку. Штом ја врти и на другата без проблем значи нема некоја пречка, ама дали така беше во стомакот па и сега и е позгодно и полесно така, не знам.
    Има ли некој со слично искуство?
     
  3. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Да, син ми така правеше и свекрва ми ми викаше да го носам на лекар а јас не се секирав ни малце. Сите си имаме згодна страна за спиење, ништо страшно. Еве го син ми 4 месеца има, здрав прав, врти глава како сака, колку сака, за мој вкус и препргаво :P
     
    На Eli23 и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  4. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    фала за споделеното, ми олесна. :)
    Јас знам дека има бебиња со дијагноза за физијатар за вежбички, ама тоа при истегнат мускул при породување или слично, кои плачат ако им свртиш глава на друга страна, мојава може да ја врти, ја врти и самоиницијативно, ама поретко, па си се тешев дека белким не е страшно.
     
    На IveBrajan му/ѝ се допаѓа ова.
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Sin mi isklucivo na levo se vrtese prvite mesec-dva. Zaradi glavceto namerno nekogas go vrtev obratno, ama kratko traese (ako bese buden). Duri I vo race samo nalevo bese svrten sto duri pocnav da se sekiram. Samo po sebe si se sredi, sega si se vrti podednakvo na dvete strani. Ne se sekiraj.
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  6. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Ве читам од прееска и уште не ми се верува што филозофија се направи околу бањањето на бебе. Како бе бебе да не се бања до паѓање на папче, па на моето што му падна после 3 недели требаше ли дотогаш неизбањато да седи? Какво чекање патронажни, баби и сл. Од прв ден дома ги бањам децата секој ден со маж ми, а и во болница исто така ги бањаа секој ден. ПАпче МОЖЕ да се натопи и ништо нема да му биде, какви лепенки, какви глупости. Како што некој напиша погоре, не да лежи во када, туку на проточна вода, под туш или со придржување над кадичка да се полева. Битното не сега бебе да лежи во кадичка 10 минути со непаднато папче. Папчето секако дека ќе си се натопи ама нема да се задржува вода да кисне во него. По бањање пребришување со 70% алкохол и стерилна газа и тоа е тоа, облекување најнормално после тоа. Откако падна папчето 2-3 дена местото го посипувам со прашок Baneocin (порано беше Bivacin) за секоја сигурност, иако најверојатно и од тоа нема потреба, ама ајде. И тоа е тоа. Со двете деца не сум имала ама баш никаков проблем со папчињата, нити сум ги лепела, нити сум сречувала вода да дојде во контакт со папчето. НАпротив, еднаш на пресоблекување ми се покака толку лошо нагоре што целото папче се наполни со кака, непаднато уште. И како да го исчистам без вода? Тогаш директ со тушот го насочив млазот врз папчето да се исчисти убаво. И еве сме живи здрави прави. Така не советувал педијатар, така сме правеле, и се е ок. И јас се смејам на мајка ми кога кажува како нас ни ги лепеле папчињата и чекале да се соберат баби и остала родбина да исфилозофираат сите како да не избањаат правилно, кога глеј и ден денес се правело исто. А ако чекав патронажна тек тогаш ќе се усреќев, прв пат со големото дојде кога ми беше 3,5 месеци, а за малово не се појави.
     
    На <3 pleza4e <3, Kaetana, galapce и 3 други им се допаѓа ова.
  7. lina-kalina

    lina-kalina Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Секое село си има свој терк за бањање бебе а не пак секоја држава :D. Јас кога живеев во Англија една комшика, мед.сестра по струка, бебето во почетокот го бањаше во кујната во садоперот а подоцна во гумено базенче :lol:.

    Иначе еве два линка за споредба во врска со бањањето.



    :)
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Фала ти на споделеното искуство.
    За ова веќе е прекасно, но за второ дете здравје боже и те како ќе ми биде од корист.

    После пет дена во болница и деновите на адаптирање дома пропратени со маката со какање воопшто не дојдов на ред да се консултирам тука за ова прашање. Денеска спонтано се зачна темата па мило ми е што слушнав многу искуства.

    За мене не е филозофија да се избања бебе.
    Само го правев она што секоја прворотка или неискусна мајка го прави...слуша што и рекол докторот, бабицата и медицинската сестра во болницата а и патронажната при домашните посети.
    Не беше работата дека патронажната ќе ме пријавеше на социјално и контрола да ми пратат ако избањав дете и наводенев папок:^), туку дека ќе се замислиш малку доколки сите стручни лица имаат еден ист одговор, а во случајов е тоа да се почека.

    Мило ми е што кај вас од болница уште почнале да го бањаат бебуш и од педијатарот веднаш сте добиле поддршка за да продолжите со истиот ритам, сигурно било олеснување за бебчето, и секако подобро од одмивање и бришење.

    Инаку бидна кај нас и тоа. Бебуш преткаше преткаше :inlove:
     
    На Eli23, Kaetana, galapce и 3 други им се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Jas sinko moj moze i kje uspeev vaka sama da go banjam 4400g hahaha :D kolkacki se ovie dusicki :) a inaku jas go utepav od pazenje... Ne go mokrev, go brisev so gaza so alkohol i sepak zavrsivme so inficirano papce i pokaceni leukociti i infekcija na klinika 3 dena lezev tamu... Ama mi napomenaa i vo Cair deka debelo papce imal i mnogu dolgo parce mu imaa ostaveno... i se raskrvare i pocna loso da mirisa i neznaev sto da napravam i go odnesov na klinika... :/
     
  10. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Danica navistina ne mislev nisto loso, nitu pak postot go nameniv za tebe, pisuvav opsto. Mnogu e tesko so prvo dete, se e zbunuvacko, sum preplakala mnogu noki ne znaejki dali ispravno postapuvam, ne za banjanje, tuku generalno za se. A kako nepisano pravilo taman si mislis dobro e sega sum poiskusna, so vtoroto dete sosema novi situacii. Ona sto mene mi preci e sto generalno koga ke dojde bebe na svet site pametuvaat, od babi, tetki, komsii, prijateli do lekari i sestri. I obavezno stavovite se razlikuvaat. Pa se pravat drami od ednostavni raboti, kako banjanje na pr. Jas seuste imam drugarki koi cekaat babata da go izbanja deteto, i taka minimum do 40 dena. Pa ako babata pred 25 god go lepela papokot aj sea i nie a poima nemas zosto. I go imam cueno toa kojznae kolku pati, papce ne smee da go dopre voda, zosto, poima nemam svekrva mi taka mi kaza. Ova tvoevo e sosema drugo, te sovetuvala patronazna iako ne mi e jasno od kaj e toj stav, normalno ke ti e sube da postapis poinaku. Vo sekoj slucaj nisto nema da se sluci ni taka ni taka. A za banjanjeto vo sadoper, pa tokmu taka gi banjaat vo boln7ca, pa ne e ni cudno sto si prodolzilabi doma. Isto mu dojde dali pod tus ili pod mlaz voda. Samo sto vo bolnica ne mijat sadovi tamu i samo za banjanje go koristat, doma jas licno ni pod razno ne bi miela sadovi i bebe vo isto. Inaku konceptot e toj. Pozdrav!
     
    На Eli23, Kaetana и danichap им се допаѓа ова.
  11. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    @danichap normslno e se , sepak ti e prvo bebe . Ni doenje ni banjanje ni nisto ne ti e poznato .
    Za prvpoto bev mnogu neiskusna , vo sobata bev so edna rodilka , majka ne treto dete. Ona mirno si spiese , bebezo isto . Jas nenaspana bev tie denovi tamu, samo moeto dete vristese po celi veceri . Ko mrdnata se setav so krevetceto dodeka site spiea. Nedojadeno bilo bebeto . Go cicav po sovet od babica , da gledam na saat. Sto voopsto ne bese tocno. Ama ete neznaev . Isto i so banjanje . So vtoroto druga pesna .
    Site sestri rekoa ,majka na vtoro e poiskusna , i stvarno ne bev isplasena ednas pominav niz toa jasno mi e se. Bebe si cicase ubavo , spiese mirno .
    kje se sredi se Dani
     
    На Eli23, Kaetana, Tanjusce и 3 други им се допаѓа ова.
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    И тебе да не не ти дадоа флаша со млекце па затоа бебуш гласен во болница?:rofl:

    И јас сеуште се чудам пусто бебе како издржа толку време без млеко.
    Прв ден ништо не морало да се внесува, а втор ден веќе се имало онаа течност која истекува пред млеко, трет ден некоја капка. Ништо чудо потоа надојде млеко кога пусто бебе цица цица напразно и стимулирало.

    Оф леле. Маки(facepalm)
     
  13. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Lele ko jas da sum go napisala ova. Beba 3 meseci i saka da spie samo na desna strana. Jas ja vrtam na leva spie nekoe vreme i pak si ja vrti na desna. A od desna na leva ne ja vrti. Inaku koga e budna se vrti i levo i desno. Sega i jas se prasuvam dali nesto ne e vo red ama pa samo za nesto se sekiram mm nemoze da me slusa veke. Ako odis na lekar pisi sto si napravila pa da znam i jas da ja nosam mojava.
     
  14. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Mislam deka nemate nikakva pricina za zagrizenost za ova vrtenjevo na glava na edna strana, pogotovo ako bebeto vo budna sostojba si se vrti najnormalno i nema drug problem so vratceto. Vo sekoj slucaj dosega pretpostavuvam ste go nosele bebeto na ortoped barem na eden pregled, ako ne daj Boze imalo nesto ortopedot sigurno ke primetel, pa oni celosno go pregleduvaat bebeto, ne samo kolkovite. Pusto majka samo za nesto da se nervira, i jas ne sum poarna.
     
    На menelele му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    ^
    Nie ne bevme seuste na ortoped, mesec dena ima bebe. Ona go vrti glavceto vo budna sostojba koga lezi ama ne mnogu cesto. Povekjeto i stoi na desna strana svrteno, pretpostavuvam taka i e polesno. Inaku koga ja drzam ispravena, so stomakot prilepena kon mene, ja vrti normalno.

    Inaku, mene mi e vtoro dete, jas pa mialev kje sum poopustena, vekje imam pominato, ama ne bilo taka. Za nekoi raboti da, ama eve drugi situcii iskacat za koi sto se zagrizuvam (facepalm)
    Na mnogu raboti ne se ni sekjavam a pominalo samo 4 god od prvoto.
    Uste od prviot den: zosto ne kaka, zosto ne cica, zosto ovo, zosto ono?

    A uste okolu banjanjeto... znam deka vo Srbija pred nekoja godina se vospostavi nova metoda: nebanjanje na bebinja, tuku samo zabrisuvanje so nekoja vlazna krpa, demek poradi toj zastitniot sloj na kozata kaj bebinja vo prvite denovi, pa nekoja takva filozofija. Ne znam dali se seuste praktikuva ova i dali vo site bolnici ama znam deka bese nekoja nova metoda usvojena.
    Nisto cudno sekade sto e razlicno.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kiflicka05

    Kiflicka05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    670
    Пол:
    Женски
    ^
    Баш така Скај. Има земји каде бебињата не се капат секој ден како кај нас (токму поради тој заштитен слој). Затоа не ми беше ни чудно што и Дани ја советувале така. @danichap прави си мила така како што таму ти рекле, затоа што тука од обично даден коментар или поставено прашање ќе направат дека филозофираш, па веднаш совети 'јас вака, јас онака'...видете ме, чудете се. Слушај си ги компетентните околу тебе и сопствената мајчина интуиција ;)
     
  17. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Nekapenje sekoj den i nekapenje dur da padne papce ne e isto nitu so ista cel. Da ne go kapes bebeto so nepadnato papce ne e poradi zadrzuvanje na zastitniot sloj na kozata tuku poradi strav da ne se inficira ili poradi vkoreneti veruvanja papceto deka ne smee da se topi. Edno e da ne go izbanjas bebeto prvite den dva zaradi zastitniot sloj na kozata, ili da ne go banjas ponataka sekoj den tuku na 2-3-4 dena poradi istata pricina, ako toa e navistina taka, vo sto ne navleguvam. Sosema drugo e da ne go izbanjas bebeto do pagjanje na papce od strav deka ke mu bide nesto od voda, a posle da prodolzis sekoj den. A tek ako papceto ostane kako na moeto 3 nedeli, sto e pogolem zijan?
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Abe celata rabota e da ne se topi za da se isusi pobrzo i pobrzo da padne... Ne bi imalo inaku steta ako se namokri, eve gore vo edno video ednata majka go pika celo bebe pod voda so se papce... eve primer jas go pazev pa pak se inficira, se si e individualno...
     
  19. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Majki bebus vekje nekolku dena mi kaka zeleno so mnogu malku zoltko kaka ednas do dva pati na den ne e trvdo kakanjeto ama ne e ni prolivce bas kasesto isgleda i nema mnogu jaka mirizba da smrdi od sto moze da bide toa? Pievme do pred nedela dena mnogu jaki antibiotici i sega pievme sirup za imunitet na erba vita mozno li e da i se poremeti kakanjeto od lekarstvata? Vaka si e vesela si pie mlekce na 3 casa nema nekoj drugi simptomi gladna sigurno ne e Inaku imame 4 ipol meseci
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.821
    Пол:
    Женски
    Од лекарствата е.Давај обавезно пробиотик.