1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Jas opsto zborev. Muabetot mi bese deka nema bebe da bide smrdlivo ako ne se iskape nekolku dena, nisto strasno.
    Za papoceto se soglasuvam.

    @Matea212 najverovatno e od lekarstva. Kje ja sledis.

    Jas denes bev do kaj pedijatar, ja prasav za toa vratceto sto spodeliv. Mi kazaa deka najverovatno tako bila vo meseto i deka i izgleda sosema vo red. Ete taka :)
     
    На Kiflicka05, galapce и menelele им се допаѓа ова.
  2. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    mamicki dali moze da mi kazete iskustva so pedijatri (skopje)? Mnogu ke mi znacat vasi iskustva :) Moeto since zdravje za nekoja nedela treba da pristigne pa ete sakam da doznaam nesto poveke okolu toa. Prvo mi e zatoa sum vo temava malku porano no ve sledam da doznaam nesto plus :D
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    A da ako cekam jas od ortopedot tesko nas. Jas bev vo majcin dom kaj nekoja Daniela Georgieva abe dve sekundi ne ne gledase a ziv covek nemase taa ko luda. Ajde dobro e povoj zadolzitelno mi vika vaka so dve peleni. Da mi idese da i recam na 50 stepeni uste povoj na detevo mu fali. Ajt od radi reda da pomineme:(
     
    На Tanjusce и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  4. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    @Sky-butterfly и моето бебенце така има омилена страна, веќе е четири недели. На почетокот се на таа страна сам се вртеше, и што е најинтересно страната е контра од мене, односно гледаше само во шкафот. Затоа што знам дека бебињата обично се вртет на таа страна што спие мајката или каде е изворот на светлина, и така ствараат навика. Но ова моево од прв ден уште во болница. Јас намерно кога го спуштав да спие ќе го наметам на другата страна, тоа пак ќе се сврти. Ми рекоа најверојатно во стомакот бил така свртен. А кога е буден слободно си се движеше на двете страни. И кога бевме на ортопед си прашав, го прегледа целосно, и му направи ехо на колковите, и посебно внимание посвети на вратчето да не има некој мускул повреден, и ми вика нема ништо, се е во ред од двете страни, не се секирај. И навистина сега веќе и на двете страни спие, некогаш на една некогаш на друга.
    Колку беше старо твоето бебенце, кога ќе одите кај ортопедот обавезно прашај си.
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    I davam i probiotik ama stolicata si e ista inace pedijatarot mi rece da i go davam ovoj probiotik kako demek najefikasen bil do sega pro lajf sum i davala ste slusnale za ovoj probiotik go koristel li nekoj ?
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC_0128.JPG
      DSC_0128.JPG
      Големина на фајлот:
      117,4 KB
      Прегледи:
      17
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Nemojte radi reda, toa se bitmi raboti,smenete goa ortopedotso nekoj poasalen.
     
  7. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    @irena.1 моево има точно денес 4 недели. Во понеделник месец дена :)
    Ни кажаа во болница на ортопед на два месеци, денес матична нешто спомна за на месец дена, некако на крај изумив да ја прашам поточно.

    Ти гледам беше веќе, не знам да не е касно на два месеци?

    Мамички кога вие ги однедовте бебиња на ортопед?
     
    На makedonkamak и irena.1 им се допаѓа ова.
  8. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    na dva meseci e prviot pregled
     
    На makedonkamak, Kiflicka05 и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Правилото е што порано се направи првото ортопедско ехо на колковите, тоа поубаво. Тоа на два месеци е останато по старски. Најубаво е уште во болница да се видат колковите на ехо, па ако има некоја аномалија одма да се третираат, зошто што порано почне процесот на лечење, односно колку е помало бебето толку побрзо оди процесот т.е лечењето. Кај нас конкретно во ремедика уште во болница им се прави првото ехо, значи на два-три дена од раѓањето. За систина незнам. Мислам дека во странство таа работа се завршува уште во болница, нека кажат феминките што живеат надвор.Јас се породив во чаир, таму нема ортопед и затоа си го однесов уште во втората недела. Не дека ми се брзаше, можеби ќе почекав уште некој период, но нашиот ортопед заминуваше на одмор, па ќе ми беше касно да го чекам да се врати. Од друга страна не е само ехото на колковите, еве за вратчето ја расчистив дилемата (да чекав до вториот месец ќе побудалев од грижи), ми објасни многу работи, за капките вигантол, за користење на транспортерот и се што ме интересираше го изгњавив човекот некој добар пола саат :D, тие работи во болница никој не ми ги кажа.
     
    На stefanija70 и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  10. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Jas radi situacijata uste go nemam noseno.
    Drugarka moja koga go nosesesega pred nekoj mesec nejzinoto(na dva meseci)go prgledale skoro radi red i i rekle za na eho ke dojdes na tretiot mesec.
    Se javuvav denovive da zakazam i mi rekoa ke se javat.Za tri dena ke polnime tri meseci.

    Eve i za ova ke vidite deka site razlicno sovetuvaat.
    Ne samo za ovaa rabota,za nekoi raboti kaj sto se plaka,namerno kazuvaat pocesto.De na mesec,de dojdete i na dva i posle kazuvaat na tri e realno da se donese,prethodno e mnogu rano i nemoze da se utvrdi nisto.
    Ne se soglasuvam so ova deka uste vo bolnica e najarno.
    Eve kako primerov so glavickata.Tolku rano moze samo pogresna dijagnoza da se dobie zaradi nacinot na koj e bilo bebceto vnatre namesteno.
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  11. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Скроз си во право сите различно викаат, ама буквално за секое прашање поврзано со бебе. Сепак мајката мора да одлучи чие мислење ќе го примени. Дека е рано , не се согласувам, затоа што проблематичен колк е од раѓање таков, може само покасно да се дијагностицира, инаку ако е исчашен од раѓање е исчашен. И дека намерно викаат почесто да се оди за да плаќаш и тоа не се согласувам бар за нашиот ортопед (се разбира има и такви дрпачи на пари што ги кажуваш ти), си се знае во кои развојни фази се оди на редовни прегледи, а на родителот останува дали ќе го носи на редовни прегледи, или само кога ќе се појави некоја патологија. Конкретно јас не ги плаќам прегледите, па пак ми рече докторот кога да отидам и кога нареден пат.
     
    На Eli23 и stefanija70 им се допаѓа ова.
  12. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Во однос на ортопедот, доколку каде што сте се породиле прават ехо на колкови на раѓање, може детето да се однесе и на 3 месеци, не е страшно. Ако не е направено ехо, носете го детето порано.

    Сакав да пишам за грчеви - не е вистина дека се меша старо со ново млеко од цицање и дека прави грчеви - кај доени деца не треба да има гледање на саат кога јаде и колку каде - патем, мајчиното млеко може да помине во организмот на детето за 40 минути, за разлика од адаптираното кое поспоро се вари.

    Грчеви, како што имам читано, не се од храната на мајката. Во млекото одат само одредени вкусови, инаку составот на млекото е тој - дали мајката јадела грав, или салати, тоа е тоа.

    Грчевите ги има секое дете, кај некое се поизразени, кај некое не. Додека цревцата не проработат како што треба, тоа е тоа. Млекцето дали мајчино или адаптирано, помага за грчеви, во никој случај не одмага.

    Мајки што доите, не гледајте на саат. И нормално е детето да бара цело време, ама буквално цело време.

    И мајки, мој совет, без разлика дали доите или давате адаптирано, намалете од хемикалии против грчеви. Баш затоа што цревцата се адаптираат на светов, премногу е да "варат" се и сешто. Ќе поминат. Не се секирајте. Страшно изгледаат, ама ќе поминат!
     
    На Eli23, galapce, makedonkamak и 7 други им се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.707
    Допаѓања:
    72.605
    Пол:
    Женски
    Majki glasceto na bebus mu e mnogu fateno saka da guga i place, epten e zaripnat... Pred 3 dena mnogu vristese nesto i sledniot den glasot mu bese katastrofa... i sega neznam dali mu e od mnogu piskanje ili go boli grlo... Na bockanje koga bevme vo petokot go vidoa ama ne bese crveno.. kako i dali mozam nekako da mu olesnam?? 3 meseci ima bebus...
     
  14. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Moevo uste koga se rodi,dodeka uste bev vo bolnica,znaci negde vtoriot den,go drzese doktorkara,bese raskenkano,i go gleda vo usta i veli na drugata so nea,lele gledaj mu gi zlebinite kako zabce da mu iskaca,pred nekoj den bevme na pediatar i ja gleda,bebus moj ligi,razligaven race butka vo usta i isto i ona kaza,zlebinite se otecenki se spremaat za zabcinja i veli nee nisto cudno ima deca se ragaat so zabce,inaku sega ima dva meseci pa ke vidime dali ke e brgu ili lazna trevoga e:D
     
    На espana и galapce им се допаѓа ова.
  15. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Mamicki,a da prasam,sto e poprakticno za secenje na noktinjata,nozicki ili noktarce?
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.471
    Пол:
    Женски
    ^
    За мене ноктарче бебешко.
     
    На Kaetana, bella.s и referentka им се допаѓа ова.
  17. Tanjusce

    Tanjusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Мене ножичка ми е попрактично, ми беше страв да му ги сечам со ноктарка.
     
    На bella.s и darcy им се допаѓа ова.
  18. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Jas koristam noktarce
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  19. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Jas kupiv noktarce.Prviot pat se ubavo,no vtoriot malku go zakaciv i sega mi e strav.
    Veruvale ili ne,sramota ili greota jas imam strav i gi grickam.:(:$
    deka uste sum vo lezacka polozba samo ili stoecka,nesmea da sednam i nemozam da go stavam vrz mene i uste po mi e oteznata ovaa rabota.
     
  20. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Majki od kolku meseci moze da se dade sokce svezo napraveno vo sokovnik?pedijatarot ni kaza da pocneme po malce so nekolku lazicki sokce od jabolko pa namesto na kupuvam mislam deka e mnogu podobro svezo samo neznam da ne e rano za 10 dena pravime 5 meseci