1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас ја воведов како веднаш после јаболкото, бананата и оризот, многу е неутрална па може да биде во првите намирници. Е сега, јас почнав на 5 и пол месеци со дохрана...
     
  2. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Најпрво му давав сокче од по едно овошје за да нема некои алергии од јаболка па круша слива кајсија тие не ги сакаше воопшто по една голтка само а почнав од 4ипол.После од 5 кога наполни му давав кашичка овошна од јаболка си јадеше по малку,и од морков и од банана и кајсија,праска,друго ништо му немам давано.
     
  3. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Majki da ve prasav- biskvita na kolku meseci se dava?
    Denes vidiov na 4 mesecno bebe mu davaat biskviti i toa da gi jade samo taka, suvi. Mnogu mi padna cudno. Moevo bebe ne planiram da go hranam do polni pet ipol meseci. Razgovarav i so nasiot pedijatar i takov sovet dobiv, da ne brzam so druga hrana zosto bebeto si napreduvalo kako sto treba.
    Ova so biskvita vo raka mi e worried::wasntme:
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.820
    Пол:
    Женски
    Ако е глутенска тек од 8 ми месец
     
    На Kaetana и makedonkamak им се допаѓа ова.
  5. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Пријателки, да ве прашам нешто.
    Ние сѐ сме си супер, бебче преку ден е игриво, весело, се смее...

    Е сега. На ред е бањање. Во корито ужива, ама после тоа е хорор - сушење, мачкање, пелена, облекување, чистење носе, уши - сите активности се со рикање, викање, дерење, солзи... Ко не знам што да ѝ правиме...

    Знам, уморна е, ѝ се спие, после ѝ давам да цица и заспива... Ама од бањање до цицање со маж ми полудуваме. Ечи куќава од малата... А да ја земеме во раце одма се смирува.

    Некое искуство? Некоја финта? И цртани сме пробувале, и музика, некогаш ќе помогне, ама најчесто не. Веќе се мислам и да смениме термин на бањање... Почнувам и да се мислам дали е нормално...
     
  6. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Moevo mi nastina, pod somnenie za stomachen virus ni dadoa sirup Fural dvapati po dva ml na den, e sega, dilemava mi e -kakata e zelena poradi nastinkata ili poradi glad? Vchera povrakashe mlazevi, I dadov Fural Kaj tri, se smiri, a kakata beshe zlatno zolta. Denes e zelena, a deneska poveke cica, za razlika od Vchera koga praktichno beshe gladna do vecherata...Da napomenam deka od koga e rodena kaka 6-7 pati dnevno
     
  7. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Moevo mi nastina, pod somnenie za stomachen virus ni dadoa sirup Fural dvapati po dva ml na den, e sega, dilemava mi e -kakata e zelena poradi nastinkata ili poradi glad? Vchera povrakashe mlazevi, I dadov Fural Kaj tri, se smiri, a kakata beshe zlatno zolta. Denes e zelena, a deneska poveke cica, za razlika od Vchera koga praktichno beshe gladna do vecherata...Da napomenam deka od koga e rodena kaka 6-7 pati dnevno
     
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Да пробате прво цицање па бањање? Зашто кога е гладна едноставно неможе да дочека со такво "тормозење". Кај нас до ден денес успева таа финта, прво вечера па када, па правац кревет :) Може евентуално да цицне да се успие :)

    Башка децава на периоди менуваат. Мораме да се прилагодуваме и ние на нив.
     
    На Kaetana и Glasna им се допаѓа ова.
  9. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.815
    Пол:
    Женски
    Пеρиод е,ќе помине,но вас ви е тешκо. Ние моментално сме таκви κога тρеба да се смени пампеρс(и тоа не сеκогаш).
    Занимавајте ја со нешто,ново,веднаш штом ја извадите од κапење,неκа дρже нешто во ρаце.
    Тρпение само огρомно ни тρеба.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Добρедојдовте во κлубот! Знае да се пρеплаче и дуρи да ме исплаши. Го κапам малκу поρано. И да е сκоρо цицано. После κапење си збоρуваме, пееме, игρаме да му одземам внимание за да можам да го облечам набρзаκа. Дρугото го пρавиме во ρаце! Ушиња, носе малκу гушκај, малκу чисти и таκа!! Хихи... Моρа да е ноρмално. Си има потρеби бебето κои саκа да му бидат задоволени СЕГА и ВЕДНАШ!
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски
    мајки ја спомнавте тиквицата во исхраната, ние сме сега неполни 4 месеци, значи 3ипол месеца, и јас планирам тиквица да му дадам после 6 месеца, ама кога ке направи 6 месеца, ке фати зима, и тогаш тиквиците ретко ги има, сега ги имама во фолија кај свекрва ми во бавча, ми текна идеја, да земам тиквица да излупам исчистам и во длабоко во замрзнувач, и сега прашање ми е дали ке е во ред така, па во зима да извадам сварам испасирам дадам,, дали ке ги исгуби хранливите вредности тиквичката, и дали е добро така за бебе да се дава...
     
  12. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    20.715
    Моето е помало, 6 недели, ама од искуство и со ова и со поголемото,... тие се моменти кога се им се прави во моментот...и сами не знаат што им е побитно, дали да спијат или да јадат :D. Се разбира нема потреба од загриженост, само појачање на нерви. Навистина е малку тешко и за гледање и за совладување а и за срце кога ќе се изнаврескат толку многу, кога треба да ги измасираш, намачкаш, направиш вежбите- а пружат отпор...Плачи чиниш го дереш....
    Кај нас е кога кога. Два три дена ќе ужива па и ќе загуга (ова дури и не ми се верува), па 3-4 дена ќе си вреска....метод за не врескање - немам. Можеби не е прегладнета кога не вреска. А сум пробала најадена да ја бањам, ама баш не сум присталица оти многу бљуфка....а и нормално со оглед на тоа што ја реметам де во коритото при бањањето, де на креветот при масажата и облекувањето....а стомачето, односно желудникот полно....мене ќе ми надојде на повраќање, камоли ним....
    ...или пак да помине барем саат, саат и пол време откако ќе јаде, пред бањање.... значи да не е гладна а и не скоро јадена. ....Чисто идеа....
    Или подмести термин за бањање, пола саат порано.Не знам дали сте темпирани, на точно време јадење и бањање, ама пробај промени нешто околу тоа.
    Уффф кога плачат така и кога ги боли стомаче од грчеви, срце ме боли....
     
    Последна измена: 12 септември 2015
    На Kaetana и galapce им се допаѓа ова.
  13. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Jas mislam deka tolku kakanje ne e bas dobro.6 do 7 pati dnevno.Toa go imate li kazano na pedijatarot?
    Ako imate dijarea a baska i povrakanje,pazete da ne dojde do dehidriranje.Konsultiraj se so maticnata za linex.

    @Kaetana i jas ne sum mila za jadenje pa kapenje.Em ke povrati em nema da mozes da masiras.Jas obicno go banjam preku den.Barem sega letoto bese taka.Posle podolgo vreme go izbanjavme vecerva pokasno za bozem polesno dani zaspie i da spie preku nok,oti neli sabajle ke go krstime,ama nisto.Edvaj duri sega zaspavme a i ne uste ubavo zaspien,a izbanjat e od 21h.
    Okolu placenjevo za posle banjanje,dosega da ne go urocam ne pravi tolku problem mada ne mu e bas ni po kejf.
    Na krevet kade go objekuvam e staven laptopot,peat english baby song i jas so niv izigruvam klovn.:rofl:
    Iskreno ne cistam usi sekogas,i ne sekogas pred da go oblecam,oti em golo da ne sedi
    em da ne place poveke.Isto pocnav i so noseto.Zaprimeti,menuvaj,nesto i otkrij od sto konkretno mu e neugodno posle banjanjeto.
    Ova so zaspivanjeto kasno ni stana nokna mora ]:) :D
    Deneska ne go forsirav na spienje preku den demek i kasno banjav i pak nisto.
    Bogami ke igrame kako ke svirat.:wasntme:
     
    На Kaetana и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  14. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Slicno e i kaj nas,e jas i najdov finta so prazno plasticno sise od voda i treskam onaka go gmecam si:)seto i se smiruva od zvukot mm treska jas ja oblakam,i taka,mora da se snaogame
     
    На Kaetana и SpangeBob им се допаѓа ова.
  15. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Каетана, нормално е. Дури знам за децата кои до поголема возраст од твоето драми правеле на буквално секое пресвлекување на пелената. Пријателка ми има кажувано кога ќе дојдеше време да му смени пелена на бебето, се препотуваше од што знае што е чека.
    Инаку, можеш да пробаш со тоа да цицне малку пред бањање, твојата е веќе поголема, нема бљуцкање толку. И едноставно скрати ги активностите: чистење носе и уши пример остави за покасно, кога е веќе облечена, смирена, или пак навикни се на дерење, поубаво ќе спие барем така кога се истроши :D
    Мојава се дере кога ја облекувам после бањање, ама исто приметив дека тоа е кога е ептен гладна, кога не е тогаш е посмирена. Пак се буни ама не е страшно. Јас мислам протестира бидејќи многу сака бањање :D

    @MarchelineAmaru мало ли ти е бебе? Ако да, сосем нормално е да кака толку пати. Има брз метаболизам.
    Зелена кака не мора да значи глад. Следи ја и ќе видиш. Штом веќе почнала да цица мислам дека ќе се среди. :)
     
    На Kaetana, MarchelineAmaru и galapce им се допаѓа ова.
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Не се губат хранливите вресности со замрзнување на било што. Побрзај замрзни си што повеќе зеленчук и овошје за зимница, во зимо нема ништо на пазариве, а увозното којзнае од каде е и колку е прскано. И јас направив грешка и замрзнав ептен малку работи, а детето почна да ми јаде во декември. Зимно време на пазарите има само јаболки и банани, по некоја круша, брокула, карфиол, тиква и компир...толку.
     
    На Kaetana, galapce, Mekuska и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    на сирупот пиши дека се дава од 1 месец а синчето мое нема месец ти на колкава возраст почна да му даваш од сирупот ? дали педијатар ти го препиша бидеки педијатрите мислам дека не дозволуваат да му се дава на бебенцата нисто за грчевите ? очајна сум цел ден плачи незнам дали смеам да му давам таков сируп бидеки има само 15 дена?
     
  18. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    @Kaetana jas pravam kako @Kitten ,prvo jade pa pravime mala pauza i posle go banjame,ianku kukata vo vozduh ja kreva koga e gladen ahaha,vaka,najaden po miren e... znam deka ne e preporaclivo banjanje posle jadenje ama toa ea i golem e deckoto veke 11 meseci e:)
     
    На Kaetana и Kitten им се допаѓа ова.
  19. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    za sirup neznam,jas sekogas strogo se drzam do toa ,od eden mesec od eden,i ne zemam nisto bez konsultacija na pedijatar.. tuku sakav da ti kazam pravi masazi na meseto so kruzni dvizenja,stavi go na stomace da lezi,stavi mu nesto toplicko na meseto..
     
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Јас дојам околу 19.00-19.15 а бањање е 20.00.
    После бањањето е ептен изгладнета ама додржува.
    Носе чистам кога сме веќе во спална, наместени за доење ,за веднаш да почне да цица и скратам од плачките поради чистењењето носе/уши.
    верена и ние користевме капки поради грчевите од најмала возраст, некоја недела.
    Држете го бебуш вака. Помага за грчеви.
    Das-Baby-aufnehmen-und-halten.jpg
     
    На eatpraylove90, Kaetana, makedonkamak и 6 други им се допаѓа ова.