1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    некој лек против пролив за малечко бебенце
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.601
    Пол:
    Женски
    Како знаеш дека е пролив?
    Колкаво е бебето?
    Колку често има воденеста столица?
     
  3. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    зеленкасто кака и на секое сменвање пелена на 2 до 3 сати има и плус мн се грчи го боли стомачето мн прди затоа мислам дека има пролив и мн е течно
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.601
    Пол:
    Женски
    Ако е ептен мало бебче грчевите се најнормална раб а и потечна столицa.
    Ако во еден час кака 2-3 пати течно тек тогаш е дијареа.
    Затоа те прашав колкаво е?Зелена столица некогаш незначи ништо,а некогаш укажува на гладно бебе или настинато,
     
  5. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Мамички, а моето синче како да несака да кака во пелена..СЕ мачи цело време да кака, а има и многу грчеви и од чајче не му поминува..Па почнавме му вадиме пелена и одма кака. Незнам дали е тоа ок е зошто се напнува за да се искака? А иначе има 25дена и си кака жолто
     
    На verena му/ѝ се допаѓа ова.
  6. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Мајки може ли да ми кажете што можам да му подготвам дома на бебуш за јадење.На пример варен ориз и компир,друго што би можела.Пие хип и му давам по некоја кашичка ги сака овошните а сокче несака ни вода му давам но не пие.инаку уште десетина дена полни 6мес.
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Ako ne krvari i loso mirisa mislam ne e strasno. Nie lezevme na klinika 3 dena primase antibiotik deka mu krvarese i loso mirisase... Tamu sekoj den mu go cistea sp hidrogen 3% i mi rekoa i jas taka doma da mu go ciatam. Kolkavo e bebeceto?
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Jas imam druga maka, neznam kolku kg ima bebus naredna nedela e na kontrola ama dosta e dolg i tezok... Dosta vreme ne sme se merele... Samo na cicanje sme i vekje 10tina dena mnogu me boli glavata, bukvalno nemozam da zboram.. Sabajle imam mleko i kje cica edno 3 pati i posle 4tiot pat me bolat gradite, on tegne pusta mene me boli.. Kje go trgnam posle 30min macenje i vristi :/ po eden saat pak place za jadenjе, probav sok da go zalazuvam nesaka, se gadi. Mislam e spremen za dohrana, nie jademe toj ne gleda dzvaka i mm mmm mmm pravi, kako da bara coece :( Kje odam na pedijatar naredna nedela da vidam sto kje kaze...
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.601
    Пол:
    Женски
    Пред колку време почна со дохрана и што имаш воведено?
    На возраст од 5-6 месеци дозволено е:
    Овошје:јаболко,круша,слива,кајсија и банана
    Зеленчук:компир,батат,морков и пашканат
    На 6 полни можеш и палента и просо од житарки,и маслиново масло како додаток на зеленчукот(2-3 капки).
    Секоја намирница воведувај ја посебно по ден,два па потоа прави комбинации од веке дадените намирници
     
    На galapce и espana им се допаѓа ова.
  10. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Vo vrska so caj od nane na bebe 3 nedeli,ne se dava.
    Za prolivot kaj bebece, se aoglasuvam so @joy1 , na pocetok koga bebe kaka kaka tecno i ne znaci deka e proliv.Kaj moeto bebe se pojavi na pocetok zelena kaka kako rezultata na glad,a vtorpat ja fati promaja i odma mesheto strada,banjaj vo topla voda .
    Eve i sega nekolku dena kaka zolto zelenkasto,pa najverojatno pak podnastinala,toplo,ladno,neznae covek kako da gi oblece :) a dali kakata moze da se promeni deka pie sokcinja ili ne ?
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.601
    Пол:
    Женски
    Може
     
  12. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Moze od toa boja da smeni ?zasto otkako pocnavme so sokcinja se promeni,zatoa povrav so toa.
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.601
    Пол:
    Женски
    Да да и боја и мирис и структура :D
    Кај нас од бананата беше мн мн темна и со конци внатре.
    Исто и од слива темна
    Од мн морков мокрачата може да добие портокалева боја.Кај нас носето и ушите пожолтеа од често морков што давав.
     
  14. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    E,toa me interesirase, kakvi promeni se mozni, bas od sliva koga davav taka potemna boja zabelezav, denes na red e proba na banana...,ke vidam :)
     
  15. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Pokraj tie @joy1 sto gi kaza mozes I tikvica, brokula I avokado od 6 meseci.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    15 дена е бебчето го однесов на болница му го исчисте и ни рече понеделник на контрола од тогаш нема пак крв на газата му ставам на секое менвање пелена газа со етанол
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Tikvicata e od 6m? Imam bratucetka na ad e bebeto i e pomalo cel mesec od moeto, nie denes pravime 5 meseci.. i imase pisano na fb jademe tikvicka :/ Neli e rano na 4m da mu dade tikvicka?
     
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.389
    Пријателите со кои порано редовно испаѓавме не поканија за вечер да одиме во еден ресторан да јадеме.
    Со бебуш до сега сме оделе ама преку ден, за навачер не сме ја изнеле. Во овој случај дома би биле околу 22-23.00 претпоставувам најкасно. Инаку она заспива 22.00

    Мојов сеуште не им одговори а и јас не знам што да правам.
    Ако одиме би ја зела секако и количката за она да си спие и да ја повозувам до мене но да не му го нарушам редот на детето???
    Местото е тивко, пространо со доволно простор за количка и не се пуши внатре.
    Мислење или искуство ако имате би било добредојдено.
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Nema da i narusis red ako ubavo si spie... Nie imame do sega iskoceno nekolku pati i sme sedele do 12 nadvor pa pak si nankal cela nokj, pravam samo isklucok togas cica pak vo 12ipol i posle si nana. Mislam deka nema da imas problem, a i mora da ja naucis i toa :D kje mora ete nekogas da iskacate i taka :P
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  20. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Од еднаш секако нема да му го нарушиш редот на бебето, посебно ако си спие. Ние сме биле излезени неколку пати, што надвор, што по гости, и апсолутно никаков проблем немало (а бебо мој знае и кај 8 да заспие).
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.