1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.693
    Допаѓања:
    72.589
    Пол:
    Женски
    Lee i mene cela bremenist vlaknk be mi padna i se so 3ti mesec od poragjaj, sega leleee... Srekja pa sto imam dve kosi na mene :D mnogu gusta kosa, pa se tesam... Inace imam ranicki, mozno e od toa pagjanje da mi se?
     
  2. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    @espana мила си ме спасила со советот за бебе да спие во релаксатор,единствено таму и во раце спие.А по колки време ти го оставаше бебе во релаксатор и колку пати на ден и дали таа положба му е удобна и безбедна.Фала уште еднаш :*
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Milo mi e stom i tebe ti uspea, znaci razgovarav so ortoped mi kaza deka moze i preporaclivo e preku den da e bebe vo takva polozba ,vo relaksator, jas ja ostavav sekogas koga ke me zabolea race :) i taka mi zaspivase ,pa ja prefrlav na krevet da i e udobno ...ke vidis po izvesno vreme nema sa saka vo nego ke si saka na krevet,taka beae kaj mene ,go spakuvav relaksatorot, a za vo race nesaka da sluane,ja zemes li kako bebe polozba place, a bese 24 casa vo race... ;)
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Love23love

    Love23love Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2014
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    Zdravo na site majki koi se vkluceni na forumot.Jas imam kerka 2 meseci I 14 dena I pred eden mesec zabelezav kaj nejze deka Koga I davam da cica ili mleko od sise posto cica I plus ja dohranuvam so vestacko nozete I se pretresuvaat kako da i vibriraaat ednaska ednata noga drug pat drugata noga ponekogas I dvete vo isto vreme.Prasav I mi rekoa ne e nesto strasno a sepak sakam vas da ve prasam dali imate vakvo iskustvo so vasite deca.Vi blagodaram
     
  5. Mandarinka

    Mandarinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    317
    Пол:
    Женски
    Не се грижи, и ние имавме таков случај.Син ми само едната нога така ја затресуваше на моменти или кога пиеше млеко или кога го пресоблекував. Со тек на време помина :)
     
  6. Love23love

    Love23love Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2014
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    Ti blagodaram za odgovorot da I Taa Koga ke pie mleko go Pravi toa pocesto, se nadevam brzo ke pomine
     
  7. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ve citav za opaganjeto na kosata,a taman sakav da prasam pa uvidov deka site sme isti.Vaka kosa ne mi pagala nikogas vo ziivot.A i deka mi e mnogu dolga,izgledakako celi grsti da mi pagaat.Do koga ke trae ova?

    Inace mamicki mnogu sum zagrizena.Kakame na tri dena i toa mnogu tvrda stolica.Mlekceto ic ne saka toplo da go jade,i se mi se cini od toa pocnavme so problemov so kakanjeto.
    I drugo da ve prasam.Napolnivme 4 meseci i denes probav so sokce od jabolko.Kupeno od jabolka.Na dva pati probav i se mrsti,samo blizna.Mi e strav da probuvam pocesto oti pocna pocesto da mi se zaliknuva koga davam mlekce ili vodiscka i mi se gubi po dvaeset trieset sekundi.Go prevrtuvam nadolu i tupkam po grpceto,i se slusa kako mu klokoti zeludnikot.Mislam oti ke umram vo takvi momenti.:(
    Snaa mi me posovetuva koga davam bilo stoza pienje da do potkrenam na pernice,od onie na koi sto nie spieme.Da ne bide skros na nisko.Neli e uste rano za pernici?
    Pocnav taka da go ranam i se nadevam deka ke e do toa pa ke nemamme takov problem.
     
  8. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Jas uste ne sum pocnala sokcinja zasto mn.si saka vodicka,na 4.5planiram da pocnam,a ja ranam na skros nisko na krevet.e sega cel den sme na stomak :) znaci sekunda ako ja ostavis sama ke ja najdes na stomak,kreva glava lazi ,t.e. ae trudi sa lazi so gaze i noze butka ke se pomrdne dva pati ke i padne glavceto pa pauza i se taka...a ako ja svrtam na grb piska se kara :) :) ,vika
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Ке го ставаш под агол од 45 степени потпрен на перница.Никако скроз легнато не му давај цврста храна.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    3.492
    @galapce мила, за опаѓањето на косата, се е идивидуално и на мене колку ми паѓаше(facepalm)
    Сега веќе шести месец, можам да кажам дека престанува.
    Во врска со засркнувањето кога пие млекце или водичка....на моја блиска пријателка педијатарот и има напоменато (нејзиното е на АД) да го храни, односно и млекцето кога го пие да биде исклучиво во поткрената положба, никако скроз легнато, пробај така :hug:
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Мамички пошто моето детенце е на комбинација од АД и мајчино млеко,сакам да прашам по колку водичка и давате на вашите бебиња,ние даваме чајче од Хумана,го пие,а водичка уште не давам, на оваа комбинација е веќе два дена,претходно беше само на мајчино млеко.Сега сме 6 недели полни.Позз
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Не давај чај ако нема грчеви.
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Малата има два месеци полни.
    Таа слабо спие преку ден, многу чести и многу кратки дремки има, не ја фаќа длабок сон ама затоа навечер спие. И тоа толку врзани саати што не знам дал да ја будам или да ја оставам.

    Пример завчера после бањање, цицање, заспа око 9, во 4 сабајле се разбуди, многу малку цицна и продолжи до 7 и пол.
    Ноќеска исто, само што јас се разбудив пред 4 и ја земав да цица, таа не знам ќе се разбудеше ли и пак продолжи до 9 сабајле!
    Сум се изнаспала и јас со нејзе, ама некако ми се гледаат многу саати без цицање. Или веќе дека е поголема нема врска :/ ?

    Плус самата се уоброчи. Ако и понудам града пред да поминало три саати од претходен подој рика, плаче. После три саати цица кратко ама ваљда и е доволно :/
    Аххх..ако не спие- зошто не спие, ако спие- да ја будам ли? Веќе ни сама не знам.
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.123
    Мојата е една недела помала а го фаќа истиот ритам како кај вас.
    Навечер после бањање и цицање заспа 22.00 и спиеше до 05. Потоа цицање-спиење се до 11.
    Преку ден цица почесто по малку а и спиењето е така, краток и лесен сон.

    Навечер и сабајле од старт си спие, со разлика што на старт почесто се будеше(претпоставувам помалку влечела), а сега како мине време повеќе се најадува и ја држи.
    Јас секогаш си гледам на саат при подојот после бањање и си знам дали 1-2-3 пати ќе се разбуди, односно колку саати би ја држело според нашето скромно искуство со доењето.

    Јас не ја будам доколку не се разбуди сама. На старт кога беше многу мала да, пазев, но сега чуствувам дека кога е гладна без разлика дење ноќе вика.

    Туку детево ненормално гласно прди и ждригнува после подој. Не можам да верувам како може такви звуци од толкацко бебе.
    ПРед некоја вечер од памет се извадив, тоа не беше ждригање...беше земјотрес во нејзиното тело. 3 соби оддалечено се слушна. Па од ждригањето и цело млеко нагоре и се качи и се исповрати:worried:
     
    На Maceto123, galapce и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  15. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    i sin mi na taa vozrast taka spiese ah kako i sega da e taka ahahha... togas si se naspivav kako sto treba ama sega mi naplaka i za togas.
     
  16. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    @Sky-butterfly normalno e mila za toj period,barem i kaj nas bese taka.Ne ja buuudi za spienje,ne za djabe se veli,bebinjata kolku napreduvaat(rastat)od jadenjeto,tolku i od sonot.Uzivaj vo ovij period,pospi si i ti,koristi go sekoj moment za odmor,i onaka mn malku go imas.

    Sinko denes mene ic ne mi spiese.Dali deka i tato doma,pa igranje cel den.Duri placese deneska od sto premoren mi se cini.Daj boze da e od toa da ne e nesto drugo.
    Go bolat i nepcinjata siroto,edvaj ceka da mu ja stavam vo usta glodalkata.
    Vo nekoja tema citav za nekoj gerdan od nekakva si ruda,za da ne gi bolat nepcinjata.Nekoja so takvo iskustvo?Se mi se cini @pilenka kako da prasuvase isto,ako ne gresam.
    Zavcera napolnivme cetiri meseci,i mi se cini den za den se poveke pocnuvame da menuvame.
    Edvaj se prebrnuva na stomace ama cel den toa pravi mi se cini.Pretka postojano,tu obid na edna strana tu na druga.Duri koga go zaspivam isto.
    Nie veke ne spojuvame poveke od 6 saati vo spienjeto navecer.Neznam kako e kaj vad drugite od ovaa vizrast?
    Utre treba krv da mu zemat i zadutre vtora doza DTP :worried: mrtva isplasena.:sweat:
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    ^
    Килибарден гердан е тоа @galapce .Јас го имам ,од аптека се купува.
     
  18. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    3.492
    @galapce точно дека јас прашував, ама немаше никој со искуство од герданчето, па од пуста мака го купив. Тоа е килибарно герданче и помага за смирување на нервниот систем, а воедно и за болка, за запчиња и сл.
    Кај нас незнам дали има ефект, уште се мачиме за забче, а и нервозна е, незнам без герданчето како би било, можеби и уште полошо, незнам(facepalm)
    И ние сме утре крв да и земат, а во вторник на вакцина. Со лесно :l:
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Toa znam,plus iscitav se i za rudata,ama ne znam dali ima efekt i zatoa baram nekoj so iskustva.
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Ние го носевме до 10 ти месец и како бебе си беше мн мирна тогаш.Но запче не извади.После на одмор заминавме и го заборавивме дома и пак си беше се ок.И отогаш не и го ставив пак а извади 2 запчиња.
    Тоа е моето искуство :)
     
    На Maceto123 и galapce им се допаѓа ова.