1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    И мојот е плачко после бањање, ич нејќе да го облакам. Ужива гол. Ај додека беше топло ќе го оставев 5-10 минути, ама сега како залади сме со пола газ облечен пола соблечен да се смири 1-2 минути:rofl: После тоа за да не вриска многу татко му го занимава со тропалка/музичка играчка и гугање а јас облекувам. Пробајте така или облакајте се на рати. Колку можеш облечи додека трпиш плачење па дигни ја малце и после некоја минута дооблечи ја. Само јаки живци и да се помириме дека се такви :* Ќе помине се
     
    На Kaetana и Mekuska им се допаѓа ова.
  2. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Некогаш не се ни работи за глад. Ќе ја исправам, ќе се смири. Дури ќе почне и да се смее.
    Да продолжам да ја средувам, ќе вришти. Веќе не се додржува. Се превртува, ме клоца...

    А и двајцата пробуваме - играме, пееме, скокаме, цртани, играчки - џабе. Рика вика.

    Ако ѝ дадам да цица пред бањање ќе заспие... Вака демек ја уморувам па да спие раат. Такво беше темпото кога беше ептен малецка за да заспие...

    Мислев вака кога веќе нешто од нешто разбира ќе е подруго.. Ама не.

    Инаку, за трпење, некако трпам, ама се препотувам, вода тече од мене... Ајде, некако ќе биде... Ќе помине веројатно со време... Ќе пробам со мал привју на цицка пред бањање, па после пак...
    Маж ми ме засекира кога почна загрижено да ме прашува дали е ова нормално...

    Фала ви женски! :*
     
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.311
    Дувајте со фенот. Ем ќе и држи топло ем ќе ја занимаа. Кај мене барем успева и тоа.
     
    На awl и Kaetana им се допаѓа ова.
  4. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски
    Да не е кога го плакнеш со вода и да ти се засркнува напие водичка и од тоа да ти плаче,еве јас денес како што го плакнев синко мој се напи водичка.па кога му ја почна да плаче абе Не престанува,плачешњ додека го облакав како што Викаш се препотив дур го облеков
     
  5. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Мајки и мојот син исто така плаче кога го облекувам после бањање.А кога е гол се смее.Дур му облечам боди почнува да плаче,и кога беше месец два го бањав вечерно време и тогаш плачеше многу повеќе,вриштеше па му сменив од сабајле си го бањам и многу е подобро,плаче но не по многу веднаш престанува.
     
  6. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Мами ако може еден совет од оние мајки кои хранеле или хранат со измолзено мајчино млеко ( бидејќи бебуш никако асално да цица) ако ви остане млекото во шишенце се фрла одма како формулата или ?
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Можеш да го чуваш 8 саати во убаво стерилизирано шише во фрижидер, но доколку веќе го извадиш го затоплиш останатото ќе мора да го фрлиш. Јас би ти препорачала вака, ако успеваш да измолзиш повеќе подели го во две шишенца и прво дај му го едното, ако сеуште сака и другото, ако не стави го во фрижидер. Но јас би ти препорачала и да настојуваш на града затоа што молзење на секое не е баш лесно, особено ако имаш мало бебе... замисли стануваш навечер тоа пишти ти треба да молзиш... Стискај ја градата помеѓу показалезот и средниот и давај му мора да се научи да цица... ние на почетокот се мачевме, после тоа си уживаше на гради и сеуште ужива :) а башка што јас имам вовлечени брадавици...
     
    На galapce и Kaetana им се допаѓа ова.
  8. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    денес бевме на доктор докторката ни даде сируп nurse harvey s за грчевите во мешето
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Го зедовте која цена и пиши искуство деновиве зашто јас бев на ум да го земам
     
  10. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    го зедовме 610 ден 20 капки на сабајле и навечер или по едно кафено лажиче треба да пија благ е сирупот не напрае проблем на пиењето па ке пишам ке кажам дали има ефект
     
  11. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    И јас се измолзував порано и др.ми кажа на собна температура до 4 часа,во фрижидер 24 часа а замрзнато до 6 месеци,мислам дека има и табела на инернет за тоа.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Кај нас имаше ептен помош од него и супер е, 660 ден го земавме и го дававме по потреба по една лажичка,но откако ќе го отвориш прв пат смееш да го чуваш во фрижидер само 14 дена,пишува и на упатството.Позз
     
  13. verena

    verena Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    на упатството пишува употреба 4 недели доколку му поминат грчевите помалку време ке му давам
     
  14. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Во тек од 4 недели да се употреби откако ќе се отвори шишето, така и јас мислам пишуваше, а инаку ти можеш да го користиш непрекидно до 3 месец додека грчевите се интензивни
    Всушност препорачуваат непрекидна употреба за да има ефект а не кога и е подобро да престанеш со употреба.

    Ќерка ми наполни 3 месеци пред два дена и сеуште има грчеви во раните утрински часови, некогаш и во текот на денот. Се буди, се мачи да испушти гасови, ги витка ноџињата :/ не е страшно ама се гледа дека има проблем. Би требало да се среди набрзо.
     
    На verena му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Кај мене на упатството пишуваше 14 дена во фрижидер,а тебе ти помогна ли,мене многу ми помогна а го давав по потреба и ептен супер поминавме со грчевите ама и ретко ја фатија само неколку пати по неколку минути.Позз
     
  16. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Jas za grcevi po preporaka na poveke prijatelki nabaviv kapki No
     
  17. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Jas za grcevite za bebus po preporaka na poveke prijatelki nabaviv kapki Nopar od Grcija.Tie imaa dobro iskustvo jas ...onaka.Sega davam cajce od Alkaloid Bekutan i smetam deka kaj bebus e poefektivno....
     
  18. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Pa sto znam... ne bas. Jas pocnav da go davam redovno ama mnogu mi se vide po toa 5 ml od sirupot nekolku pati na den da i davam. Na toa malo zeludnice pa i plus tolku mililitri... i ko povekje haos da i napravi, pa se otkazav, iako mnogu go falat. :/
     
    На Sandokan28 и Maceto123 им се допаѓа ова.
  19. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Noparot se evro i polovina.Jas bev skepticna koga ni gi preporacaa,i podobro sto ne zemav.Site sto koristele se zalat a baska i sostavot ne e
    bas na prirodna baza.
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Како по 5 мл?
    Да не си грешка?
    Tie 5 ml. Се делат на 4 дози дневно с не неколку пати по 5 мл