1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Dobro utro, citajki,gledam deka dosta promeni sleduvaat sekojdnevno.Kaj nas promena e ato pocna da pusta zvuciii,vika, tenko glascepejacka :)
    A za spienje navecer do sega nemam problem od 21do sabajle 6,7 zavisi, so ednas stanuvanje za jadenje i vednas prodolzuva...e sega ,,problem,, esto cela nok se vrti vo spienje i nozete i se na mesto na glava se vo krug, a nokeska cela mok na stomak se vrti i spie,pa noe ja vrakame nazad,taka cela nok...temperamentna e neka e ziva i zdrava...
     
    На Mandarinka, Maceto123, Sky-butterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Mandarinka

    Mandarinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    317
    Пол:
    Женски
    Koga se rodi sin mi nikako nekese da spie vo negovoto krevetce,samo vo race ili vo kolickata se smiruvase. Dali mu bese golemo i se custvuvase nezastiten i nesiguren neznam ama znam deka so mm uste vtoriot den mu kupivme korpa za spienje. E vo nea slatko spiese do kaj 2riot mesec. Sega zasega sme super,si spie vo krevetceto negovo.Zaspiva kaj 21,21:30, se budi nakaj 4 za mleko, si go pie mlekoto poluzaspan, naredno stanuvanje za mleko mu e nakaj 7,8, i posle pak si prodolzuva do kaj 9, 9 ipol. Uste od mal si zaspiva sam. E imame nekogas denovi koga saka da go ponisam 1 do 2 minuti i si zaspiva, ili pa nekogas se plasi vo son i se budi so vriskanje ama brzo ni pominuva. Ama nas mislam deka mnogu ni pomogna cuclata, bez nea nema spienje i nema izleguvanje nadvor :)
    Samo problem ni e denskoto spienje, povekeod pola saat nikako ne spie.
    Relaksatorot mi e golema odmena, ke go stavam vo nego, ke mu pustam crtani dodeka da zavrsam nekoja rabota po doma. Guganjeto, Ispustanjeto izvici ni se omileni, mnogu sakame muabet da si pravime, duri i se vozbuduva i samo preta hahaha :D Kako rastat se pointeresni se, i po nesto novo ucat :D
     
    На Mekuska, Tanjusce, Maceto123 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Ah mariz mi olesni mn koga te citav fala ti za spodelenoto iskustvo
     
  4. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    I mojata gi cica site prsti dali nepcata ja cesaat neznam i isto cica i vo isto vreme i prstite gi stava vo usta.
     
  5. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    jas bi te sovetuvala da si gi pies,doenjeto e malku iscrpuvacko pa plus vitamini ne bi bilo loso i jas prodolziv zelezoto i vitaminite da gi pijam otkako se porodiv.
    moze malku preterav ama gi piev se dodeka ne napolni 8 meseci sin mi i ne pocna ubavo da jade.
    pusta psiha sekogas koga sakav da gi prekinav se nekako se osekav malaksano i mm se mi vikase aj us ovoj mesec aj us ovoj mesec hahah i taka stignavme do 8 :D .
    imaj lesen poragaj, pozdrav.
     
    На eatpraylove90 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    E neznam dali mislenjevo moe e za temava ama tolku sum besna sto neznam do kade se ke odam. Maticniot pedijatar ni e na odmor i odam kaj zamenata zosto ke odime na odmor da ja pregleda i da ja izmeri. I zamislete uste na zemanje karton sestrata mi vika samo ako ste bolni moze inaku doktorkata ne gi meri bebinjata. I vleguvam kaj doktorkata i i vikam da ja pregledate i da mi kaxete sto da zemam za sekoj slucaj za na odmor i da ja izmerite. i koga mi se pusti auu jas uste da i gi meram bebinjata( demek na dr doktorka)ne moze mi vika. Ja kulturno i vikam ve molam kako majka ke odime na odmor i dva meseci ke se fati da ne e merena a samo na doenje e kako da vidam dali napreduva nemoze mi vika. A ziv covek nemase za pregled kaj nejze. E taka dragi moi gabe i nedela na doenje i reklami za pravenje deca i se koga pred se treba da sme luge so svest i sovest pa se drugo. E sega ke baram nekade na provatno da platam samo da ja izmerat beba. e sreka sto ve imam na forumov pa ke so kazeme i maka i iskistvo pa po sotuacijava samo da sme zivi i zdravi i gospod ne cuva i nas i bebinjata.
    I moram uste ova- trudna 39 nedela odam na gak i vikam na edna od tie sestri li sto se vo soba br. 37 za pregled na trudnici pred poragaj deka sakam ctg i pregled i mi vika amam be ctg pa ctg pa neli citate na internet sto barate tuka. Pa sega na ctg po eden saat mi vika se moze da se sluci so bebeto. E toa e mili moi i vikam da mozev da se lwcam na internet nemase da postoi bolnicava. A da ne zboram za pefagogija i psihologija da i reces taka na edna trudnica. Sto se drzi zemjava. Pozdrav od razbesneta majka :@
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  7. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Во која ординација беше со бебушот? Мораме да ги именуваме проблемите со име и презиме, зошто не е фер сите во ист кош да се стават.
    Извини што те прашувам, ама таквите кучки (извинете на изразот) треба на тв да се дадат, да видиш како ќе се смират.
     
    На stefanija70, Maceto123, bella.s и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Dreams11

    Dreams11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    780
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки ве читам цело време,во однос со промената на децата и нас ни се сличува истото,цело време бебушите менуваат...мојата исто така проблем со спиење денски,само 30/45 мин и толку а ја гледам дека и се спие ама не можи се буди,и да сака да ме држи за прсте со рачето,исто и со звуците си гугаше цело време се смее на глас уште од 2,5 месеци, а еве веке 3/4дена нешто ми е кенкава само кенка некои чудни звуци испушта , не е тоа гугање ваљда си го остре гласот како да писка нешто така!

    А да ве прашам за одмор сте биле ли и како се поминува со бебиња 4м. како се бањавте и какова заштитна крема користевте?

    И знам дека има соодветна тема за опагање на коса ама ако не е проблем може некој да пише тука(опагане на коса после породување) затоа што после 3 месец абе косаааа леле на сите страни,и незнам до кога ке биде вака,слушам од некои до годината (facepalm)И пиете ли нешто некои витамини или слично дали имаат ефект да се пијат или природата ке си ја заврши сама работата!

    Инаку по совет на @galapce и ние се бањаме со солена вода,арно ама нема кај нас мрсолчиња она си хрче кога спие како да има некои шлајмови ама некако како да намали со тоа хрчењето е сега баш сакам да видам како ке го поднесе одморот со солена вода и дали ке има позитивен ефект,многумина баш го препорачуваат тоа!
     
    На galapce и Mandarinka им се допаѓа ова.
  9. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Во бременоста влакно едно од главата не ми падна. Денот кога дојдов дома почна да ми паѓа косава.
    Тоа паѓаат влакна кои би инаку паднали да не бевме бремени, само сега ни се чини многу.
    Со првото многу долго ми паѓаше, ја миев со некои мешавини со витамини, не видов подобрување, накрај ја скратив косата. Можеби е тоа само мојот случај.
    Сега исто паѓа, не знам до кога и како ќе биде ама не планирам да ја кратам. :shake:
     
    На Mandarinka и Dreams11 им се допаѓа ова.
  10. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    @irena.1
    Maticna ni e d-r Seizova a zamena nekoja si narecena d-r sonja gulevska vo jane sandanski se dvete. A sigurno ke ja prijavam vo ministerstvo za zdravstvo.
    @Dreams11 i mene pocna pred dve nedeli kosata da mi paga, ko sto citav toa e normalno posle poragaj i nisto ne te spasuva. Demek posle sama se obnovuva
     
    На stefanija70 и Mandarinka им се допаѓа ова.
  11. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    И нас исто :) Сеизова ни е матична. Значи на одмор ни е. А дотичната Соња замена. Затоа треба и имиња да си споделуваме. Друго е спремен кога ќе отидеш.
    Јас баш сакав кај Сеизова да поминам деновиве да се распрашам кои вакцини за нас треба. Значи ги имаме примено само тие во болница. Е сега на медиумите кажаа шест валентните за бебиња кои не се почнати со имунизација. А бебиња што веќе се почнати, претпоставувам и ние сме во таа група, од септември петвалентни ни следат. Вие што правите по тоа прашање?
     
    На еcino му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    И ние ги имаме примано само тие во болница и сега ни рекоа во Септември доаѓаат поливалентните и ни закажаа за 14 Септември за вакцина.Позз
     
  13. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Фала Маче, значи ови шествалентните што стигнаа во август не се за нас. И тоа што викаш да одам да си закажам.
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Да да не се за нас, оди закажи си и мирна глава :*
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    @Dreams11 и јас се соочив со големо опаѓање на косата кое траеше од третиот па се до петтиот месец после пораѓај. Ништо не помага, повеќе од половина коса ми падна и дури сега можам да кажам дека веќе престанува опаѓањето и сум како глуварче со нови влакна во главата :rofl:
     
    На Tanjusce, Mandarinka, Maceto123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Mandarinka

    Mandarinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    317
    Пол:
    Женски
    И јас да се пријавам за опаѓање на косата.За време на бременоста абе едно влакно не ми падна а сега насекаде само мои влакна гледам низ дома (facepalm)
     
  17. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Ne spomnuvajte vlakna naokolu :( Mislam samo toa gledam kaj I da se svrtam. Pocna od treti mesec, sega 6 zavrsija I seuste pagja uzasno...
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Кај мене снопови пагаа.Срека заврши тој период.
     
  19. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Otkako ke prestane paganjeto,se obnovuvali kosata,ili takvi ke si ostaneme,,i kaj mene mnogu se izretci a vitaminite gi nemam prekinato ama gjabe:emo:
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Се обновува :)
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.